Mail Piotra Wawrzyka: Edgar Kobos osobą kontaktową i lista osób, które mają dostać wizy jako ekipa filmowa

Mejl Piotra Wawrzyka: Edgar Kobos osobą kontaktową i lista osób, które mają dostać wizy jako ekipa filmowa
Mejl Piotra Wawrzyka: Edgar Kobos osobą kontaktową i lista osób, które mają dostać wizy jako ekipa filmowa
Maciej Knapik/Fakty TVN
Mejl Piotra Wawrzyka: Edgar Kobos osobą kontaktową i lista osób, które mają dostać wizy jako ekipa filmowaMaciej Knapik/Fakty TVN

Piotr Wawrzyk i Edgar Kobos, jego były współpacownik, zeznawali przed komisją śledczą w sprawie afery wizowej. "Fakty" TVN dotarły do korespondencji Piotra Wawrzyka z pracownikami ministerstwa, w której pojawia się nazwisko Kobosa jako osoby do kontaktu, a także lista osób z Indii, które mają dostać wizy jako ekipa filmowa poza kolejnością. Piotr Wawrzyk ponadto chciał, żeby 800 tysięcy osób rocznie dostawało polskie wizy.

Piotr Wawrzyk z mediami nie rozmawiał, bo niby chciał się skupić na komisji, ale na posiedzeniu komisji też nic nie mówił - podkreślał za to prawo do odmowy składania zeznań. Ich złożenia odmówił też w prokuraturze. Wtedy tłumaczył się stresem. Niczego nie chce wyjaśniać, ale przekonuje, że w sprawie afery wizowej jest niewinny. - Zawsze przestrzegałem przepisów prawa, nigdy prawa nie złamałem - podkreśla Piotr Wawrzyk, były wiceminister spraw zagranicznych w rządzie PiS.

Edgar Kobos - przesłuchany po Wawrzyku - mówił więcej. - Kierownictwo polityczne Zjednoczonej Prawicy usiłowało tuszować aferę wizową - przekazał były współpracownik Piotra Wawrzyka. Edgar Kobos mówił, że nie jest przypadkiem, iż centra wizowe i konsularne dla tysięcy ludzi miały powstać w Kielcach i w Łodzi, czyli w okręgach wyborczych ministra Raua i wiceministra Wawrzyka. - To był koślawy system, w którym nadużycia występowały na różnych szczeblach - ocenił Kobos.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Edgar Kobos przed komisją śledczą. "Kierownictwo Zjednoczonej Prawicy usiłowało tuszować aferę wizową"

Kobos sugerował, że ktoś mógł na tym zarabiać. Reszta przesłuchania odbyła się niejawnie na wniosek świadka i przy sprzeciwie PiS-u. - Jawnie oskarża, ale jawnie już nie chce tej kwestii wyjaśniać - ocenił sytuację Zbigniew Bogucki z PiS. Egdar Kobos jest oskarżony o wzięcie co najmniej pół miliona złotych łapówek. Wizy za te łapówki miało dostać ponad 600 osób. Piotr Wawrzyk miał zdaniem prokuratury przekroczyć uprawnienia. Grozi mu dziesięć lat więzienia. - Mieliśmy do czynienia z przestępczym procederem i w tym przestępczym procederze, według prokuratury, Piotr Wawrzyk miał swój udział - informuje Michał Szczerba z PO.

Edgar Kobos: chcę mówić, ale dotychczas nie miałem do kogo
Edgar Kobos: chcę mówić, ale dotychczas nie miałem do kogoTVN24

Mail Piotra Wawrzyka

"Fakty" TVN dotarły do korespondencji Piotra Wawrzyka z pracownikami ministerstwa, w której pojawia się nazwisko Kobosa jako osoby do kontaktu, a także lista osób z Indii, które mają dostać wizy jako ekipa filmowa poza kolejnością. W aferze wizowej szokowała skala wydawania wiz obywatelom Azji i Afryki. Przewodniczący komisji pokazał projekt rozporządzenia MSZ-etu z nazwiskiem Piotra Wawrzyka, zakładający szybsze uzyskanie wizy krajowej dla około 800 tysięcy ludzi rocznie.

- Nie mówimy o aferze wizowej, bo naszym zadaniem tutaj w komisji jest udowodnienie, że czegoś takiego nie było - wyjaśnia Piotr Kaleta z PiS. PiS bagatelizowało i bagatelizuje sprawę, ale oficjalne dane ministerstwa o tysiącach wiz szokowały także dlatego, że w tym samym czasie propaganda telewizji rządowej i PiS-u straszyła imigrantami. Hipokryzja zaważyła na wyniku wyborczym.

CBA wkroczyło do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Chodzi o program Poland Business Harbour, który zakładał ułatwienia wizowe dla specjalistów IT. Do Polski przyjechało 13 tysięcy ludzi, ale wydawano w ramach programu wielokrotnie więcej wiz i nie wiadomo, co się stało z tymi osobami. Komisja chce przesłuchać także ministra Raua, premiera Morawieckiego i Mariusza Kamińskiego.

Autorka/Autor:

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS