10-letni Kacper czuje się już lepiej. "Potrzebuje teraz spokoju, terapii"

14.05.2021 | 10-letni Kacper czuje się już lepiej. "Potrzebuje teraz spokoju, terapii"
14.05.2021 | 10-letni Kacper czuje się już lepiej. "Potrzebuje teraz spokoju, terapii"
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
14.05.2021 | 10-letni Kacper czuje się już lepiej. "Potrzebuje teraz spokoju, terapii"Jarosław Kostkowski | Fakty TVN

Na razie przed komputerem, ale wrócił już do nauki. 10-letni Kacper, który kilka dni temu uciekł z domu i przyszedł po pomoc na komisariat policji, czuje się lepiej i przechodzi terapię. Jego przyszłość jest najpewniej w rodzinie zastępczej.

Ze strony najbliższych spotykała go najczęściej przemoc. Dalszego bicia nie wytrzymał. Kacpra przed Komisariatem Policji w Luboniu wypatrzyła sierżant Monika Korfanty i nigdy tego nie zapomni. - Zauważyłam smutnego chłopca, który pukał do drzwi komisariatu - wspomina.

Chłopiec był w kapciach i w rozdartej koszulce. Był też głodny - to miała być metoda wychowawcza. - Dostał karę od taty. Mama przyniosła mu dwie suche skibki chleba i kubeczek wody, na co tato wpadł i zabrał ten posiłek - opowiada sierż. Monika Korfanty.

Policjanci, którzy zaprosili chłopca do środka, nakarmili i wysłuchali jego historii, byli wstrząśnięci. Usłyszeli, że przed wyjściem z domu Kacper zostawił kartkę na stole z informacją, że ucieka i nie wraca, a także, że żałuje, że mama go urodziła, i żałuje, że mieszka z nimi.

Kiedy komendant Dariusz Majewski zajmował się chłopcem, sierżant Monika dostała nowe zadanie. - Pojechałam wraz z chłopakami zatrzymać ojczyma - mówi.

44-latek jest już w areszcie.

Chłopiec bał się, że dorośli mu nie uwierzą. - Potrzebuje teraz spokoju, terapii - twierdzi Katarzyna Andrzejczak, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Luboniu.

Poza 10-latkiem, z domu zabrano jego młodszego brata.

- Dzieci czasami mają takie przekonanie, że to jest ich wina. On (Kacper - przy. red.) wykazał się większym zrozumieniem sytuacji niż dorośli - uważa Magdalena Lange-Rachwał, psycholog dziecięcy.

Niebieska karta była założona

Dramat chłopca rozgrywał się w mieszkaniu na osiedlu w Luboniu. Sąsiedzi twierdzą, że niczego niepokojącego nie zauważyli. - Nieraz tam głosy były podniesione, ale jak w każdym domu, coś się tam dzieje - powiedziała jedna z sąsiadek.

Kiedy u matki Kacpra zauważono siniaki, rodzinie założono niebieską kartę. Na krótko. - Sąd powołał biegłego i po badaniu biegłego postępowanie zostało umorzone - informuje Katarzyna Andrzejczak.

Chociaż ojczym Kacpra miał wyrok za pobicie syna sąsiadów, do rodziny nie było zastrzeżeń. - Ojczym był psychologiem. To jest przerażające - komentuje jeden z mieszkańców Lubonia. - Wykształcenie, inteligencja, status społeczny naprawdę nie mają znaczenia - podkreśla jednak Maria Rotkiel, terapeutka rodzinna.

Kacper opowiedział policjantom nie tylko o piekle w domu. - Opowiedział nam również, że ma same piątki, szóstki w szkole - twierdzi sierż. Monika Korfanty.

Policjanci trzymają za niego kciuki.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS