"Pilne" i "bardzo pilne" loty marszałka. "Tego typu działania mogą doprowadzić do nieszczęścia"

06.08.2019 | "Pilne" i "bardzo pilne" loty marszałka. "Tego typu działania mogą doprowadzić do nieszczęścia"
06.08.2019 | "Pilne" i "bardzo pilne" loty marszałka. "Tego typu działania mogą doprowadzić do nieszczęścia"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
06.08.2019 | "Pilne" i "bardzo pilne" loty marszałka. "Tego typu działania mogą doprowadzić do nieszczęścia"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Została stworzona, by najważniejsze osoby w państwie latały bezpiecznie. Instrukcja HEAD to przepisy, których nie można nie przestrzegać. Kilkadziesiąt lotów marszałka Kuchcińskiego - większość do Rzeszowa - miała taki właśnie status. Przygotowanie lotu HEAD jest skomplikowane i pracochłonne, a służby często miały na to około doby.

Dwie doby przed wejściem pasażerów na pokład powinno się zacząć przygotowywanie krajowego lotu HEAD, czyli lotu z prezydentem, z marszałkiem Sejmu lub Senatu albo z premierem.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w ciągu trzech dni miał nawet trzy loty HEAD, a na ich przygotowanie dawał służbom państwa tylko dobę, albo i mniej. O połowę mniej czasu, bo zapotrzebowanie na loty było "pilne".

- Oni muszą się wtedy naprawdę sprężyć, stanąć na uszach, a jak to mówią pośpiech może powodować różnego rodzaju zaniechania, niedopatrzenia, omyłki - tłumaczy płk Robert Decyk, były wiceszef BOR.

CZYTAJ TAKŻE: "Dodatkowy lot" z żoną marszałka Sejmu. Dotarliśmy do nowych dokumentów

Szybko, szybko

Omyłki to w lotnictwie groźba katastrofy, a marszałek Sejmu miał większość lotów HEAD zorganizowanych w trybie pilnym albo w trybie bardzo pilnym, co powinno się zdarzać bardzo rzadko, w bardzo nagłych przypadkach.

- To musi się coś dziać w państwie. Nie wiem, pożar lasów, powódź - wymienia gen. Marian Janicki, były szef Biura Ochrony Rządu. - Ten lot w procedurze HEAD to jest taki nasz Air Force One, na miarę naszych możliwości - określa Juliusz Sabak, dziennikarz portalu Defence24.pl.

Za czasów marszałka Kuchcińskiego w Rzeszowie i okolicach nie było klęski żywiołowej ani sytuacji nagłej. Był i jest za to niedaleko dom marszałka i jego okręg wyborczy.

Marszałek sobie, instrukcja sobie

Instrukcja HEAD jest skomplikowana. Cała instrukcja to prawie osiemdziesiąt stron z załącznikami. W lotnictwie gąszcz procedur to bezpieczeństwo, dlatego normalnie pasażer musi być na lotnisku parę godzin przed zwykłym lotem.

- To może świadczyć albo o niezrozumieniu zasad bezpieczeństwa, albo o arogancji, albo o tym, że ktoś po prostu nie rozumie, o co w tym wszystkim chodzi, że tego typu działania mogą doprowadzić do nieszczęścia - komentuje dr Maciej Lasek, były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Marszałek Marek Kuchciński albo lekceważy, albo nie rozumie podstawowych zasad instrukcji HEAD. W poniedziałek powiedział coś takiego: - Instrukcja HEAD nie precyzuje jednak, kto dokładnie, oprócz najważniejszych osób w państwie, może być obecny na pokładzie statku - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej Marek Kuchciński.

Wbrew temu, co obwieścił marszałek, instrukcja HEAD doskonale precyzuje, kto może być na pokładzie, oprócz czterech najważniejszych osób w państwie. Ich personel albo członkowie oficjalnej delegacji. Rodzina to nie delegacja.

Tupolewizm

Lekceważenie procedur w polskim lotnictwie nazywane jest tupolewizmem. To nawiązanie do katastrofy smoleńskiej, w której rozbił się prezydencki tupolew.

- Podobna sytuacja była w 2010 roku. Brak dostatecznej liczby załóg, brak dostatecznej liczby samolotów, duża liczba lotów o statusie HEAD, brak możliwości szkoleniowych i kompletowanie załogi na ostatnią chwilę - mówi gen. rez. pil. Jan Rajchel, były rektor komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

W uproszczeniu 48-godzinna procedura przygotowania krajowego lotu HEAD z marszałkiem Sejmu wygląda następująco: kancelaria Sejmu we współpracy z najważniejszymi dowódcami wojskowymi i SOP-em decyduje o locie. W stan gotowości stawiane są służby meteorologiczne i łączności. Ustalane jest lotnisko docelowe i zapasowe.

Następnie odpowiednio przeszkolone załogi - dwie: pierwsza i zapasowa - powinny odpalić silniki i przeprowadzić próbne loty dwoma statkami powietrznymi. Na miejscu przylotu muszą być dodatkowi mechanicy i ochrona, którzy muszą tam wcześniej przyjechać.

Jeden właściwie przygotowany lot HEAD marszałka Sejmu może zaangażować nawet dwieście osób, a także zdezorganizować system szkoleń wojskowych oraz lotów cywilnych na określonej trasie.

Tymczasem we wtorek na trasie Warszawa-Rzeszów było dostępnych do wyboru pięć rejsów LOT-u, zawsze dostępnych dla marszałka i jego ochrony - nawet w ostatniej chwili.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/Sejm RP cc-by-2.0

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS