Wątpliwości wokół listy poparcia dla sędziego Nawackiego. "Nie spełnia wymogów formalnych"

17.02.2020 | Wątpliwości wokół listy poparcia dla sędziego Nawackiego. "Nie spełnia wymogów formalnych"
17.02.2020 | Wątpliwości wokół listy poparcia dla sędziego Nawackiego. "Nie spełnia wymogów formalnych"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
17.02.2020 | Wątpliwości wokół listy poparcia dla sędziego Nawackiego. "Nie spełnia wymogów formalnych"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Sędzia Maciej Nawacki, żeby kandydować do Krajowej Rady Sądownictwa, musiał zebrać 25 podpisów sędziów. Podpisał się sam pod swoją listą, podpisała się też na niej Katarzyna Nawacka, sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie, a prywatnie jego żona. Podpisało się także kilkoro sędziów, którzy potem wycofali swoje poparcie, jeszcze przed oddaniem listy do Kancelarii Sejmu. Ich podpisy jednak zostały na listach.

- To jest lista, która nie daje podstaw do tego żeby w ogóle był kandydatem przedstawionym Sejmowi do wyborów, bo nie spełnia wymogów formalnych - mówi o ujawnionej liście poparcia dla sędziego Macieja Nawackiego sędzia Beata Morawiec, prezes stowarzyszenia sędziów "Themis" i była członek Krajowej Rady Sądownictwa. - To obciąża cały KRS, ponieważ głosowanie było blokowe, czyli jedno głosowanie na wszystkich członków - dodaje.

Dlatego sędzia Morawiec, podobnie jak Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustita", nie ma żadnych wątpliwości: podpisy pięciu sędziów, którzy wycofali swoje poparcie dla Macieja Nawackiego, powinny z jego listy zniknąć. Bo każdy z tych sędziów w odpowiednim czasie i trybie swoje poparcie spod tej kandydatury wycofał.

- To i tak nie zmienia to faktu, że Krajowa Rada została wybrana zgodnie z prawem - odpowiada rzecznik prasowy nowej KRS sędzia Maciej Mitera.

"Pan sędzia Mazur wykazał się dalekowzrocznością"

Członkowie obecnej KRS powołują się przy tym na opinie sejmowych prawników, że podpis na liście poparcia ma charakter ostateczny i nie można go wycofać.

Innego zdania jest jednak prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". - Zasada jest taka: każde oświadczenie, dopóki nie wywołuje ostatecznych skutków prawnych, może być wycofane. A tutaj zostało wycofane na początkowym etapie - podkreśla Krystian Markiewicz.

W kontekście tego sporu prawnego kluczowe jest także to, czego dowiadujemy się dzięki publikacji pełnych list poparcia. Bo są listy - jak choćby ta sędziego Leszka Mazura, szefa nowej KRS - gdzie niektóre nazwiska zostały zamazane.

- Tak nie może to wyglądać, że w przypadku pana sędziego Mazura jest możliwość wycofania podpisów, i nikt nie ma żadnych wątpliwości, a w przypadku sędziego Nawackiego, gdzie ewidentnie (wymaganej liczby - przyp. red.) podpisów nie ma, wycofanie tych podpisów jest niemożliwe - mówi adwokat Sylwia Gregorczyk-Abram z inicjatywy "Wolne Sądy".

O tym, dlaczego na jego liście poparcia podpisy są zamazane sam prezes nowej KRS mówić nie chciał. Rzecznik Rady powiedział natomiast, że "może się tylko domyślać", dlaczego na liście poparcia Leszka Mazura są zamazane nazwiska.

- Pan sędzia Mazur wykazał się dalekowzrocznością, i jeżeli ktoś stwierdził: "słuchaj, nie chce cię popierać", to zapewnił sobie poparcie innych osób. I chyba tylko tak możemy tę różnicę tłumaczyć - mówi Maciej Mitera.

"Rezygnacje. I to natychmiast"

Analiza listy poparcia Macieja Nawackiego jest potrzebna, bo gdyby Kancelaria Sejmu wzięła pod uwagę prośby sędziów, którzy chcieli wycofania swoich podpisów, sędzia Nawacki nie miałby wymaganych 25 podpisów. Dodatkowo on sam podpisał się pod swoją listą, podobnie jak jego żona - też sędzia.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustita" zwróciło też uwagę, że kariery ponad 60 procent sędziów podpisanych pod kandydaturą Macieja Nawackiego przyspieszyły za obecnych rządów.

Rzecznik nowej KRS przekonuje jednak: - Dla mnie najważniejsze jest, że Kancelaria Sejmu nie zakwestionowała, sprawdziła pod względem formalnym (listy - przyp. red.), a Sejm dokonał wyboru.

- Wszyscy Ci członkowie neo-KRS, którzy brali udział w tych nielegalnych wyborach, powinni złożyć rezygnacje. I to natychmiast - uważa sędzia Beata Morawiec.

We wtorek na Zamku Królewskim odbędą się uroczystości z okazji 30-lecia Krajowej Rady Sądownictwa.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS