List ZUS do emerytów i rencistów. "Bezczelna propaganda wyborcza za pieniądze publiczne"

Źródło:
Fakty TVN
List ZUS do emerytów i rencistów. "To nie jest kampania partyjna, tylko informacyjna"
List ZUS do emerytów i rencistów. "To nie jest kampania partyjna, tylko informacyjna"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
List ZUS do emerytów i rencistów. "To nie jest kampania partyjna, tylko informacyjna"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Premier pisze list do emerytów i rencistów o rekordowej waloryzacji rent i emerytur, o trzynastej i czternastej emeryturze oraz o podwyżce kwoty wolnej od podatku. W liście nie ma jednak nic o rekordowo wysokiej inflacji, której ta "rekordowa waloryzacja" nie zrekompensowała.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał listy do emerytów i rencistów. Świadczeniobiorcy w korespondencji znajdują informacje o decyzji waloryzacyjnej i przyznaniu tak zwanej 13. emerytury. Wysyłka listów rozpoczęła się pod koniec kwietnia.

Taki list otrzymał między innymi senator Marek Borowski. - To jest bezczelna propaganda wyborcza za pieniądze publiczne, z wykorzystaniem ZUS-u. Bardzo się zmartwiłem, że w podpisie znalazła się też pani prezes ZUS Gertruda Uścińska. ZUS powinien być od polityki daleko - komentuje.

List to w praktyce promocyjna ulotka rządu PiS-u, w której każdy senior może przeczytać o rekordowej waloryzacji rent i emerytur, a także o tym, że za rządów PiS-u przeciętna emerytura netto wzrosła o 81 procent, a za rządów PO o 55. - To jest zwykła informacja, która podaje fakty, czyli ile waloryzacja wynosiła - przekonuje rzecznik rządu Piotr Mueller.

List podpisany nazwiskami premiera Mateusza Morawieckiego, minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg oraz prezes ZUS Gertrudy UścińskiejKonkret24

- Dane, które są przytoczone, są zmanipulowane. Zupełnie abstrahują od wzrostu cen, który miał miejsce za czasów Tuska i za czasów Kaczyńskiego - odpowiada Borowski.

W liście emeryci przeczytają też między innymi o 13. i 14. emeryturze oraz o podwyżce kwoty wolnej od podatku. Nie przeczytają o rekordowo wysokiej inflacji i o tym, co podał Główny Urząd Statystyczny, czyli że realna wartość emerytur w 2022 roku spadła o prawie 5 procent, a waloryzacja, którą tak chwali się PiS, i tak nie zrekompensowała rekordowo wysokiej inflacji.

"List edukacyjny" ZUS do emerytów czy "przedwyborcza ulotka"? - przeczytaj więcej na Konkret24

Premier głosami krytyki się nie przejmuje. W czwartek dziękował prezes ZUS, że "stara się przedstawić prawdę na najróżniejsze sposoby".

Część emerytów krytykuje list od ZUS

Emeryci, z którymi rozmawiały "Fakty" TVN, traktują list od ZUS jak promocję rządu - Ludzie nie lubią takich rzeczy. Oni wiedzą, że to wszystko kosztuje, że papier jest drogi - ocenia Krystyna Głowacka, emerytka. - To jest mylenie państwowego z partyjnym. Partia powinna za własne pieniądze i zupełnie oddzielnie takie rzeczy robić - dodaje Marek Borowski.

Minister Michał Dworczyk w kampanii na koszt ZUS i z udziałem prezes ZUS problemu nie widzi. - To nie jest kampania partyjna, tylko informacyjna - przekonuje. Dodaje, że dotacje dla partii politycznych również pochodzą z budżetu państwa, dlatego "chyba lepiej raz wydać środki budżetowe".

Przy okazji promocji rządu przez ZUS opozycja przypomina też, że państwowy Orlen w jednych spotach atakuje opozycję, a w innych chwali rząd i premiera, robiąc tym samym na koszt podatnika kampanię rządowi.

28.04.2023 | Orlen jawnie wspiera kampanię PiS? "Niebywały skandal"
Orlen jawnie wspiera kampanię PiS? "Niebywały skandal"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Opozycja zapowiada, że gdy formalna kampania wyborcza już się zacznie, każdy przypadek omijania budżetu komitetu wyborczego partii będzie zaskarżany do sądu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy wreszcie finał sporu, o którym już wiele razy mówiliśmy w "Faktach" TVN. Chodzi o lekarzy, którzy przepisywali mleko na receptę ciężko chorym dzieciom. Narodowy Fundusz Zdrowia upierał się, że przepisywano je bezzasadnie i oczekiwał zwrotu siedmiu milionów złotych z tytułu nienależnej refundacji. Najpierw sąd stanął po stronie lekarzy, a teraz minister zdrowia jest gotowa na ugodę.

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

Źródło:
Fakty TVN

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS