List ZUS do emerytów i rencistów. "Bezczelna propaganda wyborcza za pieniądze publiczne"

Źródło:
Fakty TVN
List ZUS do emerytów i rencistów. "To nie jest kampania partyjna, tylko informacyjna"
List ZUS do emerytów i rencistów. "To nie jest kampania partyjna, tylko informacyjna"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
List ZUS do emerytów i rencistów. "To nie jest kampania partyjna, tylko informacyjna"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Premier pisze list do emerytów i rencistów o rekordowej waloryzacji rent i emerytur, o trzynastej i czternastej emeryturze oraz o podwyżce kwoty wolnej od podatku. W liście nie ma jednak nic o rekordowo wysokiej inflacji, której ta "rekordowa waloryzacja" nie zrekompensowała.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał listy do emerytów i rencistów. Świadczeniobiorcy w korespondencji znajdują informacje o decyzji waloryzacyjnej i przyznaniu tak zwanej 13. emerytury. Wysyłka listów rozpoczęła się pod koniec kwietnia.

Taki list otrzymał między innymi senator Marek Borowski. - To jest bezczelna propaganda wyborcza za pieniądze publiczne, z wykorzystaniem ZUS-u. Bardzo się zmartwiłem, że w podpisie znalazła się też pani prezes ZUS Gertruda Uścińska. ZUS powinien być od polityki daleko - komentuje.

List to w praktyce promocyjna ulotka rządu PiS-u, w której każdy senior może przeczytać o rekordowej waloryzacji rent i emerytur, a także o tym, że za rządów PiS-u przeciętna emerytura netto wzrosła o 81 procent, a za rządów PO o 55. - To jest zwykła informacja, która podaje fakty, czyli ile waloryzacja wynosiła - przekonuje rzecznik rządu Piotr Mueller.

List podpisany nazwiskami premiera Mateusza Morawieckiego, minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg oraz prezes ZUS Gertrudy UścińskiejKonkret24

- Dane, które są przytoczone, są zmanipulowane. Zupełnie abstrahują od wzrostu cen, który miał miejsce za czasów Tuska i za czasów Kaczyńskiego - odpowiada Borowski.

W liście emeryci przeczytają też między innymi o 13. i 14. emeryturze oraz o podwyżce kwoty wolnej od podatku. Nie przeczytają o rekordowo wysokiej inflacji i o tym, co podał Główny Urząd Statystyczny, czyli że realna wartość emerytur w 2022 roku spadła o prawie 5 procent, a waloryzacja, którą tak chwali się PiS, i tak nie zrekompensowała rekordowo wysokiej inflacji.

"List edukacyjny" ZUS do emerytów czy "przedwyborcza ulotka"? - przeczytaj więcej na Konkret24

Premier głosami krytyki się nie przejmuje. W czwartek dziękował prezes ZUS, że "stara się przedstawić prawdę na najróżniejsze sposoby".

Część emerytów krytykuje list od ZUS

Emeryci, z którymi rozmawiały "Fakty" TVN, traktują list od ZUS jak promocję rządu - Ludzie nie lubią takich rzeczy. Oni wiedzą, że to wszystko kosztuje, że papier jest drogi - ocenia Krystyna Głowacka, emerytka. - To jest mylenie państwowego z partyjnym. Partia powinna za własne pieniądze i zupełnie oddzielnie takie rzeczy robić - dodaje Marek Borowski.

Minister Michał Dworczyk w kampanii na koszt ZUS i z udziałem prezes ZUS problemu nie widzi. - To nie jest kampania partyjna, tylko informacyjna - przekonuje. Dodaje, że dotacje dla partii politycznych również pochodzą z budżetu państwa, dlatego "chyba lepiej raz wydać środki budżetowe".

Przy okazji promocji rządu przez ZUS opozycja przypomina też, że państwowy Orlen w jednych spotach atakuje opozycję, a w innych chwali rząd i premiera, robiąc tym samym na koszt podatnika kampanię rządowi.

28.04.2023 | Orlen jawnie wspiera kampanię PiS? "Niebywały skandal"
Orlen jawnie wspiera kampanię PiS? "Niebywały skandal"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Opozycja zapowiada, że gdy formalna kampania wyborcza już się zacznie, każdy przypadek omijania budżetu komitetu wyborczego partii będzie zaskarżany do sądu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet, jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS