Opozycja i PiS zgodni jak nigdy. Echa wypowiedzi Leszka Jażdżewskiego

06.05.2019 | Opozycja i PiS zgodni jak nigdy. Echa wypowiedzi Leszka Jażdżewskiego
06.05.2019 | Opozycja i PiS zgodni jak nigdy. Echa wypowiedzi Leszka Jażdżewskiego
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
06.05.2019 | Opozycja i PiS zgodni jak nigdy. Echa wypowiedzi Leszka JażdżewskiegoKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

To była ostra opinia publicysty wobec Kościoła. Skrytykowali ją politycy partii rządzącej i opozycji, a teraz na wniosek posła PiS-u sprawą zajmie się jeszcze prokurator. Wystąpienie Leszka Jażdżewskiego poprzedzało wykład Donalda Tuska o sporach politycznych i języku kampanii.

Kampania wyborcza w rozkwicie, więc i język kampanii bardzo się wyostrza. Ale są i tacy, którzy apelują o umiar.

- Każdy z nas powinien sobie zrobić rachunek sumienia. Ja też mam takie wypowiedzi, których żałuję, że te słowa padły - mówił 2 maja prezydent Andrzej Duda.

Prezydent w wywiadzie dla TVN24 żałuje słów o "ojczyźnie dojnej", a przewodniczący Rady Europejskiej w czasie wykładu na Uniwersytecie Warszawskim apeluje o zmianę języka.

- Jak to brzmi "my albo oni". Porównajcie to ze zdaniem "my i oni" - mówił podczas swojego wystąpienia Donald Tusk. - Dzisiaj w polskiej polityce gramatyka oparta na spójniku "albo" to jest właśnie gramatyka konfrontacji: "albo my, albo oni".

Te dwa głosy na politykach wrażenia nie zrobiły. Dla PiS najważniejsze są słowa, które padły przed wykładem Donalda Tuska.

- Kościół katolicki w Polsce, obciążony niewyjaśnionymi skandalami pedofilskimi, opętany walką o pieniądze i o wpływy, stracił moralny mandat do tego, by sprawować funkcję sumienia narodu - mówił Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny czasopisma "Liberte!".

Dla PiS ta diagnoza to atak na Kościół i atak na wiarę, choć o wierze nie padło ani jedno zdanie. - Kto zapłacił za ten seans nienawiści? Kto zapłacił za to, by można było swobodnie atakować Kościół? - pytała Beata Mazurek z PiS.

- To zadziwiające, że Donald Tusk, także swoją obecnością i swoim wystąpieniem, firmował tego rodzaju ataki na polski Kościół i wiarę katolicką - mówił Zbigniew Kuźmiuk, eurodeputowany PiS.

PiS obawia się Tuska?

Od soboty PiS skupia się na słowach redaktora "Liberte!" i przekonuje, że powiedział to, co myśli sam Donald Tusk i cała Koalicja Europejska.

- To była całość - tłumaczy Jacek Saryusz-Wolski, kandydat PiS do europarlamentu.

Dla Koalicji Europejskiej to tylko dowód na to, jak bardzo PiS obawia się Donalda Tuska. - Przestraszył się wykładu Donalda Tuska, przestraszył się zainteresowania mediów, przestraszył się tego, że było dwadzieścia kilka milionów wzmianek w internecie - uważa Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Nie zmienia to faktu, że politycy Koalicji Europejskiej zachwyceni występem Leszka Jażdzewskiego nie byli, a wręcz się od niego odcinali i uznali, że zaszkodzi im to w kampanii wyborczej. - Wykroczył poza formułę organizatora tego spotkania - uważa Grzegorz Schetyna

Szef PSL wręcz wpisał się w retorykę PiS. - Nie możemy się zgodzić na tych, którzy mówią i obrażają w jakikolwiek sposób całą wspólnotę Kościoła - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Powiedziałem, co myślę"

Za odcięcie się od słów publicysty koalicję ostro zaatakował Robert Biedroń. - Oni są średniowieczem. Boją się biskupa i księdza. Wystarczy, że Kaczyński tylko podniesie głos w obronie przywilejów Kościoła, to oni od razu chowają się do kąta i trzęsą portkami - mówił lider Wiosny.

- Niech się zastanowią, kto ma większe szanse na realizację proeuropejskich postulatów. Czy wielka koalicja, czy nowoutworzona partia, która mówi, że to nie ich wojna - stwierdził Radosław Sikorski, kandydat Koalicji do Parlamentu Europejskiego.

Sprawca całego zamieszania podtrzymuje swoje słowa. - Powiedziałem co myślę. Okazało się, że bardzo wielu Polaków myśli podobnie - zapewnia Leszek Jażdżewski.

Im bliżej wyborów, tym język będzie się zaostrzał. W czasie wykładu Donald Tusk przestrzegał przed jeszcze jednym. - W polityce nie może chodzić o to, by ktoś kogoś pokonał i unicestwił - napominał 3 maja były premier.

Jak mówił - nawet wygrani nie mają prawa mówić "Polska jest moja".

Poseł PiS Jan Mosiński poinformował, że zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez redaktora "Liberte!". Jego zdaniem, wypowiedź Jażdżewskiego "jest nacechowana nienawiścią do Kościoła katolickiego".

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS