"Machiavelli bije w trumnie brawo". Komentarze po wystąpieniu Tuska

04.05.2019 | "Machiavelli bije w trumnie brawo". Komentarze po wystąpieniu Tuska
04.05.2019 | "Machiavelli bije w trumnie brawo". Komentarze po wystąpieniu Tuska
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
04.05.2019 | "Machiavelli bije w trumnie brawo". Komentarze po wystąpieniu TuskaJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Politycy PiS-u krytykują wystąpienie Donalda Tuska na Uniwersytecie Warszawskim. Twierdzą, że jest niewiarygodny, a jako unijny lider powinien w Polsce milczeć. Wystąpienie szefa Rady Europejskiej było między innymi o wiarygodności tych, którzy tuż przed wyborami gwałtownie zmieniają ton, gdy mówią o Unii.

Premier Mateusz Morawiecki na sobotniej konwencji w Pułtusku w bardzo poetycki sposób wypowiadał się o Unii Europejskiej.

- Żagiel z niebieskiej flagi i tych żółtych, pięknych gwiazdek jest bardzo ważnym żaglem dla naszego okrętu - mówił premier.

To nie jest przypadek. Po prezydencie także politycy PiS-u mówią o Unii tylko dobrze, albo bardzo dobrze.

Chociaż wcześniej mówili dużo gorzej. Beata Szydło jako premier wyprowadziła unijne flagi z kancelarii. Teraz flagi już wróciły.

Zmianę poglądów PiS-u i prezydenta na Unię zauważył i skomentował przewodniczący Rady Europejskiej. Donald Tusk zmianę poglądów docenił, ale zasugerował, że chodzi tylko o strategię wyborczą, a nie o prawdziwy euroentuzjazm rządzących.

- Niektórzy złośliwie to komentują, że szmata stała się niebieskim, pięknym sztandarem na czas wyborów do Parlamentu Europejskiego - mówił na piątkowym spotkaniu z sympatykami Tusk.

"Ten wykład i obecność Tuska zabolała PiS"

Donald Tusk nie powiedział na kogo głosować i nie wsparł konkretnych kandydatów ani partii. Jednak nie dało się nie usłyszeć tego, jak nawiązywał do polskich dyskusji i sporów.

- Ciekawe przemówienie, takie inspirujące. Dla nas bardzo bliskie, bo wzywa do braterstwa, do tego, o czym my mówimy od lat - skomentował wystąpienie byłego premiera Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL.

- Bardzo słabe merytorycznie wystąpienie, które w ogóle się nie odnosi do sposobu, w jaki wykonywał te idee, o których mówił Donald Tusk, podczas tego, kiedy sam mógł je wdrożyć - oceniła Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.

- Ten wykład i obecność Tuska zabolała PiS - stwierdził szef PO Grzegorz Schetyna.

Najwięcej dyskusji wzbudził fragment, gdy Donald Tusk mówił o tym, co - jego zdaniem - powinno być po wyborach. Tych przeszłych i tych przyszłych.

- Ktokolwiek będzie wygrywał wybory w przyszłości nie może powiedzieć: "wygrałem wybory, Polska jest moja, nie wasza, wykluczam was z tego zwycięstwa" - mówił Donald Tusk.

- Człowiek, który doprowadził do głębokich podziałów w Polsce. Następnie pozostawił urząd premiera i uciekł na fotel przewodniczącego do Brukseli, przewodniczącego Rady, po pięciu latach przyjeżdża i namawia Polaków do zgody. Coś nieprawdopodobnego. Jeszcze raz powtórzę, Machiavelli bije w trumnie brawo - twierdzi Zbigniew Kuźmiuk z PiS.

Donald Tusk nie zdradził w piątek swoich planów na ewentualną przyszłość w polskiej polityce.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS