Niemieccy lekarze się poddali, polscy uratowali życie 8-latka. "Kardiolog interwencyjny jest tylko zwykłym hydraulikiem"

06.02.2020 | Niemieccy lekarze się poddali, polscy uratowali życie 8-latka. "Kardiolog interwencyjny jest tylko zwykłym hydraulikiem"
06.02.2020 | Niemieccy lekarze się poddali, polscy uratowali życie 8-latka. "Kardiolog interwencyjny jest tylko zwykłym hydraulikiem"
Marek Nowicki | Fakty TVN
06.02.2020 | Niemieccy lekarze się poddali, polscy uratowali życie 8-latka. "Kardiolog interwencyjny jest tylko zwykłym hydraulikiem"Marek Nowicki | Fakty TVN

Mały Alan, jego pół serca i pełnia szczęścia. Lekarze z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi uratowali chłopcu życie, choć sami skromnie mówią, że zadziałali jak zwykli hydraulicy. Ich skromność jest tu nie na miejscu, bo przeprowadzili zabieg, którego nie chcieli się podjąć lekarze z Niemiec.

Życie ośmioletniemu Alanowi uratowało dwoje kardiologów z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Nie było to łatwe, bo chłopiec cierpi na wrodzony zespół niedorozwoju serca, który objawia się brakiem lewej komory serca.

Dziecko ma zakrzepnięte dwie żyły udowe, żyłę główną dolną i górną oraz obie szyjne. Z tego powodu chłopiec cierpiał także na ogromne nadciśnienie płucne, które zagrażało jego życiu. W tej sytuacji dostać się do środka i założyć tam stent było bardzo trudno. Lekarze z Niemiec, którzy leczyli dotąd Alana - poddali się.

Na pomoc chłopcu ruszyli lekarze z polskiego szpitala.

- Gdyby nie ci lekarze, gdyby nie nasza pani kardiolog, która nalegała, nie mielibyśmy go (Alana - przyp. red.) dzisiaj - mówi Katarzyna Grubska-Kamecka, mama Alana.

Szukali pomocy wszędzie. Znaleźli ją tuż obok

Rodzina państwa Kameckich szukała pomocy dla Alana w Stanach Zjednoczonych i Niemczech, a znalazła ją w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

- Zacząłem wydzwaniać i na początku były odpowiedzi, że nie ma doktora, że doktor jest zajęty - wspomina Krzysztof Kamecki, ojciec Alana. Rodzina dopiero po kilku próbach dostała odpowiedź - "przykro nam, ale nie możemy pomóc dziecku, ponieważ my nie widzimy drogi ratunku" - dodaje pan Kamecki.

Zabiegu podjęli się kardiolodzy z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Lekarze dostali się do żyły bezimiennej chłopca przez naczynia krążenia obocznego i odblokowali żyły. Jak tłumaczy kardiolog prof. Tomasz Moszura - tutaj kardiolog interwencyjny jest tylko zwykłym hydraulikiem.

O przeprowadzonym zabiegu lekarze poinformowali w czwartek podczas konferencji prasowej. Zabieg był ryzykowny i pomimo skromności "kardiologa-hydraulika" - unikatowy. Alan już wyszedł do domu.

- Miał bardzo duże szczęście. Po pierwsze że było takie miejsce, które można było poprawić, a po drugie, że to się udało - wyjaśnia doktor Anna Mazurek-Kula, kardiolog dziecięcy z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Chłopiec zaczął chodzić dopiero dwa lata temu. Nigdy nie będzie w pełni zdrowy, dlatego przed Alanem kolejne operacje ratujące mu życie i poprawiające jego jakość.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS