W całej Polsce brakuje zalecanych szczepionek. Co na to Ministerstwo Zdrowia?

11.01.2020 | W całej Polsce brakuje zalecanych szczepionek. Co na to Ministerstwo Zdrowia?
11.01.2020 | W całej Polsce brakuje zalecanych szczepionek. Co na to Ministerstwo Zdrowia?
Marek Nowicki | Fakty TVN
11.01.2020 | W całej Polsce brakuje zalecanych szczepionek. Co na to Ministerstwo Zdrowia?Marek Nowicki | Fakty TVN

Nie ma ich w aptekach, nie ma ich w hurtowniach. Brakuje szczepionek przeciwko ospie wietrznej, śwince, odrze i różyczce oraz HPV. Lekarze i farmaceuci są bezradni, pacjenci tym bardziej. Ministerstwo Zdrowia planuje rozwiązać problem tylko ze szczepionkami przeciwko HPV.

W aptece "Larix" w Katowicach szczepionek nie ma. - W praktyce nie jesteśmy w stanie dziś dostać tych preparatów w hurtowniach - rozkłada ręce farmaceuta Marek Łysko.

W aptece "Pod gryfem" w Białymstoku też ich nie ma. - Dziewięć miesięcy na pewno ich już nie ma. Żadnej z trzech - informuje farmaceuta Walentyn Pankiewicz.

W całym kraju brakuje szczepionek zalecanych przeciwko ospie wietrznej, śwince, odrze i różyczce oraz przeciwko HPV. Z powodu braku tej ostatniej samorząd Kalisza nie może dokończyć programu szczepień nastolatek.

- W tej chwili martwimy się o te dwunastolatki, które nie otrzymały drugiej, bezwzględnie potrzebnej dla skuteczności szczepienia, dawki - mówi Marcin Małecki, radny miasta Kalisza.

Szczepionka przeciwko HPV chroni przed zachorowaniem na raka szyjki macicy. Córka pani Jolanty Kaftanowicz jest w trakcie szczepienia. Od wielu miesięcy nie może dostać drugiej dawki. - Moje dziecko zostało zaszczepione w pierwszym kwartale i zbliża się ten moment, kiedy po prostu termin minie - twierdzi pani Jolanta.

Ministerstwo Zdrowia zaleca szczepienia przeciwko ospie wietrznej wszystkim osobom, także dzieciom, które nie chorowały na ospę wietrzną i nie zostały dotąd na nią zaszczepione. Szczepienia przeciwko śwince, odrze i różyczce zalecane są między innymi młodym kobietom i osobom pracującym z dziećmi w przedszkolach, szkołach, szpitalach i przychodniach.

Resort pracuje nad zmianami. Tylko w sprawie HPV

- Braki szczepionek skutkują zawsze tym samym: pozostaje część ludzi niezaszczepiona i te osoby mogą zachorować. Jeżeli tych osób będzie dużo, to może dojść do epidemii w określonym miejscu - mówi pediatra dr Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w Warszawie.

Szczepionek brakuje, ponieważ firmom farmaceutycznym nie opłaca się ich sprowadzać do hurtowni i aptek bez gwarancji płynnej sprzedaży. Dostarczają tylko szczepionki wpisane na listę szczepień obowiązkowych.

Kiedy więc pojawią się w aptekach szczepionki przeciwko ospie wietrznej oraz śwince, odrze i różyczce? Nie wiadomo. Co mają więc zrobić osoby chcące się przeciwko tych chorobom zaszczepić? Też nie wiadomo.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada poprawę tylko w kwestii szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy.

- Toczymy prace nad tym, żeby wpisać szczepienia przeciwko HPV do szczepień obowiązkowych. Wówczas producent będzie musiał zapewnić w ramach procesu refundacji pełną pulę szczepień dla populacji polskiej - tłumaczy Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Jest szansa, że szczepionki przeciwko HPV pojawią się w stałej sprzedaży na półkach aptek. Ale nie od razu.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS