Lato 2023. Ostrzeżenia przed upałami i apele o bezpieczeństwo nad wodą

Źródło:
Fakty TVN
Upały nie odpuszczają, dlatego warto zachować ostrożność na wodą i chronić się przed słońcem
Upały nie odpuszczają, dlatego warto zachować ostrożność na wodą i chronić się przed słońcem
Paweł Szot/Fakty TVN
Upały nie odpuszczają, dlatego warto zachować ostrożność na wodą i chronić się przed słońcemPaweł Szot/Fakty TVN

Sezon wakacyjny rozpoczęty, a przed nami fala upałów. Plaże - te strzeżone i niestrzeżone - zapewne będą pełne, dlatego wciąż aktualne są apele o ostrożność. Tylko w miniony weekend w Polsce - w piątek, sobotę i niedzielę - utonęło 13 osób.

12 jednostek straży pożarnej przez wiele godzin walczyło z pożarem składowiska słomy w Rusach pod Braniewem. - Akcja skomplikowana z uwagi na fakt, że z pobliskiego cieku wodnego wypompowaliśmy do celów gaśniczych praktycznie całą wodę - przekazał starszy brygadier Ireneusz Ścibiorek, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie.

Gaszenie pożaru utrudniała wysoka temperatura. Już jest ciepło, a będzie jeszcze cieplej. - To gorące zwrotnikowe, afrykańskie powietrze, które zalega nad Europą Zachodnią, będzie również docierać do Polski przez najbliższych kilka dni - informuje Tomasz Zubilewicz z tvnmeteo.pl.

W środę na południu kraju temperatura ma sięgnąć nawet 35 stopni Celsjusza. - My się nie urodziliśmy do takich upałów. Kiedyś pamiętam, 26 stopni Celsjusza to było multum upału, a teraz 35, 36, to my to źle znosimy - mówi jeden z turystów.

Żar lejący się z nieba to poważne zagrożenie - szczególnie dla osób starszych i chorych. - Każde wyjście z domu to ochrona przed słońcem. Mam na myśli nie tylko ochronę skóry, czyli stosowanie wysokich filtrów, ale przede wszystkim ochronę głowy, ochronę przed przegrzaniem i nasłonecznieniem, ponieważ z tym związane są problemy kardiologiczne, neurologiczne - zaleca Violetta Gajkiewicz, kardiolog, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św Barbary w Sosnowcu.

Krem z filtrem, nakrycie głowy i regularne badania. Lekarze radzą, jak chronić skórę przed czerniakiem
Krem z filtrem, nakrycie głowy i regularne badania. Lekarze radzą, jak chronić skórę przed czerniakiemDominika Ziółkowska/Fakty TVN

Tragiczny weekend nad wodą

W wybetonowanych miastach ratunkiem mają być kurtyny wodne. W Katowicach ustawiono ich 14. - Są uruchamiane w momencie, kiedy temperatura na termometrach przekroczy 25 stopni Celsjusza i stanowią taką doraźną formę, aby mieszkańcy mogli ochłodzić się - wyjaśnia Sandra Hajduk z Urzędu Miasta w Katowicach.

Gdy rośnie temperatura, baseny i kąpieliska biją rekordy popularności. Tak było w weekend na krakowskim Zakrzówku. Tłumy nad wodą niestety przekładają się też na statystyki utonięć. Od początku wakacji utonęło już 38 osób, a tylko w minioną sobotę i niedzielę - 12. Wśród nich 25-latek, który utopił się w zalewie w Bolminie w Świętokrzyskiem.

- Już nie machał. Nie było go w ogóle widać spod wody. Później przyjechała straż pożarna. Później przyleciał helikopter i szukali go helikopterem. Cała ta akcja trwała chyba 30 minut - relacjonuje pani Anna Pacioch.

Stosunkowo najchłodniej będzie na północy kraju, ale nawet tam temperatury sięgną 30 stopni Celsjusza. Upał nad Bałtykiem to jeszcze jedno zagrożenie - sinice. Z ich powodu inspekcja sanitarna zamknęła już 17 kąpielisk w Zatoce Gdańskiej. Upały potrwają kilka dni, ale w te wakacje na pewno jeszcze wrócą.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS