Lato 2023. Ostrzeżenia przed upałami i apele o bezpieczeństwo nad wodą

Źródło:
Fakty TVN
Upały nie odpuszczają, dlatego warto zachować ostrożność na wodą i chronić się przed słońcem
Upały nie odpuszczają, dlatego warto zachować ostrożność na wodą i chronić się przed słońcem
Paweł Szot/Fakty TVN
Upały nie odpuszczają, dlatego warto zachować ostrożność na wodą i chronić się przed słońcemPaweł Szot/Fakty TVN

Sezon wakacyjny rozpoczęty, a przed nami fala upałów. Plaże - te strzeżone i niestrzeżone - zapewne będą pełne, dlatego wciąż aktualne są apele o ostrożność. Tylko w miniony weekend w Polsce - w piątek, sobotę i niedzielę - utonęło 13 osób.

12 jednostek straży pożarnej przez wiele godzin walczyło z pożarem składowiska słomy w Rusach pod Braniewem. - Akcja skomplikowana z uwagi na fakt, że z pobliskiego cieku wodnego wypompowaliśmy do celów gaśniczych praktycznie całą wodę - przekazał starszy brygadier Ireneusz Ścibiorek, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie.

Gaszenie pożaru utrudniała wysoka temperatura. Już jest ciepło, a będzie jeszcze cieplej. - To gorące zwrotnikowe, afrykańskie powietrze, które zalega nad Europą Zachodnią, będzie również docierać do Polski przez najbliższych kilka dni - informuje Tomasz Zubilewicz z tvnmeteo.pl.

W środę na południu kraju temperatura ma sięgnąć nawet 35 stopni Celsjusza. - My się nie urodziliśmy do takich upałów. Kiedyś pamiętam, 26 stopni Celsjusza to było multum upału, a teraz 35, 36, to my to źle znosimy - mówi jeden z turystów.

Żar lejący się z nieba to poważne zagrożenie - szczególnie dla osób starszych i chorych. - Każde wyjście z domu to ochrona przed słońcem. Mam na myśli nie tylko ochronę skóry, czyli stosowanie wysokich filtrów, ale przede wszystkim ochronę głowy, ochronę przed przegrzaniem i nasłonecznieniem, ponieważ z tym związane są problemy kardiologiczne, neurologiczne - zaleca Violetta Gajkiewicz, kardiolog, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św Barbary w Sosnowcu.

Krem z filtrem, nakrycie głowy i regularne badania. Lekarze radzą, jak chronić skórę przed czerniakiem
Krem z filtrem, nakrycie głowy i regularne badania. Lekarze radzą, jak chronić skórę przed czerniakiemDominika Ziółkowska/Fakty TVN

Tragiczny weekend nad wodą

W wybetonowanych miastach ratunkiem mają być kurtyny wodne. W Katowicach ustawiono ich 14. - Są uruchamiane w momencie, kiedy temperatura na termometrach przekroczy 25 stopni Celsjusza i stanowią taką doraźną formę, aby mieszkańcy mogli ochłodzić się - wyjaśnia Sandra Hajduk z Urzędu Miasta w Katowicach.

Gdy rośnie temperatura, baseny i kąpieliska biją rekordy popularności. Tak było w weekend na krakowskim Zakrzówku. Tłumy nad wodą niestety przekładają się też na statystyki utonięć. Od początku wakacji utonęło już 38 osób, a tylko w minioną sobotę i niedzielę - 12. Wśród nich 25-latek, który utopił się w zalewie w Bolminie w Świętokrzyskiem.

- Już nie machał. Nie było go w ogóle widać spod wody. Później przyjechała straż pożarna. Później przyleciał helikopter i szukali go helikopterem. Cała ta akcja trwała chyba 30 minut - relacjonuje pani Anna Pacioch.

Stosunkowo najchłodniej będzie na północy kraju, ale nawet tam temperatury sięgną 30 stopni Celsjusza. Upał nad Bałtykiem to jeszcze jedno zagrożenie - sinice. Z ich powodu inspekcja sanitarna zamknęła już 17 kąpielisk w Zatoce Gdańskiej. Upały potrwają kilka dni, ale w te wakacje na pewno jeszcze wrócą.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS