Lato 2023. Ostrzeżenia przed upałami i apele o bezpieczeństwo nad wodą

Źródło:
Fakty TVN
Upały nie odpuszczają, dlatego warto zachować ostrożność na wodą i chronić się przed słońcem
Upały nie odpuszczają, dlatego warto zachować ostrożność na wodą i chronić się przed słońcem
Paweł Szot/Fakty TVN
Upały nie odpuszczają, dlatego warto zachować ostrożność na wodą i chronić się przed słońcemPaweł Szot/Fakty TVN

Sezon wakacyjny rozpoczęty, a przed nami fala upałów. Plaże - te strzeżone i niestrzeżone - zapewne będą pełne, dlatego wciąż aktualne są apele o ostrożność. Tylko w miniony weekend w Polsce - w piątek, sobotę i niedzielę - utonęło 13 osób.

12 jednostek straży pożarnej przez wiele godzin walczyło z pożarem składowiska słomy w Rusach pod Braniewem. - Akcja skomplikowana z uwagi na fakt, że z pobliskiego cieku wodnego wypompowaliśmy do celów gaśniczych praktycznie całą wodę - przekazał starszy brygadier Ireneusz Ścibiorek, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie.

Gaszenie pożaru utrudniała wysoka temperatura. Już jest ciepło, a będzie jeszcze cieplej. - To gorące zwrotnikowe, afrykańskie powietrze, które zalega nad Europą Zachodnią, będzie również docierać do Polski przez najbliższych kilka dni - informuje Tomasz Zubilewicz z tvnmeteo.pl.

W środę na południu kraju temperatura ma sięgnąć nawet 35 stopni Celsjusza. - My się nie urodziliśmy do takich upałów. Kiedyś pamiętam, 26 stopni Celsjusza to było multum upału, a teraz 35, 36, to my to źle znosimy - mówi jeden z turystów.

Żar lejący się z nieba to poważne zagrożenie - szczególnie dla osób starszych i chorych. - Każde wyjście z domu to ochrona przed słońcem. Mam na myśli nie tylko ochronę skóry, czyli stosowanie wysokich filtrów, ale przede wszystkim ochronę głowy, ochronę przed przegrzaniem i nasłonecznieniem, ponieważ z tym związane są problemy kardiologiczne, neurologiczne - zaleca Violetta Gajkiewicz, kardiolog, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św Barbary w Sosnowcu.

Krem z filtrem, nakrycie głowy i regularne badania. Lekarze radzą, jak chronić skórę przed czerniakiem
Krem z filtrem, nakrycie głowy i regularne badania. Lekarze radzą, jak chronić skórę przed czerniakiemDominika Ziółkowska/Fakty TVN

Tragiczny weekend nad wodą

W wybetonowanych miastach ratunkiem mają być kurtyny wodne. W Katowicach ustawiono ich 14. - Są uruchamiane w momencie, kiedy temperatura na termometrach przekroczy 25 stopni Celsjusza i stanowią taką doraźną formę, aby mieszkańcy mogli ochłodzić się - wyjaśnia Sandra Hajduk z Urzędu Miasta w Katowicach.

Gdy rośnie temperatura, baseny i kąpieliska biją rekordy popularności. Tak było w weekend na krakowskim Zakrzówku. Tłumy nad wodą niestety przekładają się też na statystyki utonięć. Od początku wakacji utonęło już 38 osób, a tylko w minioną sobotę i niedzielę - 12. Wśród nich 25-latek, który utopił się w zalewie w Bolminie w Świętokrzyskiem.

- Już nie machał. Nie było go w ogóle widać spod wody. Później przyjechała straż pożarna. Później przyleciał helikopter i szukali go helikopterem. Cała ta akcja trwała chyba 30 minut - relacjonuje pani Anna Pacioch.

Stosunkowo najchłodniej będzie na północy kraju, ale nawet tam temperatury sięgną 30 stopni Celsjusza. Upał nad Bałtykiem to jeszcze jedno zagrożenie - sinice. Z ich powodu inspekcja sanitarna zamknęła już 17 kąpielisk w Zatoce Gdańskiej. Upały potrwają kilka dni, ale w te wakacje na pewno jeszcze wrócą.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

To opowieść o najstarszej pracującej osobie w Polsce, i to z najdłuższym, bo 84-letnim stażem. Pan Wacław ma 98 lat. To były mistrz Polski w wyścigach motocyklowych, który prowadzi warsztat mechaniczny w Poznaniu. Jego największym marzeniem jest pracować dalej, ile tylko sił wystarczy, co najmniej do setki. Historia samego warsztatu sięga 1945 roku.

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Źródło:
Fakty TVN

Odra nie tylko wróciła, ale rozlewa się szeroką falą. Najwięcej dzieci choruje w Warszawie i we Wrocławiu, ale wszędzie grupa ryzyka jest taka sama - to osoby niezaszczepione.

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Szmydt jest podejrzany o szpiegostwo, grozi mu nawet dożywocie. Były już sędzia jest na Białorusi, gdzie poprosił o azyl. Jego zatrzymanie i przekazanie Polsce wydaje się zatem dość mało prawdopodobne. Dlaczego polski kontrwywiad nie wykrył działalności Szmydta? - Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry i człowieka Piebiaka, czyli element układu politycznego - uważa Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej.

"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi i lekarz, który przyjmował kroplówkę w czasie pracy. Jest zwrot w sprawie bulwersującej sytuacji na SOR-ze w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie. Lekarz złożył wypowiedzenie i nie pracuje już w placówce. Sprawą zajmuje się prokuratura. Były już przeszukania w szpitalu i w mieszkaniu "osoby, która występuje w tej sprawie". Zabezpieczono dokumentację, wzywani są świadkowie. 

Lekarz ze Szpitala Żeromskiego w Krakowie, który mógł przyjmować fentanyl, złożył wypowiedzenie

Lekarz ze Szpitala Żeromskiego w Krakowie, który mógł przyjmować fentanyl, złożył wypowiedzenie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Najbardziej zawinili politycy, którzy zaniedbali priorytet wschodni w służbach specjalnych, w kontrwywiadzie wojskowym i cywilnym. Dla nich priorytetem była opozycja demokratyczna - mówił w "Faktach po Faktach" o sprawie Tomasza Szmydta generał Krzysztof Bondaryk, dyrektor biura szefa MSWiA, były szef ABW.

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

Źródło:
TVN24

Mur przy granicy z Białorusią ma zostać, ale zakładamy też, że każdy mur bywa nieszczelny - mówiła w "Faktach po Faktach" Anna Maria Żukowska o słowach premiera Donalda Tuska, że istnieje "potrzeba wzmocnienia granicy". Michał Kobosko stwierdził, że "bezpieczeństwo granic nie może wykluczać człowieczeństwa".

"Podstawą absolutną funkcjonowania każdego państwa jest zapewnienie bezpiecznych granic"

"Podstawą absolutną funkcjonowania każdego państwa jest zapewnienie bezpiecznych granic"

Źródło:
TVN24

Amerykański Departament Stanu zna sprawę polskiego sędziego, który uciekł na Białoruś - mówi w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Mark Toner z Departamentu Stanu USA. Toner dodaje, że Stany Zjednoczone są świadome wyzwań wschodniej flanki NATO, które stwarza agresywna postawa Rosji i wojna w Ukrainie oraz robią wszystko, by wspierać w nich Polskę i innych sojuszników. Był też pytany o sprawę polskiego sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś. Przekazał, że Departament Stanu zdaje sobie sprawę z tego, co się wydarzyło. - Ale jest to wewnętrzna kwestia rządu polskiego - dodał.

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wywołała trzęsienie ziemi w Seattle, a teraz zatrzęsie fanami w Europie. Taylor Swift rozpoczęła trasę koncertową, w której zawita także w Polsce. Co ciekawe, za artystką podążają nie tylko miliony jej fanów, ale też charakterystyczny dla gwiazd tego kalibru efekty. Tam, gdzie się pojawia Swift - ceny wynajmu krótkoterminowego gwałtownie rosną o kilkaset procent, co ma wyraźny wpływ na inflację.

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę, której filarami nadal są surowce? Na ten temat Jan Niedziałek rozmawiał z Amitem Joshim, szwajcarskim naukowcem i ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS