Lato 2023. Ostrzeżenia przed upałami i apele o bezpieczeństwo nad wodą

Źródło:
Fakty TVN
Upały nie odpuszczają, dlatego warto zachować ostrożność na wodą i chronić się przed słońcem
Upały nie odpuszczają, dlatego warto zachować ostrożność na wodą i chronić się przed słońcem
Paweł Szot/Fakty TVN
Upały nie odpuszczają, dlatego warto zachować ostrożność na wodą i chronić się przed słońcemPaweł Szot/Fakty TVN

Sezon wakacyjny rozpoczęty, a przed nami fala upałów. Plaże - te strzeżone i niestrzeżone - zapewne będą pełne, dlatego wciąż aktualne są apele o ostrożność. Tylko w miniony weekend w Polsce - w piątek, sobotę i niedzielę - utonęło 13 osób.

12 jednostek straży pożarnej przez wiele godzin walczyło z pożarem składowiska słomy w Rusach pod Braniewem. - Akcja skomplikowana z uwagi na fakt, że z pobliskiego cieku wodnego wypompowaliśmy do celów gaśniczych praktycznie całą wodę - przekazał starszy brygadier Ireneusz Ścibiorek, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie.

Gaszenie pożaru utrudniała wysoka temperatura. Już jest ciepło, a będzie jeszcze cieplej. - To gorące zwrotnikowe, afrykańskie powietrze, które zalega nad Europą Zachodnią, będzie również docierać do Polski przez najbliższych kilka dni - informuje Tomasz Zubilewicz z tvnmeteo.pl.

W środę na południu kraju temperatura ma sięgnąć nawet 35 stopni Celsjusza. - My się nie urodziliśmy do takich upałów. Kiedyś pamiętam, 26 stopni Celsjusza to było multum upału, a teraz 35, 36, to my to źle znosimy - mówi jeden z turystów.

Żar lejący się z nieba to poważne zagrożenie - szczególnie dla osób starszych i chorych. - Każde wyjście z domu to ochrona przed słońcem. Mam na myśli nie tylko ochronę skóry, czyli stosowanie wysokich filtrów, ale przede wszystkim ochronę głowy, ochronę przed przegrzaniem i nasłonecznieniem, ponieważ z tym związane są problemy kardiologiczne, neurologiczne - zaleca Violetta Gajkiewicz, kardiolog, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św Barbary w Sosnowcu.

Krem z filtrem, nakrycie głowy i regularne badania. Lekarze radzą, jak chronić skórę przed czerniakiem
Krem z filtrem, nakrycie głowy i regularne badania. Lekarze radzą, jak chronić skórę przed czerniakiemDominika Ziółkowska/Fakty TVN

Tragiczny weekend nad wodą

W wybetonowanych miastach ratunkiem mają być kurtyny wodne. W Katowicach ustawiono ich 14. - Są uruchamiane w momencie, kiedy temperatura na termometrach przekroczy 25 stopni Celsjusza i stanowią taką doraźną formę, aby mieszkańcy mogli ochłodzić się - wyjaśnia Sandra Hajduk z Urzędu Miasta w Katowicach.

Gdy rośnie temperatura, baseny i kąpieliska biją rekordy popularności. Tak było w weekend na krakowskim Zakrzówku. Tłumy nad wodą niestety przekładają się też na statystyki utonięć. Od początku wakacji utonęło już 38 osób, a tylko w minioną sobotę i niedzielę - 12. Wśród nich 25-latek, który utopił się w zalewie w Bolminie w Świętokrzyskiem.

- Już nie machał. Nie było go w ogóle widać spod wody. Później przyjechała straż pożarna. Później przyleciał helikopter i szukali go helikopterem. Cała ta akcja trwała chyba 30 minut - relacjonuje pani Anna Pacioch.

Stosunkowo najchłodniej będzie na północy kraju, ale nawet tam temperatury sięgną 30 stopni Celsjusza. Upał nad Bałtykiem to jeszcze jedno zagrożenie - sinice. Z ich powodu inspekcja sanitarna zamknęła już 17 kąpielisk w Zatoce Gdańskiej. Upały potrwają kilka dni, ale w te wakacje na pewno jeszcze wrócą.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN