Władze dają zielone światło dla samowoli budowlanej. "Należy to dokończyć jako ciekawe dzieło"

28.06.2020 | Władze dają zielone światło dla samowoli budowlanej. "Należy to dokończyć jako ciekawe dzieło"
28.06.2020 | Władze dają zielone światło dla samowoli budowlanej. "Należy to dokończyć jako ciekawe dzieło"
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
28.06.2020 | Władze dają zielone światło dla samowoli budowlanej. "Należy to dokończyć jako ciekawe dzieło"Jan Błaszkowski | Fakty TVN

Miała być pracownia artystyczna, wyrósł z niej zamek. Do Łapalic koło Kartuz ciągną turyści, by go obejrzeć. Po latach od zatrzymania budowy lokalne władze zapalają zielone światło, by z tej atrakcji skorzystać.

Dla jednych zamek w Łapalicach koło Kartuz to niespełniony sen architekta, a dla innych jedna z największych atrakcji turystycznych Kaszub. Jedno jest pewne - ciężko obok niego przejść obojętnie. Szczególnie gdy się już do niego wejdzie.

Budowa zaczęła się prawie 40 lat temu. Zamek popadł w ruinę, zanim został ukończony.

Siedem lat temu nadzór budowlany wstrzymał inwestycję, bo właściciel zamiast pracowni artystycznej zbudował coś trzy razy większego, na co nigdy nie dostał pozwolenia.

- Jest potencjał, jeżeli miałby tutaj być jakiś hotel albo w ogóle jakieś miejsce turystyczne - uważa pani Anna, turystka.

Władze Kartuz właśnie zaczęły przygotowywać plan zagospodarowania przestrzennego, który pozwoli zamkowi wpisać się w krajobraz Kaszub. Na trwałe i legalnie.

- Uważam, że należy to dokończyć jako ciekawe dzieło, ciekawy pałac - mówi Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz.

Jest pomysł na hotel w zamku. Dodatkowo podobno w grze pojawił się również inwestor i duże pieniądze.

Zakazany owoc kusi

Właściciel tak zwanego zamku to rzeźbiarz i producent mebli, którego firma też przypomina budowlę obronną.

Nie chciał on jednak rozmawiać z ekipą "Faktów" TVN o swoich planach. Twierdzi, że rozgłos tylko przyciąga ciekawskich, a teraz wchodzenie na teren budowy to niepotrzebne ryzyko.

Zamek w Łapalicach na razie jest więc wciąż placem budowy z teoretycznym zakazem wstępu i nieteoretycznymi raportami policji.

- 19-latek wszedł na teren obiektu, który był nieoświetlony i spadł do pomieszczeń piwnicznych - przekazuje aspirant Piotr Gdaniec z Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach.

Jednak turystyczne oblężenie zamku trwa.

- Bardzo spokojnie, można pochodzić z kulami, także na pewno hotel będzie dla osób niepełnosprawnych - mówi Marcin Wilma, turysta.

Na razie władze Kartuz i policja zakazały podjeżdżać pod zamek samochodami. Nie przynosi to jednak pożądanych rezultatów.

- Są sytuacje takie, że podjeżdża duży samochód terenowy z linami, łańcuchami i wyrywa bramę i ludzie wchodzą do środka - opowiada Krzysztof Nowak, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Kartuzach.

Zakazany owoc kusi. W końcu to jedyne takie miejsce w Polsce, a pewnie i w Europie.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Kwiecień będzie ostatnim miesiącem obowiązywania profilaktycznego programu zdrowotnego Profilaktyka 40 PLUS. To dobrze. Bo zacznie się nowy program i skorzysta z niego jeszcze więcej Polaków - także młodszego pokolenia. Program Profilaktyka 40 PLUS to był sukces, jakich w ochronie zdrowia mamy niewiele.

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Źródło:
Fakty TVN

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bezpieczeństwo priorytetem Europy. W polskim Sejmie obraduje Konferencja Międzyparlamentarna ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Spotkanie zorganizowano w ramach polskiej prezydencji. Myślą przewodnią są zagrożenia ze sobą powiązane. Konieczne jest zatem wspólne, całościowe podejście państw członkowskich UE. A co konkretnie?

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

- Ocena działalności wiceministra Andrzeja Szejny należy do pana ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, a na końcu do premiera Donalda Tuska - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka PSL-Trzeciej Drogi Magdalena Sroka. Posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic komentowała, że "nie ma zarzutów" wobec Szejny jako wiceszefa MSZ. - Jedyne wątpliwości, które są, to kwestie związane z jego zdrowiem - dodała.  

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Źródło:
TVN24

Ponad 230 Wenezuelczyków ze Stanów Zjednoczonych trafiło do okrytego złą sławą więzienia w Salwadorze. Administracja Donalda Trumpa twierdzi, że wszyscy są członkami jednego z wenezuelskich gangów, ale nie przedstawia na to konkretnych dowodów. Rodziny deportowanych zapewniają o ich niewinności.

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS