Pary jednopłciowe z dziećmi w kancelarii premiera. "My się ratujemy aktami notarialnymi"

Źródło:
Fakty TVN
Pary jednopłciowe z dziećmi w kancelarii premiera. "My się ratujemy aktami notarialnymi"
Pary jednopłciowe z dziećmi w kancelarii premiera. "My się ratujemy aktami notarialnymi"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Pary jednopłciowe z dziećmi w kancelarii premiera. "My się ratujemy aktami notarialnymi"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Tęczowe rodziny zjawiły się u minister Katarzyny Kotuli. To dla nich ważny dzień, bo pierwszy raz państwo je zauważyło. W świetle polskiego prawa - nie istnieją. W ustawie o związkach partnerskich mają być takie rozwiązania, które mają pomóc także dzieciom z tych rodzin.

Wincent przyszedł ze swoją rodziną do kancelarii premiera. Jego rodzina to dwie mamy. - Kwestia spraw rodzin jednopłciowych wymaga uregulowania. Przyszedł na to odpowiedni moment. Już czas, najwyższy czas - uważa Katarzyna Kotula, ministra do spraw równości, posłanka Nowej Lewicy.

Pierwszy raz państwo zainteresowało się ich sprawami. Chociaż tęczowych rodzin jest w Polsce nawet 150 tysięcy, to w świetle prawa nie istnieją. - Rzecz, której potrzebujemy najbardziej, to jest rozpoznanie naszych rodzin przez prawo i zapewnienie bezpieczeństwa naszym dzieciom - podkreśla doktor Joanna Śmiecińska ze Stowarzyszenia Społeczności LGBT+ UAM.

Łoboda: zdajemy sobie sprawę, że osoby LGBT w szkołach były narażone na wykluczenie
Łoboda: zdajemy sobie sprawę, że osoby LGBT w szkołach były narażone na wykluczenieTVN24

Najwyższy czas na zmiany

Wincent ma dwie mamy, ale jedna nie ma do niego żadnych praw. - Ja jestem obcą osobą dla Wincenta. My się ratujemy aktami notarialnymi, ale one nie wszędzie są uznawane - wyjaśnia Patrycja Adamska, mama Wincenta.

Gdy polskie dziecko z tęczowej rodziny straci jednego rodzica, to straci wszystko. - Co miesiąc zadajemy sobie pytanie "co się stanie, kochanie, jak umrzesz, albo jak trafisz do szpitala". Żadna rodzina w heteronormatywnej relacji nie musi sobie tego pytania zadawać, bo ma rozwiązania prawne na wyciągnięcie ręki - tłumaczy Michalina Dement-Żemła.

Rodziny, gdzie rodzice są tej samej płci, takiego prawa nie mają. Te dzieci nie mogą dziedziczyć po zmarłych rodzicach, nie mają prawa do alimentów, gdy rodzice się rozstaną. - W Polsce przez wszystkie przypadki odmieniamy to, że dzieci są najważniejsze, ale każdego dnia łamiemy ich prawa przez nierozpoznanie naszych rodzin - podkreśla doktor Anna Strzałkowska z Fundacji "Tęczowe Rodziny", Uniwersytet Gdański.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Związki partnerskie. Ministra do spraw równości: ustawa będzie za chwilę

Stąd pomysł, by w przygotowywanym projekcie ustawy o związkach partnerskich znalazła się adopcja i nie chodzi o adopcję dzieci z domu dziecka, a o adopcję wewnętrzną - gdy jeden rodzic adoptuje dziecko, które formalnie jest tego drugiego.

- Uznać stan faktyczny. Te rodziny już tu są, te dzieci wychowują się w tych rodzinach, teraz trzeba zrobić wszystko, żeby prawo je widziało, ale też prawo je chroniło - podkreśla Katarzyna Kotula. Tak jak chroni każde inne dziecko. - Kiedy mówimy o równym traktowaniu, o niedyskryminacji, to nie mówimy o żadnego rodzaju przywilejach - zaznacza Alina Szeptycka, pełnomocniczka prezydenta Wrocławia do spraw równego traktowania. - Jakiekolwiek rozwiązania, które wprowadzimy dla tęczowych rodzin, skorzystają na nich wszyscy, także chociażby samodzielni rodzice - dodaje Anna Mazurczak, adwokatka.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

20 lat to szmat czasu, a 20 lat Polski w Unii Europejskiej to cała masa zmian i to w wielu dziedzinach. W ochronie zdrowia na przykład te zmiany są widoczne gołym okiem.

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Źródło:
Fakty TVN

"Mam raka, więc mów do mnie tak" - to hasło kampanii społecznej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą na raka. W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan oswaja temat raka i przełamuje stereotypy.

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Źródło:
Fakty TVN

Miejsce akcji to Lublin - gniazdo sokołów wędrownych, którym nadano imiona Wrotka i Czart. Wrotka złożyła jaja, po czym poleciała i zniknęła. Czart próbował wysadzić jaja. Pomogli ludzie. Udało się i wtedy wróciła Wrotka. Szczęście sokolej rodziny, niestety, nie trwało długo.

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

- Proces rozliczenia i zmiany kadrowej idzie stanowczo zbyt wolno - stwierdził Leszek Miller. Były premier, gość "Faktów po Faktach", taką "generalną uwagę" skierował do gabinetu Donalda Tuska. Według Millera, rząd musi się "nauczyć rządzić bez prezydenta i omijać prezydenta, nawet balansując na granicy prawa". Ocenił także, że reakcje prezydenta Andrzeja Dudy podczas wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego w Sejmie były "głupie i żenujące".

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

Źródło:
TVN24

"Zdrajcy!" - tak swój temat okładkowy tytułuje prestiżowy tygodnik "Der Spiegel". To ustalenia dziennikarzy na temat partii Alternatywa dla Niemiec - w skrócie AfD. "Der Spiegel" podaje wprost, że za strategią ugrupowania stoi Kreml. To kolejne doniesienia o powiązaniach AfD z wrogami Zachodu - nie tylko z Rosją, ale też z Chinami. Problem ukrytych wpływów Kremla na polityków jest nie tylko niemiecki.

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS