"Dyrektorzy są zastraszeni". Nowe przepisy mają dać kuratorom władzę nad lekcjami

18.06.2021 | "Dyrektorzy są zastraszeni". Nowe przepisy mają dać kuratorom władzę nad lekcjami
18.06.2021 | "Dyrektorzy są zastraszeni". Nowe przepisy mają dać kuratorom władzę nad lekcjami
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
18.06.2021 | "Dyrektorzy są zastraszeni". Nowe przepisy mają dać kuratorom władzę nad lekcjamiKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak Uniwersytet Jagielloński porównała do "agencji towarzyskiej". Te słowa tym bardziej budzą niepokój wśród nauczycieli, bo minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiada zmiany w oświacie i chce zwiększyć kompetencje kuratorów. Dyrektorom, którzy nie zastosują się do poleceń kuratora, będzie groziło zwolnienie.

Nauczyciele, samorządowcy, przedstawiciele organizacji edukacyjnych i uczniowie protestowali w piątek w Krakowie przeciwko zmianom w oświacie, które zaproponował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

- Przyszłe pokolenia będą miały jeszcze gorzej niż my teraz - powiedziała jedna z protestujących osób. - Największym zagrożeniem dla polskiej edukacji jest PiS - stwierdziła inna. Takich protestów ma być więcej.

Zajęcia o równości, tolerancji, ekologii czy seksie są dobrowolne i odbywają się za zgodą rodziców, ale minister Przemysław Czarnek chce, by teraz zgodę na nie wydawał sam kurator. - Państwo musi być skuteczne - podkreślił. - Ja jako rodzic nie chciałbym, żeby jakaś organizacja z aspołecznymi i antyludzkimi poglądami wchodziła do szkoły, uczyła moje dzieci - dodał

Zdaniem nauczycieli propozycja ministra Czarnka "skutecznie" zabroni wszystkim udziału w zajęciach dodatkowych.

- Prawdziwy powód jest taki, żeby wymienić kadry pedagogiczne na takie, które nie będą odpowiadać dzieciom na "tematy zakazane" - oceniła Agnieszka Błażejczyk, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 34 im. Wisławy Szymborskiej w Łodzi.

Kontrowersyjne wypowiedzi kurator oświaty

Jednym z kuratorów oświaty jest Barbara Nowak, która edukację seksualną uważa za "namawianie do pedofilskich działań". Jej zdaniem "szkoła nie jest miejscem do demonstrowania jakiejkolwiek swojej seksualnej działalności".

- Każdy rodzic doskonale zrozumie, że ktoś taki nie może odpowiadać za edukację jego dzieci. Ktoś, kto uczy nienawiści, nieuctwa zwykłego, niezrozumienia świata - skomentował Piotr Kołodziejczyk z Inicjatywy Wolna Nauka.

Teraz kurator oświaty z Małopolski nazwała Uniwersytet Jagielloński "agencją towarzyską", bo w anonimowej ankiecie badającej poczucie bezpieczeństwa zapytano studentów o płeć, dając do wyboru więcej możliwości niż dwie.

- Wyrwany fragment posłużył pani kurator do tego, żeby obrazić nie tylko studentów, doktorantów, ale myślę, że całą wspólnotę akademicką i tych wszystkich, którzy traktują sprawę poczucia bezpieczeństwa jako fundament funkcjonowania - uważa prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Wpis Barbary Nowak@Br_Nowak | Twitter

Planowane zmiany w prawie

Według planowanych przez rząd zmian dyrektor szkoły na dwa miesiące przed planowanymi zajęciami dodatkowymi będzie musiał wysłać ich szczegółowy opis z prośbą o zgodę do właściwego kuratora oświaty. Dyrektor szkoły będzie mógł zostać zwolniony, jeśli nie zrealizuje zaleceń kuratora. W ciągu roku szkolnego, bez okresu wypowiedzenia, w terminie czternastu dni.

- Dyrektorzy są zastraszeni i to mówimy otwartym tekstem - zaznaczył Marek Ćwiek, prezes Zarządu Okręgu Łódzkiego ZNP.

Projekt nowych przepisów Rada Ministrów planuje przyjąć do końca czerwca. W najbliższy poniedziałek mają odbyć się kolejne protesty.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS