"Dyrektorzy są zastraszeni". Nowe przepisy mają dać kuratorom władzę nad lekcjami

18.06.2021 | "Dyrektorzy są zastraszeni". Nowe przepisy mają dać kuratorom władzę nad lekcjami
18.06.2021 | "Dyrektorzy są zastraszeni". Nowe przepisy mają dać kuratorom władzę nad lekcjami
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
18.06.2021 | "Dyrektorzy są zastraszeni". Nowe przepisy mają dać kuratorom władzę nad lekcjamiKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak Uniwersytet Jagielloński porównała do "agencji towarzyskiej". Te słowa tym bardziej budzą niepokój wśród nauczycieli, bo minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiada zmiany w oświacie i chce zwiększyć kompetencje kuratorów. Dyrektorom, którzy nie zastosują się do poleceń kuratora, będzie groziło zwolnienie.

Nauczyciele, samorządowcy, przedstawiciele organizacji edukacyjnych i uczniowie protestowali w piątek w Krakowie przeciwko zmianom w oświacie, które zaproponował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

- Przyszłe pokolenia będą miały jeszcze gorzej niż my teraz - powiedziała jedna z protestujących osób. - Największym zagrożeniem dla polskiej edukacji jest PiS - stwierdziła inna. Takich protestów ma być więcej.

Zajęcia o równości, tolerancji, ekologii czy seksie są dobrowolne i odbywają się za zgodą rodziców, ale minister Przemysław Czarnek chce, by teraz zgodę na nie wydawał sam kurator. - Państwo musi być skuteczne - podkreślił. - Ja jako rodzic nie chciałbym, żeby jakaś organizacja z aspołecznymi i antyludzkimi poglądami wchodziła do szkoły, uczyła moje dzieci - dodał

Zdaniem nauczycieli propozycja ministra Czarnka "skutecznie" zabroni wszystkim udziału w zajęciach dodatkowych.

- Prawdziwy powód jest taki, żeby wymienić kadry pedagogiczne na takie, które nie będą odpowiadać dzieciom na "tematy zakazane" - oceniła Agnieszka Błażejczyk, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 34 im. Wisławy Szymborskiej w Łodzi.

Kontrowersyjne wypowiedzi kurator oświaty

Jednym z kuratorów oświaty jest Barbara Nowak, która edukację seksualną uważa za "namawianie do pedofilskich działań". Jej zdaniem "szkoła nie jest miejscem do demonstrowania jakiejkolwiek swojej seksualnej działalności".

- Każdy rodzic doskonale zrozumie, że ktoś taki nie może odpowiadać za edukację jego dzieci. Ktoś, kto uczy nienawiści, nieuctwa zwykłego, niezrozumienia świata - skomentował Piotr Kołodziejczyk z Inicjatywy Wolna Nauka.

Teraz kurator oświaty z Małopolski nazwała Uniwersytet Jagielloński "agencją towarzyską", bo w anonimowej ankiecie badającej poczucie bezpieczeństwa zapytano studentów o płeć, dając do wyboru więcej możliwości niż dwie.

- Wyrwany fragment posłużył pani kurator do tego, żeby obrazić nie tylko studentów, doktorantów, ale myślę, że całą wspólnotę akademicką i tych wszystkich, którzy traktują sprawę poczucia bezpieczeństwa jako fundament funkcjonowania - uważa prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Wpis Barbary Nowak@Br_Nowak | Twitter

Planowane zmiany w prawie

Według planowanych przez rząd zmian dyrektor szkoły na dwa miesiące przed planowanymi zajęciami dodatkowymi będzie musiał wysłać ich szczegółowy opis z prośbą o zgodę do właściwego kuratora oświaty. Dyrektor szkoły będzie mógł zostać zwolniony, jeśli nie zrealizuje zaleceń kuratora. W ciągu roku szkolnego, bez okresu wypowiedzenia, w terminie czternastu dni.

- Dyrektorzy są zastraszeni i to mówimy otwartym tekstem - zaznaczył Marek Ćwiek, prezes Zarządu Okręgu Łódzkiego ZNP.

Projekt nowych przepisów Rada Ministrów planuje przyjąć do końca czerwca. W najbliższy poniedziałek mają odbyć się kolejne protesty.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS