Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN
Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja
Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja
Jakub Sobieniowski/Fakty TVN
Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersjaJakub Sobieniowski/Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Krzysztof Jurgiel w partii należy do grupy najwierniejszych z wiernych Jarosławowi Kaczyńskiemu. Tę grupę określa się nawet mianem "zakonu". Teraz Jurgiel został zawieszony.

"Decyzją p. prezesa Jarosława Kaczyńskiego, z dniem dzisiejszym p. Krzysztof Jurgiel, członek Prawa i Sprawiedliwości w woj. podlaskim, został zawieszony w prawach członka PiS" - napisał na platformie X Rafał Bochenek, rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości. W taki sposób Prawo i Sprawiedliwość poinformowało o zawieszeniu polityka, który należy do "zakonu Porozumienia Centrum" - pierwszej partii Jarosława Kaczyńskiego, która upadła i zamieniła się w PiS. Ci, którzy zostali przy Kaczyńskim, należą do partyjnej elity.

Jurgiel: nie znam powodu

- To, co napisał pan rzecznik prasowy, przeczytałem, ale nie znam powodu, także nie będę nic komentował do czasu, jak będą (znane - przyp. red.) powody. Wtedy chętnie zrobię konferencję prasową - mówi o całej sprawie Krzysztof Jurgiel, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.

Co na to pozostali politycy PiS? - Widocznie były powody, taka jest decyzja pana prezesa - komentuje europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło. - Ja ufam jego (Kaczyńskiego - przyp. red.) wyborom - mówi Anna Fotyga, eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości. - Nie znam sprawy zawieszenia. Nie, nie znam tej sprawy - odpowiada Mariusz Błaszczak, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Krzysztof Jurgiel zawieszony w prawach członka PiS
Krzysztof Jurgiel zawieszony w prawach członka PiSTVN24

Sprawę zawieszenia Jurgiela frakcje w Prawie i Sprawiedliwości wykorzystują do wewnętrznej walki. Ludzie bliscy Jackowi Sasinowi podsuwają wersję o karze za utracony sejmik podlaski, ale tam sytuacji pilnował osobiście szef podlaskich struktur, Jacek Sasin. I nie dopilnował.

Krzysztof Jurgiel jako europoseł miał minimalny wpływ na to, co się stało w podlaskim sejmiku. No i jeszcze raz należy podkreślić - Jurgiel należy do grupy "najwierniejszych z wiernych" w partii. 

Co stoi za decyzją Kaczyńskiego?

Według informacji "Faktów" TVN za usunięciem Krzysztofa Jurgiela nie stoi też Jarosław Zieliński, co również kolportują ludzie Jacka Sasina, by zaszkodzić Jarosławowi Zielińskiemu, bo i on atakował Jacka Sasina. - Oczywiście, najwyższe wyniki uzyskał Jacek Sasin, który był na pierwszym miejscu listy i Adam Andruszkiewicz, przy potężnej kampanii, co dużo mówić, bardzo wyraźnym wsparciu i ułatwieniu rządowym - mówił w 2023 roku Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Jak ustaliły "Fakty" TVN, bardziej prawdopodobna jest druga wersja zdarzeń, związana z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości z Podlasia - Maciejem Wąsikiem, który również należy do zakonu Porozumienia Centrum.

Ze względu na Pegasusa na mazowieckiej liście PiS-u nie chciał Wąsika Marek Suski. Bylego wiceministra spraw wewnętrznych nie chciał też na Podlasiu Krzysztof Jurgiel.

CZYTAJ TAKŻE: Krzysztof Jurgiel dla TVN24: formalnie nie otrzymałem jeszcze żadnej informacji o swoim zawieszeniu

Po drugie Krzysztof Jurgiel chciał zająć miejsce Wąsika na liście wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Według informacji "Faktów" TVN, właśnie to zdecydowało o zawieszeniu. Chodziło o zdyscyplinowanie partii. 

To, jak wygląda sytuacja na Podlasiu, opisał prezesowi PiS lokalny działacz na spotkaniu w Dąbrowie Białostockiej. Kaczyński do rozmowy na temat partii zaprasza po wyborach i wtedy też zapadnie decyzja dotycząca zawieszonego Krzysztofa Jurgiela. Według informacji "Faktów" TVN, ciągle nie ma decyzji o wyrzuceniu go z partii.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS