Psychiatria dzieci i młodzieży w kryzysie. "Pierwszy raz jak pacjent chce przyjść, czasami musi czekać rok"

11.10.2021 | Psychiatria dzieci i młodzieży w kryzysie. "Pierwszy raz jak pacjent chce przyjść, czasami musi czekać rok"
11.10.2021 | Psychiatria dzieci i młodzieży w kryzysie. "Pierwszy raz jak pacjent chce przyjść, czasami musi czekać rok"
Renata Kijowska | Fakty TVN
11.10.2021 | Psychiatria dzieci i młodzieży w kryzysie. "Pierwszy raz jak pacjent chce przyjść, czasami musi czekać rok"Renata Kijowska | Fakty TVN

Miejsc w szpitalach brakuje, warunki są dramatyczne, lekarze odchodzą z pracy, a pacjentów przybywa. Psychiatria dzieci i młodzieży w Polsce jest w dramatycznym stanie - podkreślali w debacie TVN24 rodzice małych pacjentów, lekarze i pracownicy fundacji.

Uczestnicy debaty o psychiatrii dzieci i młodzieży w TVN24 byli zgodni: zdrowie i życie nie może zależeć od liczby łóżek i lekarzy. Niestety jednak często tak jest.

ZOBACZ CAŁĄ DEBATĘ W TVN24 GO

Z fatalnymi warunkami leczenia i brakiem miejsc w salach na oddziałach zderzają się dzieci i ich rodzice, którym nie potrzeba więcej trudnych doświadczeń.

Rafał Szymański z forum internetowego "Porcelanowe Aniołki" opowiadał, że z momentu, kiedy na oddział przyjmowano jego wówczas 12-letnią wówczas córkę, pamięta metalowe łóżka i materace podobne do tych z sal gimnastycznych.

Na mapie Polski są miejsca, gdzie nie ma ani jednego łóżka dla dziecka z problemem psychicznym. Pacjenci z Podlasia wożeni są do innych województw, ale nawet w Warszawie brakuje miejsc w szpitalu czy w poradni.

- Pierwszy raz jak pacjent chce przyjść, czasami musi czekać rok. Więc to są drastyczne kolejki dla dzieci, które wymagają pomocy już teraz - informuje dr Katarzyna Rogala z Ośrodka Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka".

Tymczasem pacjentów jesienią przybywa. Wciąż jeszcze na młodej psychice odbija się lockdownowe poczucie braku sensu i lęki.

- Dni się robiły takie same: szare, nudne, długie. Było zdecydowanie źle. Nawet chyba kot to czuł. Jak to jest taki nieśmiały kot, to jeszcze bardziej się chował - opowiada Franek, który chce pozostać anonimowy.

Brakuje lekarzy

Na początku tego roku premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłaszali program wsparcia dla psychiatrii dziecięcej w Polsce - sytuacje miało poprawić 220 milionów złotych.

- To nie jest problem, który można rozwiązać z dnia na dzień - mówił natomiast w poniedziałek minister zdrowia.

Dlatego resort zdrowia poprawia psychologiczną opiekę środowiskową. Niemal w każdym powiecie jest lub powstaje ośrodek, który oferuje terapię dla dzieci i ich rodzin. - Równolegle te placówki psychiatryczne, gdzie jest leczenie dzienne bądź całodobowe, są doinwestowane - mamy specjalny program inwestycyjny w wysokości 70 milionów złotych - podkreślał Niedzielski.

Klinika doktor Barbary Remberk, krajowej konsultantki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, dostała z tego niecałe trzy miliony. Wystarczy na remont, ale wciąż brakuje pieniędzy na bieżącą pracę.

Na sześciu pracujących specjalistów w klinice doktor Remberk, pięciu zakończy pracę z początkiem stycznia.

- Znajdą sobie pracę, bo już w tej chwili otrzymują propozycje na pewno finansowo zdecydowanie bardziej atrakcyjne i nie będę miała z kim od stycznia pracować - wskazuje dr hab. Barbara Remberk.

W całym kraju dzieci leczy niespełna 500 psychiatrów. Co oznacza, że na jednego z nich teoretycznie przypada 15 tysięcy dzieci. Konieczna i pilna jest nowa, zdecydowanie wyższa wycena świadczeń psychiatrycznych, by także pensje mogły wzrosnąć.

- Dzieci cierpią w samotności, bo nikt ich nie słucha. Czas otworzyć się na te nieme krzyki - podkreśla wokalistka Kayah.

W Warszawie trwają prace, by dla dzieci otworzyło się nowoczesne miejsce. Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży.

- To jest takie radosne, że co kilka dni widać przyrost nie tylko fundamentów, ale już zarysów ścian - mówi dr Marek Migdał, dyrektor Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka".

Za około dwa lata Centrum będzie gotowe, by pomagać dzieciom, ale działać trzeba już teraz.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałabyś/chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc - zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Co to znaczy, że Julia Przyłębska rezygnuje z funkcji? Dla bacznych obserwatorów to oczywisty ruch, bo w ten sposób uzyska wpływ na wybór nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Jej kadencja kończy się 9 grudnia - co warto z niej zapamiętać oprócz tego, że była towarzyskim odkryciem Jarosława Kaczyńskiego?

Julia Przyłębska zrezygnowała z funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci tłumaczą, dlaczego to zrobiła

Julia Przyłębska zrezygnowała z funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci tłumaczą, dlaczego to zrobiła

Źródło:
Fakty TVN

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Aż 78 procent Polek odczuwa lęk przed nieznajomym mężczyzną. Niemal co druga kobieta doświadczyła molestowania werbalnego, a co trzecia - fizycznego. To statystyki z badania przeprowadzonego przez Fundację SEXED.pl. Okazuje się, że wiele osób, w szczególności kobiety, zmaga się z permanentnym poczuciem zagrożenia. Fundacja, w odpowiedzi na te wstrząsające dane, rusza z nową kampanią promującą antyprzemocową linię pomocy - 720 720 020.

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXED.pl rusza z nową kampanią

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXED.pl rusza z nową kampanią

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są młodzi, zdolni i pracowici. Na szczęście także zauważeni i docenieni. Polska drużyna uczniów szkół ponadpodstawowych wygrała prestiżowe Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way". W zwycięskiej ekipie są między innymi dwaj reprezentanci z Gdyni - Jakub Pieczonka i Krzysztof Karwik.

Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"

Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To było dosyć żenujące widowisko, no, ale chyba w sumie nie ma żadnych innych argumentów na obronę immunitetu Zbigniewa Ziobry, jak odwracanie kota ogonem - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic z klubu Lewicy o przebiegu posiedzenia sejmowej komisji regulaminowej w sprawie Ziobry. Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że ziobryści "wykonali plan", który mieli na to posiedzenie.

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

Źródło:
TVN24

- To jest bardzo smutna i niefortunna sytuacja. Wszystkie formalności zostały dopełnione, wszyscy dokładnie wiedzieli, co się dzieje i była zgoda. Następnie została podjęta taka politykierska decyzja - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). Odniosła się do decyzji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który wycofał zgodę na wynajęcie historycznej Sali BHP Szymonowi Hołowni. 

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Źródło:
TVN24

Wszystko wskazuje na to, że 4 grudnia premier Francji Michel Barnier najprawdopodobniej przegra głosowanie w parlamencie i w sprawie budżetu, i w sprawie wotum nieufności. Nikt nie chce podpisać się pod cięciami, które zaproponował rząd. A Francja musi ciąć wydatki, bo już w tej chwili jest jednym z najbardziej zadłużonych krajów Europy. Jeśli prezydentowi nie uda się znaleźć nowego premiera - sam może przejąć kompetencje szefa rządu.

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS