Krajowy System e-Faktur niedługo wejdzie w życie. Przedsiębiorcy apelują o późnienie zmian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Krajowy System e-Faktur niedługo wejdzie w życie. Przedsiębiorcy mają swoje obawy
Krajowy System e-Faktur niedługo wejdzie w życie. Przedsiębiorcy mają swoje obawy
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Krajowy System e-Faktur niedługo wejdzie w życie. Przedsiębiorcy mają swoje obawyStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Przed przedsiębiorcami kolejne zmiany i kolejne wyzwania. Za niecałe pół roku ma zacząć obowiązywać Krajowy System e-Faktur. KSeF to specjalna platforma służąca wystawianiu, otrzymywaniu i przechowywaniu faktur. To znaczący krok ku cyfryzacji. System ma uprościć i uszczelnić system podatkowy.

Tradycyjne, papierowe faktury ustępują miejsca swoim elektronicznym odpowiednikom. Już od 1 lipca system e-faktur ma obowiązywać czynnych podatników VAT, a od 1 stycznia 2025 roku również podatników z niego zwolnionych. - To jest ogromna, bardzo poważna rewolucja w rozliczaniu przedsiębiorców z urzędem skarbowym. To rzeczywiście dość poważny krok w przypadku ponad pięciu milionów przedsiębiorców, bo to tylu będzie dotyczyło - zaznacza dr hab. Jarosław Korpysa, ekonomista z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Przedsiębiorcy będą musieli wystawiać faktury elektroniczne poprzez dedykowaną platformę udostępnioną przez Ministerstwo Finansów - tak zwany Krajowy System e-Faktur (KSeF). - Nie zmieniają się kwestie podatków, ale rozwiązań w sprawozdawczości. Mam nadzieję, że jeszcze zostanie też wprowadzony pewien okres tej karencji, gdzie przedsiębiorcy będą mogli przystosować się do nowego systemu - mówi dr hab. Jarosław Korpysa.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowy rok przyniesie wyższe koszty dla przedsiębiorców. "Ludzie już w tej chwili jadą na 'oparach'"

Przedsiębiorcy doświadczeni "Polskim Ładem" obawiają się, że czasu na przygotowanie jest zbyt mało. Zwrócili się z prośbą do Ministerstwa Finansów o przesunięcie terminu wdrożenia systemu. - Wolimy dmuchać na zimne i wprowadzać te zmiany z jakimś tam może delikatnym opóźnieniem, ale z rozłożeniem w czasie, by tego chaosu unikać. To nie służy przedsiębiorcom - wyjaśnia Piotr Wolny z Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Przedsiębiorcy postulują, aby system wprowadzać stopniowo dla poszczególnych grup. - Od lipca tego roku chcielibyśmy, żeby system KSeF-u objął duże firmy, od 1 stycznia przyszłego roku firmy średnie, od 1 lipca 2025 firmy małe i od 1 stycznia 2026 mikroprzedsiębiorstwa - tłumaczy Piotr Wolny.

Rządzący pracują nad ważnym projektem dla przedsiębiorców. "Te zmiany są bardzo potrzebne"
Rządzący pracują nad ważnym projektem dla przedsiębiorców. "Te zmiany są bardzo potrzebne"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

By uszczelnić i ułatwić

Krajowy System e-Faktur ma za zadanie uszczelnić system podatkowy oraz docelowo ułatwić prowadzenie biznesu. - Na początku na pewno utrudni. Później, jeśli to będzie faktycznie będzie działało i ten system nie będzie się wysypywał, jak wiele systemów, które tak szybko były tworzone, to może faktycznie ułatwi - jest zdania Piotr Czugała, doradca podatkowy.

Faktury nie będą już drukowane, wysyłane pocztą, przechowywane fizycznie. Ponadto e-faktury są przesyłane w czasie rzeczywistym, co przyspiesza proces księgowania i rozliczeń. Skróceniu ulegnie termin zwrotu VAT - do 40 dni. - Na ten moment nie jesteśmy gotowi technologicznie, żeby te faktury automatycznie się z naszym systemem synchronizowały. Wiąże się to na pewno z dość dużymi koszami dla takich firm. Każdy ma jakiś swój system. To nie jest tak, że ludzie piszą te faktury przez kalkę, tylko te faktury są wystawiane w systemach komputerowych - mówi Łukasz Filipowicz, Ośrodek "FIAN" Zakopane.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wątpliwości w sprawie nowej opłaty. Ministerstwo odpowiada

Ostatnie lata nie były łatwe dla przedsiębiorców. Każdy rok to rosnące koszty prowadzenia biznesu. - Koszty prowadzenia działalności przez ostatnie trzy lata wzrosły prawie o 100 procent, a ceny podnieśliśmy o około 30 procent. Oczywiście staramy się przerzucić te dodatkowe koszty na klientów podnosząc ceny, ale musimy zachować na tyle umiar, żeby ci klienci chcieli przyjeżdżać, tym samym obniżając swoją marże - wyjaśnia Łukasz Filipowicz.

Przedsiębiorcy nie ukrywają, że oczekują zmian od nowego rządu. Mają dość stale rosnących kosztów i nieprzemyślanych zmian podatkowych. - Trochę bardziej optymistycznie patrzę. Aczkolwiek, jak to zawsze 1 stycznia w nowym roku się człowiek obudził z myślą o podwyżkach koniecznie dla pracowników. Ale niestety za podwyżkami pensji minimalnej nie idzie nic ponad to dla przedsiębiorców. Wiele firm nie jest w stanie uzyskać lepszych przychodów, żeby pokrywać rosnące koszty - zaznacza Łukasz Ignacyk, prezes zarządu firmy Gremedig.

Wakacje od ZUS. Premier Tusk o "urlopie dla przedsiębiorców"
Wakacje od ZUS. Premier Tusk o "urlopie dla przedsiębiorców"TVN24

Rzeczywistość przedsiębiorców

Wyższe koszty utrzymania pracowników i wyższa składka zdrowotna - tak 2024 rok powitali przedsiębiorcy. Ale - jak poinformował prezes NBP - gospodarka jest w bardzo dobrej sytuacji, a wręcz kwitnącej. - W Polsce następuje powolne ożywienie koniunktury. Szczęśliwie ominęliśmy recesję, która się przydarzyła w innych krajach i która jakoś trwa w innych krajach. Także sąsiednich. My przeszliśmy, jak to się mówi, suchą stopą przez spowolnienie gospodarcze. Między innymi dzięki mądrej polityce pieniężnej Narodowego Banku Polskiego - tłumaczy Adam Glapiński, prezes NBP. Ale to osobiste zdanie Prezesa Glapińskiego.

- Rzeczywiście wchodzimy w ożywienie gospodarcze. Natomiast z całą pewnością nie dzięki mądrym decyzjom Rady Polityki Pieniężnej. Dzięki decyzjom Rady Polityki Pieniężnej mamy taką inflację i takie stopy procentowe - jedne z najwyższych w cywilizowanym świecie - podkreśla Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny z kancelarii Drawbridge.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Potężny koszt podwyżki kwoty wolnej od podatku. Rząd o szacunkach

Nic nie wskazuje na to, że stopy procentowe w pierwszym półroczu 2024 roku zostaną zmienione. Za to inflacja - zdaniem prezesa NBP - w najbliższych miesiącach ma być rekordowo niska. - Może obniżyć się nawet poniżej trzech procent. To jest blisko celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5 (procent - przyp. red.)(...) A nawet powiedziałbym możliwe jest, że dokładnie będziemy w 2,5-procentowej inflacji, a nawet może trochę niższej - zapowiada Adam Glapiński.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN