W Wielkiej Brytanii dużo więcej osób choruje na COVID-19, ale śmiertelność mamy wyższą

23.06.2021 | W Wielkiej Brytanii dużo więcej osób choruje na COVID-19, ale śmiertelność mamy wyższą
23.06.2021 | W Wielkiej Brytanii dużo więcej osób choruje na COVID-19, ale śmiertelność mamy wyższą
Marek Nowicki | Fakty TVN
23.06.2021 | W Wielkiej Brytanii dużo więcej osób choruje na COVID-19, ale śmiertelność mamy wyższąMarek Nowicki | Fakty TVN

Minister zdrowia Adam Niedzielski twierdzi, że dzięki szczepieniom nawet kolejna fala zachorowań na COVID-19 nie przełoży się na wzrost liczby osób hospitalizowanych. Czy faktycznie? Polski neurochirurg profesor Wojciech Maksymowicz zwrócił uwagę w Sejmie, że w Polsce więcej osób umiera na COVID-19 niż w Wielkiej Brytanii, choć na Wyspach odnotowuje się znacznie więcej nowych zakażeń koronawirusem.

W Łodzi, w Szczecinie, w Krakowie i we Wrocławiu chętni ustawiają się w kolejkach do punktów szczepień przeciwko COVID-19. W Białymstoku zainteresowanie szczepieniami jest jednak mniejsze. W środę po pierwszą dawkę zgłosiło się zaledwie kilkanaście osób. 700 dawek Moderny będzie musiało być zwrócone do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

- Z dnia na dzień widzimy trend spadkowy wśród osób zainteresowanych zaszczepieniem się pierwszą dawką - informuje Szymon Bielonko, koordynator punktu szczepień w Białymstoku.

Dotychczas w pełni zaszczepionych zostało ponad 11,6 miliona Polaków. To mniej niż w Wielkiej Brytanii, także proporcjonalnie do populacji. W Wielkiej Brytanii w pełni zaszczepionych zostało dotychczas 47,2 procent mieszkańców, a w Polsce - 30,7 procent.

W Polsce źle idą szczepienia dzieci. Z tego powodu między innymi w Gdańsku w przyszłym tygodniu ma zostać zamknięty jeden z punktów szczepień. Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego oblicza, że w całym województwie pomorskim zgłosiło się około pięć tysięcy dzieci w wieku od 12 do 15 lat, na grubo ponad sto tysięcy uprawnionych.

- To nie jest dobry wynik, patrząc na dynamikę szczepień i napływu osób, chociażby nastolatków, czy 30-latków, 40-latków i 50-latków. Kiedy otwierały się te możliwości szczepienia, to dynamika była olbrzymia - zwraca uwagę Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Dane z Polski i dane z Wielkiej Brytanii

Pomimo to minister zdrowia Adam Niedzielski jest zadowolony z tempa szczepień w Polsce i nie boi się kolejnej fali zachorowań na COVID-19 w Polsce. - Mamy dużą liczbę zaszczepionych i potencjalnie to też oznacza, że nawet zwiększenie liczby zakażeń nie będzie się przekładało na wzrost hospitalizacji - twierdzi.

W rzeczywistości jest dramat, jak alarmował w środę w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia neurochirurg profesor Wojciech Maksymowicz.

- Mamy w Wielkiej Brytanii w tej chwili dziennie 11 tysięcy zachorowań i (...) 27 zgonów. W Polsce mówimy, że już nie ma pandemii. Dzisiejszy komunikat: tylko 165 osób zachorowało, 35 osób zmarło, czyli więcej niż w Wielkiej Brytanii - powiedział Maksymowicz.

Profesor podał dane z 22 czerwca: 11481 nowych zakażeń i 27 zgonów z powodu COVID-19 w Wielkiej Brytanii, wyłączając brytyjskie terytoria zamorskie i dependencje korony brytyjskiej. Dane z Polski - 165 nowych zakażeń i 35 zgonów - są ze środy 23 czerwca.

Jak wynika z danych rządowych Wielkiej Brytanii i Polski, w dniach 16-22 czerwca w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej odnotowano łącznie 70982 nowe zakażenia koronawirusem i 232 zgony z powodu COVID-19. W Polsce w tym samym okresie było to 1211 nowych zakażeń koronawirusem i 91 zgonów. Czyli w Polsce jeden zgon na COVID-19 przypadał średnio na około 13 nowych zakażeń, a w Wielkiej Brytanii jeden zgon przypadał w tym okresie na 306 nowych zakażeń.

W środę rząd ogłosił, że osoby przybywające do Polski spoza strefy Schengen, a więc również z Wielkiej Brytanii, będą musiały odbyć 10-dniową kwarantannę.

- Ta sytuacja (...) jest rzeczywiście bardzo dynamiczna i musieliśmy podjąć drastyczne ruchy, które uchronią Polaków przed przedostawaniem się tych nowych mutacji - powiedział Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Obowiązek kwarantanny nie obejmuje osób w pełni zaszczepionych.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS