Pomysł resortu zdrowia. Ministerstwo rozważa masowe badania przesiewowe

29.05.2020 | Pomysł resortu zdrowia. Ministerstwo rozważa masowe badania przesiewowe
29.05.2020 | Pomysł resortu zdrowia. Ministerstwo rozważa masowe badania przesiewowe
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
29.05.2020 | Pomysł resortu zdrowia. Ministerstwo rozważa masowe badania przesiewoweMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Polskie służby sanitarne wciąż mają ręce pełne roboty, bo epidemia COVID-19 w Polsce wciąż się nie skończyła. W Wieluniu klientki fryzjerki, u której wykryto koronawirusa, objęto nadzorem sanitarnym lub kwarantanną. Po tym, jak koronawirusa wykryto u dwóch księży z Domu Zakonnego Sercanów, służby zaczęły szukać tych, którzy przyjmowali komunię świętą. Ministerstwo Zdrowia rozważa przeprowadzenie masowych testów przesiewowych.

Okazuje się, że dla blisko 60 mieszkanek Wielunia to mogła być najbardziej kosztowna fryzura w życiu. Fryzjerka, gdy tylko dowiedziała się, że miała kontakt z osobą, u której stwierdzono koronawirusa, przestała pracować i choć nie miała żadnych objawów, to od razu zgłosiła się do sanepidu na badania.

- Niezwłocznie również powiadomiła swoje klientki, kiedy dowiedziała się o wyniku. Zachowała się w ten sposób odpowiedzialnie - informuje Zbigniew Solarz, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi.

18 klientek fryzjerki oraz 45 osób z ich najbliższego otoczenia objętych zostało kwarantanną. Kolejnych 38 klientek objęto nadzorem sanitarnym, a dochodzenie jeszcze się nie zakończyło.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Trzeba też prześledzić drogę koronawirusa do Wielunia. Wzrosła liczba zachorowań w pobliskim Wieruszowie, a Wieruszów leży obok powiatu kępińskiego, gdzie w lokalnej fabryce mebli stwierdzono zakażenie koronawirusem u blisko 300 pracowników.

Testy zostaną przeprowadzone we wszystkich zakładach w Kępnie, Rawiczu i Gnieźnie, w których pracuje więcej niż tysiąc osób.

- Będzie to kilka procent z tej załogi. Te badania potwierdzą ewentualnie, czy mamy sytuację bezpieczną, czy też sytuację, w której konieczne będzie działanie inspekcji tam na miejscu - tłumaczy Tomasz Stube, rzecznik Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Nowe ogniska choroby

Rozniesienia wirusa boją się też w parafii w Pliszczynie koło Lublina. Pozytywne wyniki testów ma dwóch księży z Domu Zakonnego Sercanów.

Trwają poszukiwania osób, które podczas mszy przyjmowały komunię. W całej gminie Wólka, na terenie której leży parafia, na dwa tygodnie zostały zamknięte szkoły.

- Inspektor powiatowy w Lublinie wydał 148 decyzji, a więc takiej liczby osób dotyczy kwarantanna - informuje Maria Jolanta Korniszuk, lubelski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w Lublinie.

Jest też trzecie ognisko w Warszawie - po ośrodku dla cudzoziemców na Targówku i Szpitalu Wolskim. W Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus stwierdzono zakażenie koronawirusem u 25 osób.

Będą masowe testy przesiewowe?

Ponad 80 procent zakażonych przechodzi infekcję bezobjawowo, co potwierdzają kolejne badania. Ministerstwo Zdrowia zaczyna rozważać przeprowadzenie testów przesiewowych na szeroką skalę. Decyzja o tym, kiedy miałoby to nastąpić, ma zapaść w najbliższych tygodniach.

- Mamy zakupione testy, choćby serologiczne, nie wykluczamy też zrobienia przesiewów testami antygenowymi, tutaj decyzja nie została jeszcze podjęta, tak, żeby "populacyjnie" sprawdzić, ile osób koronawirus rzeczywiście dotknął - twierdzi rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

W statystykach widać, że wirus nie odpuszcza, a w statystykach województwa śląskiego, gdzie testy wykonuje się na masową skalę, widać to najlepiej.

Autor: Marzana Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Eksperci alarmują, że w ciągu ostatnich 50 lat średnia liczebność monitorowanych populacji dzikich gatunków zmniejszyła się o 73 procent. Dlatego według nich dla naszej przyszłości kluczowe będzie najbliższe pięć lat.

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce średnio na raka piersi umiera codziennie piętnaście kobiet. Amazonki pokazują, że życie można uratować dzięki profilaktyce. Ważne jest USG, ale ważne jest też badanie się samemu, bo zmiany można wymacać - u kobiet w piersiach, a u mężczyzn w jądrach.

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

Źródło:
Fakty TVN

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bardzo zasmucił mnie pan premier. To, co powiedział o zawieszeniu prawa do azylu, było zdumiewające - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 dr Hanna Machińska, prawniczka, była zastępczyni RPO. Zaapelowała do premiera Donalda Tuska, by przeprowadził szerokie konsultacje z aktywistami i organizacjami pozarządowymi. - My mamy ogromne doświadczenie w tym zakresie - dodała. - Mówiąc te słowa, Tusk był doskonale świadom, że słucha go dzisiaj nie tylko Polska - stwierdził europoseł Janusz Lewandowski. Według niego wypowiedź szefa rządu była skierowana "przede wszystkim do Łukaszenki".

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

Źródło:
TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS