Polskie służby sanitarne wciąż mają ręce pełne roboty, bo epidemia COVID-19 w Polsce wciąż się nie skończyła. W Wieluniu klientki fryzjerki, u której wykryto koronawirusa, objęto nadzorem sanitarnym lub kwarantanną. Po tym, jak koronawirusa wykryto u dwóch księży z Domu Zakonnego Sercanów, służby zaczęły szukać tych, którzy przyjmowali komunię świętą. Ministerstwo Zdrowia rozważa przeprowadzenie masowych testów przesiewowych.
Okazuje się, że dla blisko 60 mieszkanek Wielunia to mogła być najbardziej kosztowna fryzura w życiu. Fryzjerka, gdy tylko dowiedziała się, że miała kontakt z osobą, u której stwierdzono koronawirusa, przestała pracować i choć nie miała żadnych objawów, to od razu zgłosiła się do sanepidu na badania.
- Niezwłocznie również powiadomiła swoje klientki, kiedy dowiedziała się o wyniku. Zachowała się w ten sposób odpowiedzialnie - informuje Zbigniew Solarz, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi.
18 klientek fryzjerki oraz 45 osób z ich najbliższego otoczenia objętych zostało kwarantanną. Kolejnych 38 klientek objęto nadzorem sanitarnym, a dochodzenie jeszcze się nie zakończyło.
Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl
Trzeba też prześledzić drogę koronawirusa do Wielunia. Wzrosła liczba zachorowań w pobliskim Wieruszowie, a Wieruszów leży obok powiatu kępińskiego, gdzie w lokalnej fabryce mebli stwierdzono zakażenie koronawirusem u blisko 300 pracowników.
Testy zostaną przeprowadzone we wszystkich zakładach w Kępnie, Rawiczu i Gnieźnie, w których pracuje więcej niż tysiąc osób.
- Będzie to kilka procent z tej załogi. Te badania potwierdzą ewentualnie, czy mamy sytuację bezpieczną, czy też sytuację, w której konieczne będzie działanie inspekcji tam na miejscu - tłumaczy Tomasz Stube, rzecznik Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
Nowe ogniska choroby
Rozniesienia wirusa boją się też w parafii w Pliszczynie koło Lublina. Pozytywne wyniki testów ma dwóch księży z Domu Zakonnego Sercanów.
Trwają poszukiwania osób, które podczas mszy przyjmowały komunię. W całej gminie Wólka, na terenie której leży parafia, na dwa tygodnie zostały zamknięte szkoły.
- Inspektor powiatowy w Lublinie wydał 148 decyzji, a więc takiej liczby osób dotyczy kwarantanna - informuje Maria Jolanta Korniszuk, lubelski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w Lublinie.
Jest też trzecie ognisko w Warszawie - po ośrodku dla cudzoziemców na Targówku i Szpitalu Wolskim. W Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus stwierdzono zakażenie koronawirusem u 25 osób.
Będą masowe testy przesiewowe?
Ponad 80 procent zakażonych przechodzi infekcję bezobjawowo, co potwierdzają kolejne badania. Ministerstwo Zdrowia zaczyna rozważać przeprowadzenie testów przesiewowych na szeroką skalę. Decyzja o tym, kiedy miałoby to nastąpić, ma zapaść w najbliższych tygodniach.
- Mamy zakupione testy, choćby serologiczne, nie wykluczamy też zrobienia przesiewów testami antygenowymi, tutaj decyzja nie została jeszcze podjęta, tak, żeby "populacyjnie" sprawdzić, ile osób koronawirus rzeczywiście dotknął - twierdzi rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.
W statystykach widać, że wirus nie odpuszcza, a w statystykach województwa śląskiego, gdzie testy wykonuje się na masową skalę, widać to najlepiej.
Autor: Marzana Zielińska / Źródło: Fakty TVN