"Wielka samotność" na oddziałach covidowych. "Trudno jest pocieszyć kogoś, kto stoi w obliczu śmierci"

27.11.2020 | "Wielka samotność" na oddziałach covidowych. "Trudno jest pocieszyć kogoś, kto stoi w obliczu śmierci"
27.11.2020 | "Wielka samotność" na oddziałach covidowych. "Trudno jest pocieszyć kogoś, kto stoi w obliczu śmierci"
Magda Łucyan | Fakty TVN
27.11.2020 | "Wielka samotność" na oddziałach covidowych. "Trudno jest pocieszyć kogoś, kto stoi w obliczu śmierci"Magda Łucyan | Fakty TVN

Śmierć w szpitalu z powodu COVID-19 to śmierć w izolacji, osamotnieniu, bez dostępu rodziny. Wokół widać tylko twarze w maskach. Każde rozstanie boli, ale takie boli szczególnie. A tylko w ciągu ostatniej doby w Polsce zmarło 579 osób zakażonych SARS-CoV-2.

Dla wielu rodzin moment przed wejściem do karetki jest ostatnią okazją na spojrzenie w oczy, uśmiech i osobistą rozmowę. Ostatni moment, w którym mają kontakt ze swoim bliskim.

- "Muszę już kończyć" to jest ostatnie, co powiedział, a ja nie zdążyłam mu powiedzieć, że go kocham. Pomyślałam, że powiem mu po południu, jak do nas potem zadzwoni - mówi pani Ewa, córka zmarłego na COVID-19. - To jest takie smutne, że chciałoby się jeszcze coś powiedzieć, uścisnąć - dodaje kobieta.

Relacje rodzin, które osobiście nie mogą pożegnać swoich bliskich, są przepełnione bólem. Bo ostatni uścisk umierającemu na COVID-19 może dać jedynie lekarz lub pielęgniarka, przez potrójną warstwę rękawiczek.

- Jesteśmy ubrani w odpowiednie stroje, które znacznie ograniczają możliwość pacjenta, by nas w jakiś taki ludzki sposób postrzegać - przyznaje Michał Kuboń ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie.

- To jest wielka samotność. Właściwą drogą jest empatia i współbycie. Trudno jest pocieszyć kogoś, kto stoi w obliczu śmierci, bo on po prostu odchodzi - dodaje internista Arkadiusz Błaszczyk, koordynator do spraw COVID-19 ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

"Wiedział prawdopodobnie, że odchodzi"

Zanim chory złapie swój ostatni oddech, w szpitalu spędza często wiele dni, a nawet tygodni.

- Ci pacjenci, którzy są młodsi, mają telefony komórkowe, więc jakiś kontakt z rodziną jest. Najgorsza sytuacja jest z pacjentami w podeszłym wieku, którzy sobie najzwyczajniej w świecie nie radzą z telefonem komórkowym. Oni się po prostu poddają - mówi Dorota Ronek, pielęgniarka z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

Bliscy chorych pytają o możliwość odwiedzin, ale ze względu na epidemię są one niemożliwe.

- Rodziny czasem przekazują listy, co też jest bardzo przykre, bo ci pacjenci są w takim stanie, że często nie radzą sobie z przeczytaniem takiego listu - opowiada Dorota Ronek.

Śmierć na oddziałach covidowych stała się codziennością. Coraz więcej medyków mówi, że tylu zgonów nie widziało przez 20-30 lat swojej pracy.

A to właśnie medycy muszą przekazywać rodzinom te najtragiczniejsze wiadomości.

- To są bardzo trudne rozmowy, zwłaszcza że są wykonywane bardzo często w niedoczasie, bardzo często pomiędzy jednym a drugim pacjentem. To wymaga wielkiej delikatności. Najczęściej jeśli dzwonimy w nocy, to bliscy już wiedzą, o co chodzi. Wtedy już niewiele trzeba słów - opowiada Arkadiusz Błaszczyk, koordynator do spraw COVID-19 Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

- Wtedy w jakiej strasznej sytuacji jest ta rodzina, która nie miała szansy się pożegnać, powiedzieć sobie tego ostatniego słowa - dodaje pielęgniarka Dorota Ronek.

Codziennie w Polsce z powodu COVID-19 umiera kilkaset osób. Ostatniej doby zmarło 579 pacjentów zakażonych SARS-CoV-2.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS