Nowa strategia resortu zdrowia. "Od początku pandemii zmieniło się wszystko"

23.08.2020 | Nowa strategia resortu zdrowia. "Od początku pandemii zmieniło się wszystko"
23.08.2020 | Nowa strategia resortu zdrowia. "Od początku pandemii zmieniło się wszystko"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
23.08.2020 | Nowa strategia resortu zdrowia. "Od początku pandemii zmieniło się wszystko"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad jesienną strategią dotyczącą walki z epidemią COVID-19. Wśród pomysłów: większa rola lekarzy rodzinnych i mniej szpitali jednoimiennych. Jesienią nadejdzie sezon grypowy, o którym już teraz trzeba myśleć, żeby chory z grypą nie był pomylony z chorym na COVID-19.

Ratownicy i lekarze, którzy od kilku miesięcy mierzą się z epidemią COVID-19 postanowili opowiedzieć redakcji "Faktów" TVN, co udało się przez ten czas poprawić.

- Na początku to był chaos. Były braki sprzętowe, były braki kadrowe, były braki w naszej wiedzy, świadomości i to właśnie udało się pokonać - opowiada ratownik medyczny Tomasz Kłosiewicz. - Do kolejnej fali jesteśmy znacznie lepiej przygotowani, a to co jest najważniejsze, to jest to, że my się już nie boimy, bo czujemy się troszkę pewniej w tym wszystkim - dodaje dr Konstanty Szułdrzyński, anestezjolog, internista, kierownik Centrum Terapii Pozaustrojowych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Większa świadomość i wiedza nie oznaczają, że przed jesiennym sezonem grypowym medycy nie mają obaw. Wręcz przeciwnie, dla nich to czas intensywny przygotowań.

- Organizujemy pracę tak, żeby pacjenci nie czekali: wchodzą, wychodzą, wchodzi następny dopiero, gdy poczekalnia jest pusta - wyjaśnia specjalista medycyny rodzinnej dr Anna Krzyszowska-Kamińska.

Strategia resortu na jesień

Według nowej strategii Ministerstwa Zdrowia dotyczącej COVID-19 to lekarze rodzinni będą odgrywać większą rolę w walce z koronawirusem. Będą mogli "po zebraniu odpowiedniego wywiadu" zlecić testy na obecność koronawirusa.

Tyle, że do tej pory brakuje konkretów.

- My trochę się dziwimy, że to jest robione w zaciszu gabinetów ministerstwa, a z nami pewne rzeczy nie są konsultowane - zwraca uwagę prezes Federacji "Porozumienie Zielonogórskie" Jacek Krajewski.

Kolejny etap jesiennych zmian ma dotyczyć również zmniejszenia liczby tak zwanych szpitali jednoimiennych, które na początku epidemii wydzielono do walki z koronawirusem.

Obecnie w szpitalach jednoimiennych dostępnych dla pacjentów jest prawie siedem tysięcy łóżek, z czego zajętych jest ponad dwa tysiące. Natomiast 81 osób oddycha przy wsparciu respiratorów.

W pozostałych szpitalach mają powstać specjalnie wydzielone miejsca do diagnozy pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. To następna zmiana jaką przygotował resort.

- Chcemy praktycznie we wszystkich szpitalach w Polsce stworzyć izolatki - zapowiedział 19 sierpnia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Czy wszystkie szpitale będę w stanie się do tego przygotować? - Tego nie jestem w stanie powiedzieć i szczerze mam spore wątpliwości - ocenia dr Konstanty Szułdrzyński.

"Musimy zmienić system wymazów"

Kilka dni temu dyrektor szpitala w Krakowie alarmował, że należy usprawnić proces testowania na obecność koronawirusa.

Jak wynika z najnowszych danych, ostatniej doby wykonano niespełna 20 tysięcy testów. Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że jesteśmy w stanie wykonać ich nawet trzy razy więcej.

- Musimy zmienić system wymazów. Musimy dać możliwość pacjentom udania się do najbliższej jednostki po to, żeby móc wykonać w nim wymaz. Musimy zreorganizować system, jeśli chodzi o opiekę ze strony sanepidu - podkreśla dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS