"W pandemię weszliśmy jako jeden z najgorszych systemów zdrowia. I to po prostu widać"

23.04.2021 | "W pandemię weszliśmy jako jeden z najgorszych systemów zdrowia. I to po prostu widać"
23.04.2021 | "W pandemię weszliśmy jako jeden z najgorszych systemów zdrowia. I to po prostu widać"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
23.04.2021 | "W pandemię weszliśmy jako jeden z najgorszych systemów zdrowia. I to po prostu widać"Arleta Zalewska | Fakty TVN

23 kwietnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10858 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 539 osób. W Polsce od początku epidemii koronawirus zabrał ponad 60 tysięcy osób. W szpitalach odchodzili w samotności, bez pożegnania z najbliższymi. Minister zdrowia zlecił analizę, która ma zbadać przyczyny tak złej sytuacji, jeżeli chodzi o liczbę zgonów w Polsce

Tata pani Mai miał 62 lata. Nie miał chorób współistniejących. Był aktywny i wysportowany. W szpitalu spędził ponad dwa tygodnie i przegrał walkę z chorobą. - Tato miał jeszcze siłę, żeby iść sam do karetki i dlatego byłam bardzo spokojna, że mu pomogą. Że dostanie tlen i pewnie za kilka dni do nas wróci. Ale nie wrócił – mówi Maja Chitro.

Dzień później - 19 stycznia - Ministerstwo Zdrowia podało, że zmarło w Polsce 291 zakażonych koronawirusem osób. Wśród nich był pan Zdzisław.

W piątek resort zdrowia poinformował o śmierci 539 osób, które zachorowały na COVID-19. Jak na takie statystyki patrzy osoba, która w trakcie epidemii przeżyła stratę? - Czuję smutek i przerażenie, bo wiem, że zostało wykonanych 539 telefonów i życie tych 539 rodzin w jakiś sposób się skończyło – mówi Maja Chitro.

Szpital, w którym leczył się pan Zdzisław, umożliwiał bliskim wizyty on-line. To niewiele, ale w sytuacji, gdy drzwi szpitali covidowych są dla bliskich szczelnie zamknięte, taka rozmowa staje się bezcenną.

- Widziałam przerażone oczy mojego taty. To było coś potwornego. Miałam chęć wielką złapać go za rękę, ale nie było szans – opowiada pani Maja.

"To trudno będzie wymazać z pamięci"

W Polsce od początku epidemii koronawirus zabrał ponad 60 tysięcy osób. W szpitalach odchodzili w samotności. Bez pożegnania. Obecność najbliższych próbowali i każdego dnia próbują zastępować im medycy. Tylu śmierci, nawet doświadczeni lekarze i pielęgniarki, nie widzieli w szpitalach jeszcze nigdy.

- Na pewno zapamiętam twarze lekarzy, twarze pielęgniarek – mówi Władysław Perchaluk, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Bytomiu, Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego. - Widziałem reakcję rodziny, która była zaskoczona, bo jeszcze w dobrym stanie, w kontakcie, oddawała swoją matkę. Dlatego to trudno będzie wymazać z pamięci – dodaje.

Wysoka liczba zgonów

Żeby zrozumieć skalę żałoby, z którą mierzy się dziś Polska, warto porównać dwie dane. Liczba osób, które zmarły z powodu COVID-19 w 2020 roku wyniosła 28956 osób. Przez cztery miesiące 2021 roku na COVID-19 zmarło w Polsce 35751 osób

- Liczba zgonów odpowiada skali niewydolności systemu. Ludzie odchodzą na COVID-19 na całym świecie, tylko że w Polsce najwięcej z nich odchodzi – komentuje Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

Sytuacja w Polsce wygląda źle również, gdy spojrzymy na łączną liczbę zgonów. W okresie od 1 stycznia do kwietnia 2020 roku zmarło w Polsce 124813 osób. W 2021 roku to aż 164136 osób.

- Nie możemy powiedzieć, że Polacy są najbardziej chorym narodem na całym świecie i dlatego u nas zgonów jest najwięcej. Nigdy bym się nie zgodził na takie tłumaczenie. Wydaje się, że w pandemię weszliśmy jako jeden z najgorszych systemów zdrowia. To po prostu widać jak na talerzu – uważa Tomasz Karauda.

Minister zdrowia zlecił analizę, która ma zbadać przyczyny tak złej sytuacji, jeżeli chodzi o liczbę zgonów w Polsce.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS