Mniejszy przyrost zakażeń koronawirusem. Czy są powody do radości?

29.11.2020 | Mniejszy przyrost zakażeń koronawirusem. Czy są powody do radości?
29.11.2020 | Mniejszy przyrost zakażeń koronawirusem. Czy są powody do radości?
Marek Nowicki | Fakty TVN
29.11.2020 | Mniejszy przyrost zakażeń koronawirusem. Czy są powody do radości?Marek Nowicki | Fakty TVN

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia odnotowało 11483 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - wyraźnie mniej niż w poprzednich dniach. To mógłby być powód do optymizmu, gdyby nie fakt, że w Polsce jest też wykonywanych mniej testów niż na początku listopada. Jednocześnie wciąż wysoki jest odsetek wyników pozytywnych w porównaniu do okresu wiosennego i letniego.

Czy koronawirus nadal atakuje, czy może nieco odpuszcza? Odpowiedzi szukamy w liczbach potwierdzonych zakażeń. W tym tygodniu (23-29 listopada) było ich 101150. Na początku miesiąca (2-8 listopada) - 166523. To znaczy, że mamy ogromny spadek liczby zachorowań - czy to dobry wniosek?

- Jaki jest wniosek? Że przypadków jest coraz więcej. A to, że jest mniej dodatnich wyników, wynika po prostu z mniejszej liczby wykonywanych testów. I tyle. Potwierdzają to obserwacje moich znajomych lekarzy rodzinnych. Oni mówią, że po prostu pacjenci, którzy nawet przez telefon są informowani, że powinni przyjść na test, na taki test się nie zgłaszają - twierdzi dr hab. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Faktycznie, liczba wykonywanych testów przez cały listopad maleje z dnia na dzień. Na początku miesiąca (2-8 listopada) wykonano ich 477828, w ostatnim tygodniu miesiąca (23-29 listopada) - 267744.

Boimy się pójść na test, a jak przytrafi się zakażenie, to czasami zbyt późno zabiegamy o pomoc.

- Coraz bardziej ci chorzy odwlekają ten moment, kiedy po wystąpieniu objawów kontaktują się z lekarzem, (...) co też niewątpliwie ma wpływ na dalszy przebieg i, niestety, również na liczbę zgonów - uważa dr Andrzej Trybusz, były główny inspektor sanitarny.

Na wykresach widać, że przez cały listopad rośnie właśnie liczba zgonów osób zakażonych. W pierwszym tygodniu miesiąca (2-8 listopada) zmarło 2089 pacjentów. W ostatnim tygodniu miesiąca (23-29 listopada) - 3411. Ta wysoka liczba zgonów według profesor Anny Boroń-Kaczmarskiej to, niestety, także efekt niewydolności służby zdrowia.

- Oczywiście, tworzy się szpitale mniej lub bardziej doposażone, ale zdecydowanie obsada personalna nie jest pełna, albo nie jest doskonała. Brakuje jednak specjalistów w dziedzinie chorób zakaźnych - komentuje wirusolog prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

Dobre wiadomości

Jest szansa jednak, że grudzień będzie lepszy. - Na pocieszenie należałoby przypomnieć takie prognozy epidemiologiczne, że jednak ten drugi peak zachorowań będzie też powoli w sposób naturalny wygasał, czyli przynajmniej zagrożenie życia ze względu na zakażenie SARS-CoV-2 będzie się zmniejszało - tłumaczy prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

Przed nami jeszcze zapowiadana "trzecia fala" pandemii w lutym i marcu.

Są jednak też inne dobre wieści. W porównaniu z ubiegłym rokiem aż o połowę spadła liczba zachorowań na grypę sezonową. O ile w zeszłym roku od września do listopada zachorowało na nią 1181243 osoby, o tyle w tym roku - 635518 osób, według danych zebranych do 22 listopada.

- Dużo ludzi przestrzega tego dystansu społecznego, nosi maseczki i myje ręce. (...) Dzięki tej pandemii obserwujemy trochę niższe zachorowania na grypę, co jest dobre, bo myślę, że byłoby bardzo nam ciężko poradzić sobie z pandemią i grypą w tym samym czasie - ocenia wirusolog Emilia Skirmuntt.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS