Mniejszy przyrost zakażeń koronawirusem. Czy są powody do radości?

29.11.2020 | Mniejszy przyrost zakażeń koronawirusem. Czy są powody do radości?
29.11.2020 | Mniejszy przyrost zakażeń koronawirusem. Czy są powody do radości?
Marek Nowicki | Fakty TVN
29.11.2020 | Mniejszy przyrost zakażeń koronawirusem. Czy są powody do radości?Marek Nowicki | Fakty TVN

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia odnotowało 11483 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - wyraźnie mniej niż w poprzednich dniach. To mógłby być powód do optymizmu, gdyby nie fakt, że w Polsce jest też wykonywanych mniej testów niż na początku listopada. Jednocześnie wciąż wysoki jest odsetek wyników pozytywnych w porównaniu do okresu wiosennego i letniego.

Czy koronawirus nadal atakuje, czy może nieco odpuszcza? Odpowiedzi szukamy w liczbach potwierdzonych zakażeń. W tym tygodniu (23-29 listopada) było ich 101150. Na początku miesiąca (2-8 listopada) - 166523. To znaczy, że mamy ogromny spadek liczby zachorowań - czy to dobry wniosek?

- Jaki jest wniosek? Że przypadków jest coraz więcej. A to, że jest mniej dodatnich wyników, wynika po prostu z mniejszej liczby wykonywanych testów. I tyle. Potwierdzają to obserwacje moich znajomych lekarzy rodzinnych. Oni mówią, że po prostu pacjenci, którzy nawet przez telefon są informowani, że powinni przyjść na test, na taki test się nie zgłaszają - twierdzi dr hab. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Faktycznie, liczba wykonywanych testów przez cały listopad maleje z dnia na dzień. Na początku miesiąca (2-8 listopada) wykonano ich 477828, w ostatnim tygodniu miesiąca (23-29 listopada) - 267744.

Boimy się pójść na test, a jak przytrafi się zakażenie, to czasami zbyt późno zabiegamy o pomoc.

- Coraz bardziej ci chorzy odwlekają ten moment, kiedy po wystąpieniu objawów kontaktują się z lekarzem, (...) co też niewątpliwie ma wpływ na dalszy przebieg i, niestety, również na liczbę zgonów - uważa dr Andrzej Trybusz, były główny inspektor sanitarny.

Na wykresach widać, że przez cały listopad rośnie właśnie liczba zgonów osób zakażonych. W pierwszym tygodniu miesiąca (2-8 listopada) zmarło 2089 pacjentów. W ostatnim tygodniu miesiąca (23-29 listopada) - 3411. Ta wysoka liczba zgonów według profesor Anny Boroń-Kaczmarskiej to, niestety, także efekt niewydolności służby zdrowia.

- Oczywiście, tworzy się szpitale mniej lub bardziej doposażone, ale zdecydowanie obsada personalna nie jest pełna, albo nie jest doskonała. Brakuje jednak specjalistów w dziedzinie chorób zakaźnych - komentuje wirusolog prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

Dobre wiadomości

Jest szansa jednak, że grudzień będzie lepszy. - Na pocieszenie należałoby przypomnieć takie prognozy epidemiologiczne, że jednak ten drugi peak zachorowań będzie też powoli w sposób naturalny wygasał, czyli przynajmniej zagrożenie życia ze względu na zakażenie SARS-CoV-2 będzie się zmniejszało - tłumaczy prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

Przed nami jeszcze zapowiadana "trzecia fala" pandemii w lutym i marcu.

Są jednak też inne dobre wieści. W porównaniu z ubiegłym rokiem aż o połowę spadła liczba zachorowań na grypę sezonową. O ile w zeszłym roku od września do listopada zachorowało na nią 1181243 osoby, o tyle w tym roku - 635518 osób, według danych zebranych do 22 listopada.

- Dużo ludzi przestrzega tego dystansu społecznego, nosi maseczki i myje ręce. (...) Dzięki tej pandemii obserwujemy trochę niższe zachorowania na grypę, co jest dobre, bo myślę, że byłoby bardzo nam ciężko poradzić sobie z pandemią i grypą w tym samym czasie - ocenia wirusolog Emilia Skirmuntt.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS