Mniejszy przyrost zakażeń koronawirusem. Czy są powody do radości?

29.11.2020 | Mniejszy przyrost zakażeń koronawirusem. Czy są powody do radości?
29.11.2020 | Mniejszy przyrost zakażeń koronawirusem. Czy są powody do radości?
Marek Nowicki | Fakty TVN
29.11.2020 | Mniejszy przyrost zakażeń koronawirusem. Czy są powody do radości?Marek Nowicki | Fakty TVN

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia odnotowało 11483 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - wyraźnie mniej niż w poprzednich dniach. To mógłby być powód do optymizmu, gdyby nie fakt, że w Polsce jest też wykonywanych mniej testów niż na początku listopada. Jednocześnie wciąż wysoki jest odsetek wyników pozytywnych w porównaniu do okresu wiosennego i letniego.

Czy koronawirus nadal atakuje, czy może nieco odpuszcza? Odpowiedzi szukamy w liczbach potwierdzonych zakażeń. W tym tygodniu (23-29 listopada) było ich 101150. Na początku miesiąca (2-8 listopada) - 166523. To znaczy, że mamy ogromny spadek liczby zachorowań - czy to dobry wniosek?

- Jaki jest wniosek? Że przypadków jest coraz więcej. A to, że jest mniej dodatnich wyników, wynika po prostu z mniejszej liczby wykonywanych testów. I tyle. Potwierdzają to obserwacje moich znajomych lekarzy rodzinnych. Oni mówią, że po prostu pacjenci, którzy nawet przez telefon są informowani, że powinni przyjść na test, na taki test się nie zgłaszają - twierdzi dr hab. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Faktycznie, liczba wykonywanych testów przez cały listopad maleje z dnia na dzień. Na początku miesiąca (2-8 listopada) wykonano ich 477828, w ostatnim tygodniu miesiąca (23-29 listopada) - 267744.

Boimy się pójść na test, a jak przytrafi się zakażenie, to czasami zbyt późno zabiegamy o pomoc.

- Coraz bardziej ci chorzy odwlekają ten moment, kiedy po wystąpieniu objawów kontaktują się z lekarzem, (...) co też niewątpliwie ma wpływ na dalszy przebieg i, niestety, również na liczbę zgonów - uważa dr Andrzej Trybusz, były główny inspektor sanitarny.

Na wykresach widać, że przez cały listopad rośnie właśnie liczba zgonów osób zakażonych. W pierwszym tygodniu miesiąca (2-8 listopada) zmarło 2089 pacjentów. W ostatnim tygodniu miesiąca (23-29 listopada) - 3411. Ta wysoka liczba zgonów według profesor Anny Boroń-Kaczmarskiej to, niestety, także efekt niewydolności służby zdrowia.

- Oczywiście, tworzy się szpitale mniej lub bardziej doposażone, ale zdecydowanie obsada personalna nie jest pełna, albo nie jest doskonała. Brakuje jednak specjalistów w dziedzinie chorób zakaźnych - komentuje wirusolog prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

Dobre wiadomości

Jest szansa jednak, że grudzień będzie lepszy. - Na pocieszenie należałoby przypomnieć takie prognozy epidemiologiczne, że jednak ten drugi peak zachorowań będzie też powoli w sposób naturalny wygasał, czyli przynajmniej zagrożenie życia ze względu na zakażenie SARS-CoV-2 będzie się zmniejszało - tłumaczy prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

Przed nami jeszcze zapowiadana "trzecia fala" pandemii w lutym i marcu.

Są jednak też inne dobre wieści. W porównaniu z ubiegłym rokiem aż o połowę spadła liczba zachorowań na grypę sezonową. O ile w zeszłym roku od września do listopada zachorowało na nią 1181243 osoby, o tyle w tym roku - 635518 osób, według danych zebranych do 22 listopada.

- Dużo ludzi przestrzega tego dystansu społecznego, nosi maseczki i myje ręce. (...) Dzięki tej pandemii obserwujemy trochę niższe zachorowania na grypę, co jest dobre, bo myślę, że byłoby bardzo nam ciężko poradzić sobie z pandemią i grypą w tym samym czasie - ocenia wirusolog Emilia Skirmuntt.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda nie wyklucza, że był inwigilowany Pegasusem, ale jednocześnie przyznaje, że nie zastanawiał się nad tym. Z kolei sędzia Igor Tuleya nie wyklucza, że dał zgodę na użycie Pegasusa, nie wiedząc, że to Pegasus, bo służby prosiły sądy o zgody na działania operacyjne, nie informując, co potrafi to oprogramowanie. Pegasus to narzędzie, które może przejąć kontrolę nad całym urządzeniem i zdobyć wszystkie dane.

Andrzej Duda nie wie, czy był inwigilowany Pegasusem, ale też nie "szukał odpowiedzi"

Andrzej Duda nie wie, czy był inwigilowany Pegasusem, ale też nie "szukał odpowiedzi"

Źródło:
Fakty TVN

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z rokiem 2021.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Rosja rzeczywiście jest bardziej autorytarna niż za schyłkowego Związku Radzieckiego - ocenił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN. - Z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju, ale stworzyli sobie system, w którym nie mogą polityki swojego kraju zmienić - powiedział.

Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju

Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją - chorobą, która staje się największym problemem zdrowotnym na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję cierpi ponad 1,5 miliona osób, a nieleczona może doprowadzić do tragicznych skutków. O swoich trudnych doświadczeniach i o tym, jak wygląda życie z depresją, opowiedziały bohaterki materiału "Faktów po Południu" TVN24.

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Każda ze stron musi dbać o swoją opinię publiczną i o swoich obywateli, tak że nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Truszczyński, dyplomata i były wiceszef MSZ, komentując wizytę ukraińskiego premiera na granicy i brak spotkania z przedstawicielami strony polskiej. - Nie myślę, żeby Ukraińcy liczyli tutaj na taką szybką i taką "w biegu" odpowiedź strony polskiej. Strona polska prawidłowo odpowiedziała - stwierdził profesor Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych, wykładowca SGH.

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

Źródło:
TVN24

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS