"Nie zrobiłyśmy nic, co by wskazywało na to, że jesteśmy zagrożeniem"

26.05.2020 | "Nie zrobiłyśmy nic, co by wskazywało na to, że jesteśmy zagrożeniem"
26.05.2020 | "Nie zrobiłyśmy nic, co by wskazywało na to, że jesteśmy zagrożeniem"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
26.05.2020 | "Nie zrobiłyśmy nic, co by wskazywało na to, że jesteśmy zagrożeniem"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Wezwanie do zapłacenia 10 tysięcy złotych kary dostają osoby, które w czasie pandemii demonstrowały przeciw władzy. Uważają to za próbę zastraszenia. Jednak najpierw muszą zapłacić, a dopiero potem mogą się odwołać do sądu. Z nadzieją, że jest niezawisły.

Pan Paweł Żukowski, pani Ewa Jedynasiak i pani Ewa Chwedeńczuk otrzymali dokładnie to samo wezwanie do zapłaty 10 tysięcy złotych. Powód to nieprzestrzeganie nakazu przemieszczania się w odległości nie mniejszej niż dwa metry od siebie.

Pod każdą decyzją podpisała się ta sama inspektor sanitarna. Ważne jest to, że to nie jest mandat, tylko kara administracyjna. Na zapłacenie mają 7 dni. Odwołanie nie wstrzymuje egzekucji.

- Uważam to za próbę cenzurowania wypowiedzi artystycznej - mówi Paweł Żukowski, artysta.

- To po prostu nękanie. Nie zrobiłyśmy nic, co by wskazywało na to, że jesteśmy zagrożeniem - uważa Ewa Jedynasiak.

O pani Ewie, która z koleżanką przyszła przed Sąd Najwyższy, więcej mówiliśmy w poniedziałkowym wydaniu "Faktów" TVN.

Wszystko w rękach sądu

Pan Paweł to uczestnik akcji artystów, którzy przyszli przed Sejm z transparentem stylizowanym na list. To był ich sprzeciw wobec wyborów korespondencyjnym 10 maja. Co ciekawe - jedni policjanci najpierw uznali, że prawo nie jest naruszane, ale policjanci przed Sejmem ocenili to inaczej.

Pan Paweł mówi, że próby kontaktu z sanepidem nic nie dają. Nikt nie odbiera telefonów. Pani Ewa przed Sejmem była jedną z osób, które wraz z Obywatelami RP rozwinęły transparent. Za każdym razem spisywała ich policja i wręczała mandaty, których oni nie przyjmowali. Teraz to, czy słusznie karała ich policja, oceni sąd.

- Jedynym podmiotem, który tę jednostkę w starciu z tym potężnym państwem może ochronić, jest niezależny sędzia. Niezależny sędzia, który nie ma lojalności wobec władzy, nie ma lojalności wobec obywatela, tylko staje, patrzy i mówi "nie, to jest bezprawne" - tłumaczy profesor Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Co z prawem do zgromadzeń?

Po stronie artystów staje Rzecznik Praw Obywatelskich. Kary nazywa "rażąco surowymi" i "niesprawiedliwymi". Dodaje, że takie działania mogą prowadzić do naruszania konstytucyjnego prawa obywateli do zgromadzeń.

We wtorek rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar poinformował, że po jego interwencji sanepid uchylił dwie kary w wysokości 10 tysięcy złotych nałożone na uczestników akcji "List".

Dla porównania - żadnego ze zwolenników witających prezydenta Andrzeja Dudę w Garwolinie policja nie spisywała. Podczas swojej sobotniej wizyty prezydent Duda mógł, obok słów wsparcia, usłyszeć również o wydarzeniach w Warszawie, gdy policja użyła wobec protestujących przedsiębiorców gazu łzawiącego.

Wśród zapowiedzi łagodzenia kolejnych obostrzeń nie ma tych, które dotyczą chociażby najmniejszych zgromadzeń.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS