"Nie zrobiłyśmy nic, co by wskazywało na to, że jesteśmy zagrożeniem"

26.05.2020 | "Nie zrobiłyśmy nic, co by wskazywało na to, że jesteśmy zagrożeniem"
26.05.2020 | "Nie zrobiłyśmy nic, co by wskazywało na to, że jesteśmy zagrożeniem"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
26.05.2020 | "Nie zrobiłyśmy nic, co by wskazywało na to, że jesteśmy zagrożeniem"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Wezwanie do zapłacenia 10 tysięcy złotych kary dostają osoby, które w czasie pandemii demonstrowały przeciw władzy. Uważają to za próbę zastraszenia. Jednak najpierw muszą zapłacić, a dopiero potem mogą się odwołać do sądu. Z nadzieją, że jest niezawisły.

Pan Paweł Żukowski, pani Ewa Jedynasiak i pani Ewa Chwedeńczuk otrzymali dokładnie to samo wezwanie do zapłaty 10 tysięcy złotych. Powód to nieprzestrzeganie nakazu przemieszczania się w odległości nie mniejszej niż dwa metry od siebie.

Pod każdą decyzją podpisała się ta sama inspektor sanitarna. Ważne jest to, że to nie jest mandat, tylko kara administracyjna. Na zapłacenie mają 7 dni. Odwołanie nie wstrzymuje egzekucji.

- Uważam to za próbę cenzurowania wypowiedzi artystycznej - mówi Paweł Żukowski, artysta.

- To po prostu nękanie. Nie zrobiłyśmy nic, co by wskazywało na to, że jesteśmy zagrożeniem - uważa Ewa Jedynasiak.

O pani Ewie, która z koleżanką przyszła przed Sąd Najwyższy, więcej mówiliśmy w poniedziałkowym wydaniu "Faktów" TVN.

Wszystko w rękach sądu

Pan Paweł to uczestnik akcji artystów, którzy przyszli przed Sejm z transparentem stylizowanym na list. To był ich sprzeciw wobec wyborów korespondencyjnym 10 maja. Co ciekawe - jedni policjanci najpierw uznali, że prawo nie jest naruszane, ale policjanci przed Sejmem ocenili to inaczej.

Pan Paweł mówi, że próby kontaktu z sanepidem nic nie dają. Nikt nie odbiera telefonów. Pani Ewa przed Sejmem była jedną z osób, które wraz z Obywatelami RP rozwinęły transparent. Za każdym razem spisywała ich policja i wręczała mandaty, których oni nie przyjmowali. Teraz to, czy słusznie karała ich policja, oceni sąd.

- Jedynym podmiotem, który tę jednostkę w starciu z tym potężnym państwem może ochronić, jest niezależny sędzia. Niezależny sędzia, który nie ma lojalności wobec władzy, nie ma lojalności wobec obywatela, tylko staje, patrzy i mówi "nie, to jest bezprawne" - tłumaczy profesor Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Co z prawem do zgromadzeń?

Po stronie artystów staje Rzecznik Praw Obywatelskich. Kary nazywa "rażąco surowymi" i "niesprawiedliwymi". Dodaje, że takie działania mogą prowadzić do naruszania konstytucyjnego prawa obywateli do zgromadzeń.

We wtorek rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar poinformował, że po jego interwencji sanepid uchylił dwie kary w wysokości 10 tysięcy złotych nałożone na uczestników akcji "List".

Dla porównania - żadnego ze zwolenników witających prezydenta Andrzeja Dudę w Garwolinie policja nie spisywała. Podczas swojej sobotniej wizyty prezydent Duda mógł, obok słów wsparcia, usłyszeć również o wydarzeniach w Warszawie, gdy policja użyła wobec protestujących przedsiębiorców gazu łzawiącego.

Wśród zapowiedzi łagodzenia kolejnych obostrzeń nie ma tych, które dotyczą chociażby najmniejszych zgromadzeń.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS