Pracodawcy planują zwolnienia, rząd "ewaluuje tarczę"

06.04.2020 | Pracodawcy planują zwolnienia, rząd "ewaluuje tarczę"
06.04.2020 | Pracodawcy planują zwolnienia, rząd "ewaluuje tarczę"
Paweł Płuska | Fakty TVN
06.04.2020 | Pracodawcy planują zwolnienia, rząd "ewaluuje tarczę"Paweł Płuska | Fakty TVN

47 procent pracowników obawia się, że oni albo ktoś z ich bliskich straci pracę z powodu skutków pandemii COVID-19 - tak wynika z ankiety dla Konfederacji Lewiatan. Dwie trzecie pracodawców planuje zwolnienia - to z kolei wyniki ankiety przeprowadzonej przez organizację Pracodawcy RP. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała, że rząd "ewaluuje tarczę antykryzysową".

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Pracodawcy i pracownicy, których miejsca pracy są dziś zagrożone, liczyli, że usłyszą, jak rząd zamierza im pomóc. Zamiast konkretów usłyszeli w poniedziałek od premiera Mateusza Morawieckiego, że wieści, które napływają ze świata i kraju, "są powodem ogromnej troski".

Premier w dodatku zasugerował, że to Unia Europejska powinna zbierać pieniądze na walkę ze skutkami pandemii COVID-19, nakładając nowe podatki i walcząc z rajami podatkowymi. - Koniec z rajami podatkowymi. Polska mówi o tym głośno od kilku lat - podkreślił w Sejmie szef rządu.

"Ewaluacja tarczy"

Premier nie powiedział, ile osób straciło pracę i ile firm upadło od początku epidemii w Polsce. Nie powiedział, czy i kiedy, wzorem innych krajów europejskich, Polska będzie hojniej pomagać pracownikom i pracodawcom. Nie powiedział też, jak wygląda i kiedy będzie projekt "tarczy antykryzysowej 2.0".

- Na pewno ten tydzień to jest jeszcze tydzień spotkań i rozmów z pracodawcami i stroną społeczną, ale jednocześnie ewaluujemy (oceniamy - przyp. red.) tę "tarczę", która weszła w życie w zeszłym tygodniu - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Premier Morawiecki i minister Emilewicz podkreślili, że dwieście tysięcy osób wystąpiło o zawieszenie składek na ZUS, kilka tysięcy przedsiębiorców - o postojowe.

Na poniedziałkowym posiedzeniu Sejmu opozycja przypominała, jak ta pomoc wygląda u naszych sąsiadów

- Premier Morawiecki pouczał Niemców, mówiąc "bierzcie przykład z naszego budżetu". W Niemczech 15 tysięcy euro dla każdego przedsiębiorcy, u nas zaproponowaliście 5 tysięcy (złotych - przyp. red.), i to pożyczki - skomentował przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości zawiódł w godzinie próby, a pan osobiście bierze za to odpowiedzialność. Każdy dzień zwłoki to 100 tysięcy zwolnień pracowników. Pan to doskonale wie i ma pan to gdzieś - stwierdził poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Dane z ankiet wśród pracodawców i pracowników

Prosiliśmy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o informacje dotyczące skali bezrobocia, zmian w ostatnich tygodniach i dniach - bezskutecznie. Do związków docierają pierwsze niepokojące informacje.

- Jedna ze spółek Skarbu Państwa już złożyła wniosek w Powiatowym Urzędzie Pracy w Warszawie, że zwalnia prawie 500 osób w zwolnieniu grupowym - powiedział Andrzej Radzikowski, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Firmy negocjują z pracownikami obniżki wynagrodzeń, bo jest źle. Organizacja Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadziła ankietę wśród pracodawców. Jak wynika z tych badań, dwie trzecie firm planuje zwolnienia.

Z kolei Konfederacja Lewiatan przeprowadziła ankietę wśród pracowników. 47 procent ankietowanych boi się, że z powodu pandemii albo oni, albo ktoś z ich bliskich, straci pracę. 68 procent ankietowanych ocenia działania rządu za niewystarczające.

Inicjatywa w powiecie chojnickim

Firmy i ludzie nie czekają bezczynnie. Choćby w powiecie chojnickim na Pomorzu założyli grupę samopomocy - zapisało się już kilkaset firm.

- Po to jest ta grupa, żebyśmy mogli się wzajemnie komunikować. Jak gdzieś czegoś brakuje, to przekazujemy informację dalej, wiadomo, jak sytuacja wygląda - opisał Łukasz Majer, który działa w ramach inicjatywy "Chojnicki razem!".

Kosmetyczki, fryzjerki, restauratorzy, handlowcy wymieniają się informacjami i pomagają sobie wzajemnie. Razem składają wnioski, choćby o zwolnienie z podatku od nieruchomości.

- Nie oszukujmy się. Na pewno tego wszyscy nie przetrwamy, na pewno, tylko kwestia jest, jak wielkie poniesiemy straty - ocenił Arkadiusz Gogolewski, który działa w ramach inicjatywy "Chojnicki razem!".

Przedsiębiorcy próbują ograniczyć straty, wspólnie, by przetrwać i utrzymać miejsca pracy.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Lekarz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Chodzi o odmowę podjęcia uporczywej terapii po stwierdzeniu u pacjenta śmierci mózgu. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny, ale do prokuratury zwrócił się inny lekarz z tego samego szpitala.

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Źródło:
Fakty TVN

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24

Po niemal całkowitym zniesieniu obowiązkowości prac domowych w szkołach podstawowych teraz czas na kolejne zmiany. MEN chce zmniejszyć podstawę programową nawet o 20 procent. Chodzi przede wszystkim o to, by zmniejszyć ilość informacji teoretycznych na rzecz umiejętności praktycznych. W dalszej perspektywie historia i teraźniejszość ma stać się przeszłością, a pojawić mają się dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Kirgistanie jest coraz mniej czasu, żeby uniknąć katastrofy, której skala może być tak duża jak wybuch elektrowni w Czarnobylu. Przez dekady Sowieci wydobywali z tamtejszych kopalni uran, odpady wyrzucali wokół miasta, a potem problem spadał na lokalne władze. Tamy, które trzymają w ryzach radioaktywne błoto, mogą puścić, jeśli tylko ten teren nawiedzi trzęsienie ziemi. Wtedy promieniotwórcze śmieci zaleją kotlinę, gdzie żyje 16 milionów ludzi.

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Słychać było rechot prawej strony sali na dość oczywiste stwierdzenia, że Niemcy są naszym bardzo ważnym partnerem - mówił szef MSZ Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach", komentując reakcje na jego wystąpienie o celach polityki zagranicznej. Przyznał, że "zdziwiła" go reakcja prezydenta. Sikorski przekazał też, że "pierwsze wnioski" o zmiany na stanowiskach ambasadorów poszły już do Andrzeja Dudy. - Zobaczymy, co pan prezydent zrobi - dodał.

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Źródło:
TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS