"Nic nie jesteśmy w stanie zrobić. Najgorsza jest ta bezradność"

12.12.2020 | "Nic nie jesteśmy w stanie zrobić. Najgorsza jest ta bezradność"
12.12.2020 | "Nic nie jesteśmy w stanie zrobić. Najgorsza jest ta bezradność"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
12.12.2020 | "Nic nie jesteśmy w stanie zrobić. Najgorsza jest ta bezradność"Arleta Zalewska | Fakty TVN

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci kolejnych 502 osób zakażonych koronawirusem. - Nic nie jesteśmy w stanie zrobić. Najgorsza jest ta bezradność - mówi o walce o życie pacjentów z COVID-19 jeden z lekarzy. Ale to tylko jedna strona epidemii w Polsce. Tylko w pierwszym tygodniu grudnia w Polsce zmarło aż 12 714 osób. To ponad cztery i pół tysiąca więcej niż w tym samym czasie rok, dwa i trzy lata temu.

- Dajemy wszystkie leki, jakie się da, i nic nie działa. Nic nie jesteśmy w stanie zrobić. Najgorsza jest ta bezradność - tak walkę o życie pacjentów z COVID-19 opisuje doktor Łukasz Grabarczyk, neurochirurg z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie.

Zeszłej nocy w olsztyńskim szpitalu zmarł 38-letni mężczyzna zakażony koronawirusem. Pacjent był bez chorób towarzyszących. Załamanie przyszło nagle.

- To jest śmierć w samotności. To jest śmierć bez bliskich - opowiada doktor Grabarczyk.

Każda z takich historii to też niezwykle trudna sytuacja dla lekarzy, bo do tak dużej liczby śmierci pacjentów - w tak krótkim czasie - nikt z personelu medycznego nie był się w stanie przygotować.

- To nie jest błahy wirus. Ci pacjenci, którzy mają naprawdę drobne choroby, nie powinni umierać. Oni umierają tylko dlatego, że mają właśnie COVID-19 - podkreśla doktor Grabarczyk.

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że zmarły kolejne 502 osoby, u których wykryto koronawirusa. Ale to tylko jedna strona pandemii.

"Nie czekajmy do ostatniej chwili"

Druga strona jest równie dramatyczna - epidemia zabiera równie licznie chorujących na inne dolegliwości, dla których albo zabrakło miejsc w szpitalach, albo to oni za długo czekali z wezwaniem pomocy.

- Gwałtownie jest potrzeba tego, żeby uruchomić miejsca dla tych pozostałych chorych, bo oni po prostu umierają - przekonuje Tomasz Imiela, internista z Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. - Jeżeli zbyt mocno przekroczymy ten moment krytyczny, to potem, już w warunkach SOR-u, nie udaje nam się "odzyskać" tego pacjenta. Nie czekajmy do ostatniej chwili - apeluje Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

W pierwszym tygodniu grudnia w Polsce zmarło aż 12 714 osób. To ponad cztery i pół tysiąca więcej osób niż w tym samym czasie rok, dwa i trzy lata temu.

- Jeśli my tym chorym nie pomożemy, no to proszę sobie wyobrazić, jak wielki odsetek tych chorych, którzy nie powinni umrzeć, w rzeczywistości umrze. Tak samo jest z innymi chorobami. Z niewydolnością serca, z zapaleniami płuc. To są choroby, na które mamy leki - alarmuje Tomasz Imiela.

Łączna liczba osób, które zmarły od początku października wynosi 127 911. To o ponad 50 tysięcy osób więcej niż w tym samym czasie w roku 2019.

Lekarz ze szpitala w Bolesławcu mówi wprost, że szanse na odratowanie pacjenta z COVID-19, który na intensywną terapie trafia w ostatniej chwili, spadają dramatycznie.

- Podczas zbierania wywiadu okazuje się, że objawy wystąpiły dużo, dużo wcześniej, a strach przed zgłoszeniem się do szpitala spowodował, że karetkę wezwano dopiero w momencie, kiedy tak naprawdę było już za późno - mówi Artur Nahorecki, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Powiatowego w Bolesławcu.

- Jeżeli dochodzi do ciężkiej niewydolności oddechowej, to naprawdę 25 procent ludzi ginie. To są zatrważające statystyki, ale to tak jest - dodaje doktor Łukasz Grabarczyk.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS