"Efekt końcowy działania szczepionki AstraZeneki jest taki sam jak szczepionki mRNA"

02.02.2021 | "Efekt końcowy działania szczepionki AstraZeneki jest taki sam jak szczepionki mRNA"
02.02.2021 | "Efekt końcowy działania szczepionki AstraZeneki jest taki sam jak szczepionki mRNA"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
02.02.2021 | "Efekt końcowy działania szczepionki AstraZeneki jest taki sam jak szczepionki mRNA"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

W przyszłym tygodniu mają ruszyć szczepienia kolejnej grupy - nauczycieli. Do Polski dotrze wtedy dostawa szczepionki od firmy AstraZeneca, która zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej będzie przeznaczona dla osób między 18. a 60. rokiem życia. Właśnie tym preparatem mają być szczepieni nauczyciele. Eksperci podkreślają, że efekt końcowy działania tej szczepionki będzie taki sam jak w przypadku preparatów firm Pfizer i Moderna.

W Polsce 94 procent chętnych lekarzy jest już zaszczepionych. Dlatego kolej na nową grupę zawodową i nową szczepionkę.

- W przyszłym tygodniu spodziewamy się pierwszej dostawy szczepionki firmy AstraZeneca i również w przyszłym tygodniu chcielibyśmy, aby rozpoczęły się szczepienia nauczycieli - zapowiada Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień.

Jak przyznaje prezes ZNP Sławomir Broniarz, reakcja nauczycieli "była bardzo negatywna".

Nauczyciele wcześniej apelowali o to, by szczepić ich szybciej. Teraz mają wątpliwości, czy chcą być szczepieni akurat tą szczepionką. - Nie nadaje się do osób starszych, do osób przewlekle chorych, więc zaproponujemy ją nauczycielom - mówi Sławomir Broniarz.

"Bardzo wysoki stopień zabezpieczenia"

Szczepionka firmy AstraZeneca przechowuje się łatwiej, a odstęp między dwoma dawkami ma dłuższy. Od szczepionek Moderny i Pfizera różni się też technologią.

To nie mRNA, a zmodyfikowane DNA adenowirusa, który u szympansów powoduje przeziębienie. Sam wirus nie zarazi i nie namnoży się. Pomoże za to wytworzyć białko kolca koronawirusa.

- Efekt końcowy działania szczepionki AstraZeneki jest taki sam jak szczepionki mRNA - zapewnia doktor habilitowany Piotr Rzymski z Zakładu Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego imienia Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

W Wielkiej Brytanii nie ma ograniczeń przy podawaniu szczepionki firmy AstraZeneca - tam szczepią się nią wszyscy.

Polska, śladem innych krajów Unii, szczepionkę AstraZeneki poda dorosłym do sześćdziesiątego roku życia. Wszyscy powyżej 60. roku życia - także nauczyciele - dostaną preparaty Pfizera i Moderny.

- Dane, które są przedstawione dla osób starszych, są zbyt skromne, żeby jednoznacznie uznać, że ta szczepionka jest skuteczna w tej grupie osób - tłumaczy profesor Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Szczepionka AstraZeneki była testowana głównie na ludziach młodszych. Bez chorób takich jak na przykład schorzenia nerek czy wątroby. Daje blisko 60 procentową skuteczność, co różni ją od szczepionek Pfizera czy Moderny.

Jedno te szczepionki mają wspólne. - Wszystkie te szczepionki mają bardzo wysoki stopień zabezpieczenia przed wystąpieniem cięższego COVID-19 - mówi doktor habilitowany Piotr Rzymski.

W przypadku AstraZeneki ochrona przed ciężkim zachorowaniem i hospitalizacją to dotychczas sto procent.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Przez bardzo długi czas byliśmy zależni od Amerykanów w naszej obronności. Teraz zaczynamy rozumieć, że powinniśmy sami odpowiadać za europejską obronność - powiedział unijny komisarz do spraw obrony Andrius Kubilius w "Faktach po Faktach" w TVN24. Powiedział przy tym, że rozwój militarny Chin "wymaga coraz więcej uwagi ze strony USA".

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS