Dramatyczna sytuacja w Indiach, nowy wariant SARS-CoV-2 w Japonii. Świat wciąż walczy z pandemią


Ponad milion szczepionek mniej niż planowano przyjedzie w przyszłym tygodniu do Polski. Szczepienia to klucz do skutecznej walki z pandemią. Udowodnił to Izrael, gdzie już prawie nikt nie umiera z powodu COVID-19. Z drugiej strony są Indie, gdzie gwałtownie przybywa nowych zakażeń i kolejnych zgonów. W Japonii wykryto nową mutację koronawirusa, a na przełomie lipca i sierpnia mają się tam odbyć letnie igrzyska olimpijskie.

Efekty akcji szczepień przeciw COVID-19 w Izraelu są imponujące. Izrael przez dwa dni nie zanotował żadnego zgonu związanego z tą chorobą, a nowych przypadków jest coraz mniej. Premier Netanjahu kupuje miliony kolejnych fiolek i planuje dla wszystkich trzecią dawkę szczepionki.

- Zniesiono nakaz noszenia maseczek na zewnątrz, otwarte są restauracje, wydarzenia kulturalne, szkoły, na uniwersytetach wracają zajęcia stacjonarne. Widać, że to działa - opisuje Igor Kaczmarczyk z Instytutu Naukowego Weizmana w Izraelu.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Część izraelskich naukowców mówi już nawet ostrożnie o odporności zbiorowej. Badania z Oksfordu wskazują, że masowe szczepienia ograniczają także transmisję wirusa, na co z nadzieją patrzy cały świat, a szczególnie te kraje, które wciąż nie radzą sobie z kolejnymi falami pandemii.

W Indiach tylko w ciągu ostatniej doby potwierdzono prawie 350 tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W trzy dni wykryto ponad milion nowych przypadków.

- W szpitalach specjalistycznych nie ma miejsc dla pacjentów, mniejsze są zamykane, bo brakuje tlenu, codziennie przyjmujemy kilkuset nowych pacjentów i wszyscy są w bardzo poważnych stanach, albo w krytycznych - twierdzi dr Suresh Kumar, dyrektor ds. medycznych jednego ze szpitali. Za koszmar w Indiach odpowiada nowa mutacja wirusa.

W Japonii została odkryta nowa mutacja koronawirusa. Na trzy miesiące przed igrzyskami olimpijskimi w części kraju wprowadzono stan wyjątkowy.

- Zrobimy wszystko, by przed igrzyskami obniżyć poziom nowych infekcji. Jesteśmy w stałym kontakcie z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim i podejmiemy kroki, by przeprowadzić je w najbardziej bezpieczny sposób - zapewnia premier Japonii Yoshihide Suga.

Mniejsze dostawy szczepionek do Polski

W Europie sytuacja wygląda nieco lepiej. Komisja Europejska zamawia miliardy nowych szczepionek, ale wciąż są problemy z ich dostawami. W najbliższym tygodniu do Polski przyjedzie ich mniej o ponad milion, co wpłynie na harmonogram szczepień.

- To może odbić się na niektórych punktach szczepień w taki sposób, że pacjenci, niestety, zostaną poinformowani o przesunięciu terminów - przyznaje szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W Polsce wykonano już ponad 10 milionów szczepień. W sobotę szczepionką AstraZeneki zaszczepił się premier Morawiecki.

W Europie widać pierwsze efekty narodowych kampanii i spadki zachorowań. Austria za kilka tygodni planuje otwarcie. Włosi od poniedziałku niemal kończą z czerwonymi strefami, co oznacza powrót restauracji, kin, teatrów i, co najważniejsze, turystów.

- W tym momencie naprawdę liczą na to, że ten sezon letni to będzie ich sezon. Przygotowują, oczywiście, miejsca, które muszą być zgodne ze wszystkimi obostrzeniami - relacjonuje Sylwia Pruszak, Polka mieszkająca we Włoszech i autorka bloga "Italia moim okiem".

Amerykanie pobili swój własny rekord i mają za sobą ponad 200 milionów podanych dawek, ale tempo szczepień spada, między innymi z powodu obaw, jakie budził preparat firmy Johnson & Johnson.

Centra Kontroli i Prewencji Chorób zaleciły jednak wznowienie podawania tej szczepionki, bo korzyści z jej stosowania przewyższają ryzyko i chronią ludzkie życie.

Autor: Monika Krajewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Joe Biden przeciął tę fatalną dyskusję, dotyczącą jego rezygnacji, ten stan, który trwał, uniemożliwiał prowadzenie kampanii wyborczej - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i w Niemczech. Komentował ogłoszoną w niedzielę rezygnację Bidena z kandydowania w wyborach prezydenckich.

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS