Dramatyczna sytuacja w Indiach, nowy wariant SARS-CoV-2 w Japonii. Świat wciąż walczy z pandemią


Ponad milion szczepionek mniej niż planowano przyjedzie w przyszłym tygodniu do Polski. Szczepienia to klucz do skutecznej walki z pandemią. Udowodnił to Izrael, gdzie już prawie nikt nie umiera z powodu COVID-19. Z drugiej strony są Indie, gdzie gwałtownie przybywa nowych zakażeń i kolejnych zgonów. W Japonii wykryto nową mutację koronawirusa, a na przełomie lipca i sierpnia mają się tam odbyć letnie igrzyska olimpijskie.

Efekty akcji szczepień przeciw COVID-19 w Izraelu są imponujące. Izrael przez dwa dni nie zanotował żadnego zgonu związanego z tą chorobą, a nowych przypadków jest coraz mniej. Premier Netanjahu kupuje miliony kolejnych fiolek i planuje dla wszystkich trzecią dawkę szczepionki.

- Zniesiono nakaz noszenia maseczek na zewnątrz, otwarte są restauracje, wydarzenia kulturalne, szkoły, na uniwersytetach wracają zajęcia stacjonarne. Widać, że to działa - opisuje Igor Kaczmarczyk z Instytutu Naukowego Weizmana w Izraelu.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Część izraelskich naukowców mówi już nawet ostrożnie o odporności zbiorowej. Badania z Oksfordu wskazują, że masowe szczepienia ograniczają także transmisję wirusa, na co z nadzieją patrzy cały świat, a szczególnie te kraje, które wciąż nie radzą sobie z kolejnymi falami pandemii.

W Indiach tylko w ciągu ostatniej doby potwierdzono prawie 350 tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W trzy dni wykryto ponad milion nowych przypadków.

- W szpitalach specjalistycznych nie ma miejsc dla pacjentów, mniejsze są zamykane, bo brakuje tlenu, codziennie przyjmujemy kilkuset nowych pacjentów i wszyscy są w bardzo poważnych stanach, albo w krytycznych - twierdzi dr Suresh Kumar, dyrektor ds. medycznych jednego ze szpitali. Za koszmar w Indiach odpowiada nowa mutacja wirusa.

W Japonii została odkryta nowa mutacja koronawirusa. Na trzy miesiące przed igrzyskami olimpijskimi w części kraju wprowadzono stan wyjątkowy.

- Zrobimy wszystko, by przed igrzyskami obniżyć poziom nowych infekcji. Jesteśmy w stałym kontakcie z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim i podejmiemy kroki, by przeprowadzić je w najbardziej bezpieczny sposób - zapewnia premier Japonii Yoshihide Suga.

Mniejsze dostawy szczepionek do Polski

W Europie sytuacja wygląda nieco lepiej. Komisja Europejska zamawia miliardy nowych szczepionek, ale wciąż są problemy z ich dostawami. W najbliższym tygodniu do Polski przyjedzie ich mniej o ponad milion, co wpłynie na harmonogram szczepień.

- To może odbić się na niektórych punktach szczepień w taki sposób, że pacjenci, niestety, zostaną poinformowani o przesunięciu terminów - przyznaje szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W Polsce wykonano już ponad 10 milionów szczepień. W sobotę szczepionką AstraZeneki zaszczepił się premier Morawiecki.

W Europie widać pierwsze efekty narodowych kampanii i spadki zachorowań. Austria za kilka tygodni planuje otwarcie. Włosi od poniedziałku niemal kończą z czerwonymi strefami, co oznacza powrót restauracji, kin, teatrów i, co najważniejsze, turystów.

- W tym momencie naprawdę liczą na to, że ten sezon letni to będzie ich sezon. Przygotowują, oczywiście, miejsca, które muszą być zgodne ze wszystkimi obostrzeniami - relacjonuje Sylwia Pruszak, Polka mieszkająca we Włoszech i autorka bloga "Italia moim okiem".

Amerykanie pobili swój własny rekord i mają za sobą ponad 200 milionów podanych dawek, ale tempo szczepień spada, między innymi z powodu obaw, jakie budził preparat firmy Johnson & Johnson.

Centra Kontroli i Prewencji Chorób zaleciły jednak wznowienie podawania tej szczepionki, bo korzyści z jej stosowania przewyższają ryzyko i chronią ludzkie życie.

Autor: Monika Krajewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS