Dramatyczna sytuacja w Indiach, nowy wariant SARS-CoV-2 w Japonii. Świat wciąż walczy z pandemią


Ponad milion szczepionek mniej niż planowano przyjedzie w przyszłym tygodniu do Polski. Szczepienia to klucz do skutecznej walki z pandemią. Udowodnił to Izrael, gdzie już prawie nikt nie umiera z powodu COVID-19. Z drugiej strony są Indie, gdzie gwałtownie przybywa nowych zakażeń i kolejnych zgonów. W Japonii wykryto nową mutację koronawirusa, a na przełomie lipca i sierpnia mają się tam odbyć letnie igrzyska olimpijskie.

Efekty akcji szczepień przeciw COVID-19 w Izraelu są imponujące. Izrael przez dwa dni nie zanotował żadnego zgonu związanego z tą chorobą, a nowych przypadków jest coraz mniej. Premier Netanjahu kupuje miliony kolejnych fiolek i planuje dla wszystkich trzecią dawkę szczepionki.

- Zniesiono nakaz noszenia maseczek na zewnątrz, otwarte są restauracje, wydarzenia kulturalne, szkoły, na uniwersytetach wracają zajęcia stacjonarne. Widać, że to działa - opisuje Igor Kaczmarczyk z Instytutu Naukowego Weizmana w Izraelu.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Część izraelskich naukowców mówi już nawet ostrożnie o odporności zbiorowej. Badania z Oksfordu wskazują, że masowe szczepienia ograniczają także transmisję wirusa, na co z nadzieją patrzy cały świat, a szczególnie te kraje, które wciąż nie radzą sobie z kolejnymi falami pandemii.

W Indiach tylko w ciągu ostatniej doby potwierdzono prawie 350 tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W trzy dni wykryto ponad milion nowych przypadków.

- W szpitalach specjalistycznych nie ma miejsc dla pacjentów, mniejsze są zamykane, bo brakuje tlenu, codziennie przyjmujemy kilkuset nowych pacjentów i wszyscy są w bardzo poważnych stanach, albo w krytycznych - twierdzi dr Suresh Kumar, dyrektor ds. medycznych jednego ze szpitali. Za koszmar w Indiach odpowiada nowa mutacja wirusa.

W Japonii została odkryta nowa mutacja koronawirusa. Na trzy miesiące przed igrzyskami olimpijskimi w części kraju wprowadzono stan wyjątkowy.

- Zrobimy wszystko, by przed igrzyskami obniżyć poziom nowych infekcji. Jesteśmy w stałym kontakcie z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim i podejmiemy kroki, by przeprowadzić je w najbardziej bezpieczny sposób - zapewnia premier Japonii Yoshihide Suga.

Mniejsze dostawy szczepionek do Polski

W Europie sytuacja wygląda nieco lepiej. Komisja Europejska zamawia miliardy nowych szczepionek, ale wciąż są problemy z ich dostawami. W najbliższym tygodniu do Polski przyjedzie ich mniej o ponad milion, co wpłynie na harmonogram szczepień.

- To może odbić się na niektórych punktach szczepień w taki sposób, że pacjenci, niestety, zostaną poinformowani o przesunięciu terminów - przyznaje szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W Polsce wykonano już ponad 10 milionów szczepień. W sobotę szczepionką AstraZeneki zaszczepił się premier Morawiecki.

W Europie widać pierwsze efekty narodowych kampanii i spadki zachorowań. Austria za kilka tygodni planuje otwarcie. Włosi od poniedziałku niemal kończą z czerwonymi strefami, co oznacza powrót restauracji, kin, teatrów i, co najważniejsze, turystów.

- W tym momencie naprawdę liczą na to, że ten sezon letni to będzie ich sezon. Przygotowują, oczywiście, miejsca, które muszą być zgodne ze wszystkimi obostrzeniami - relacjonuje Sylwia Pruszak, Polka mieszkająca we Włoszech i autorka bloga "Italia moim okiem".

Amerykanie pobili swój własny rekord i mają za sobą ponad 200 milionów podanych dawek, ale tempo szczepień spada, między innymi z powodu obaw, jakie budził preparat firmy Johnson & Johnson.

Centra Kontroli i Prewencji Chorób zaleciły jednak wznowienie podawania tej szczepionki, bo korzyści z jej stosowania przewyższają ryzyko i chronią ludzkie życie.

Autor: Monika Krajewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS