Ponad milion szczepionek mniej niż planowano przyjedzie w przyszłym tygodniu do Polski. Szczepienia to klucz do skutecznej walki z pandemią. Udowodnił to Izrael, gdzie już prawie nikt nie umiera z powodu COVID-19. Z drugiej strony są Indie, gdzie gwałtownie przybywa nowych zakażeń i kolejnych zgonów. W Japonii wykryto nową mutację koronawirusa, a na przełomie lipca i sierpnia mają się tam odbyć letnie igrzyska olimpijskie.
Efekty akcji szczepień przeciw COVID-19 w Izraelu są imponujące. Izrael przez dwa dni nie zanotował żadnego zgonu związanego z tą chorobą, a nowych przypadków jest coraz mniej. Premier Netanjahu kupuje miliony kolejnych fiolek i planuje dla wszystkich trzecią dawkę szczepionki.
- Zniesiono nakaz noszenia maseczek na zewnątrz, otwarte są restauracje, wydarzenia kulturalne, szkoły, na uniwersytetach wracają zajęcia stacjonarne. Widać, że to działa - opisuje Igor Kaczmarczyk z Instytutu Naukowego Weizmana w Izraelu.
Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl
Część izraelskich naukowców mówi już nawet ostrożnie o odporności zbiorowej. Badania z Oksfordu wskazują, że masowe szczepienia ograniczają także transmisję wirusa, na co z nadzieją patrzy cały świat, a szczególnie te kraje, które wciąż nie radzą sobie z kolejnymi falami pandemii.
W Indiach tylko w ciągu ostatniej doby potwierdzono prawie 350 tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W trzy dni wykryto ponad milion nowych przypadków.
- W szpitalach specjalistycznych nie ma miejsc dla pacjentów, mniejsze są zamykane, bo brakuje tlenu, codziennie przyjmujemy kilkuset nowych pacjentów i wszyscy są w bardzo poważnych stanach, albo w krytycznych - twierdzi dr Suresh Kumar, dyrektor ds. medycznych jednego ze szpitali. Za koszmar w Indiach odpowiada nowa mutacja wirusa.
W Japonii została odkryta nowa mutacja koronawirusa. Na trzy miesiące przed igrzyskami olimpijskimi w części kraju wprowadzono stan wyjątkowy.
- Zrobimy wszystko, by przed igrzyskami obniżyć poziom nowych infekcji. Jesteśmy w stałym kontakcie z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim i podejmiemy kroki, by przeprowadzić je w najbardziej bezpieczny sposób - zapewnia premier Japonii Yoshihide Suga.
Mniejsze dostawy szczepionek do Polski
W Europie sytuacja wygląda nieco lepiej. Komisja Europejska zamawia miliardy nowych szczepionek, ale wciąż są problemy z ich dostawami. W najbliższym tygodniu do Polski przyjedzie ich mniej o ponad milion, co wpłynie na harmonogram szczepień.
- To może odbić się na niektórych punktach szczepień w taki sposób, że pacjenci, niestety, zostaną poinformowani o przesunięciu terminów - przyznaje szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl
W Polsce wykonano już ponad 10 milionów szczepień. W sobotę szczepionką AstraZeneki zaszczepił się premier Morawiecki.
W Europie widać pierwsze efekty narodowych kampanii i spadki zachorowań. Austria za kilka tygodni planuje otwarcie. Włosi od poniedziałku niemal kończą z czerwonymi strefami, co oznacza powrót restauracji, kin, teatrów i, co najważniejsze, turystów.
- W tym momencie naprawdę liczą na to, że ten sezon letni to będzie ich sezon. Przygotowują, oczywiście, miejsca, które muszą być zgodne ze wszystkimi obostrzeniami - relacjonuje Sylwia Pruszak, Polka mieszkająca we Włoszech i autorka bloga "Italia moim okiem".
Amerykanie pobili swój własny rekord i mają za sobą ponad 200 milionów podanych dawek, ale tempo szczepień spada, między innymi z powodu obaw, jakie budził preparat firmy Johnson & Johnson.
Centra Kontroli i Prewencji Chorób zaleciły jednak wznowienie podawania tej szczepionki, bo korzyści z jej stosowania przewyższają ryzyko i chronią ludzkie życie.
Autor: Monika Krajewska / Źródło: Fakty TVN