Kończy się majówkowa akcja. "Taki pozytywny trend na szczepienia się wytworzył"

03.05.2021 | Kończy się majówkowa akcja. "Taki pozytywny trend na szczepienia się wytworzył"
03.05.2021 | Kończy się majówkowa akcja. "Taki pozytywny trend na szczepienia się wytworzył"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
03.05.2021 | Kończy się majówkowa akcja. "Taki pozytywny trend na szczepienia się wytworzył"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Podczas majowego weekendu Polacy masowo ruszyli do mobilnych punktów szczepień przeciwko COVID-19. Zainteresowanie było tak duże, że trzeba było dowozić dodatkowe dawki. Tysięcy chętnych nie zraził ani deszcz, ani chłód, ani wiele godzin oczekiwania.

W majowy weekend do mobilnych punktów szczepień ustawiały się długie kolejki.

- Bardzo budujący widok. Pokazuje, że Polacy ufają szczepieniom, chcą się szczepić - komentuje Anna Rahnama, przewodnicząca do spraw szczepień Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Zainteresowanie majówkową akcja szczepień jedną dawką i bez rejestracji zaskoczyło organizatorów. Dawek szczepionki trzeba było dorzucić, a do pracy ściągnąć więcej ludzi. Tysięcy chętnych nie zraził ani deszcz, ani chłód, ani wiele godzin oczekiwania.

- Wielu ludzi było po prostu zdeterminowanych. To są świadomi ludzie, bardzo dużo młodych ludzi, którzy po prostu chcą zdrowo i dłużej żyć - mówi Helena Wilkosz, pielęgniarka naczelna Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu.

Widok ludzi tak wytrwale czekających na to, by się zaszczepić, może zadziałać lepiej niż niejedna akcja promocyjna.

- Taki pozytywny trend na szczepienia się wytworzył. Z pewnością osoby nieprzekonane, które do tej pory być może zastanawiały się, czy się szczepić, po dzisiejszej, majówkowej akcji będą z pewnością przekonane - uważa Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

Majówkowa akcja nie da jednak efektu natychmiast. W trzydniowej akcji miało być zaszczepionych ponad pięćdziesiąt tysięcy osób. W całym ubiegłym tygodniu zaszczepiono łącznie ponad półtora miliona chętnych. Właśnie rusza rejestracja kolejnych roczników.

To wszystko jednak daje na razie niecałe dziesięć procent w pełni zaszczepionego ogółu społeczeństwa. Potrzeba znacznie więcej. Zdaniem doktora Andrzeja Trybusza, byłego głównego inspektora sanitarnego, odporność populacyjna "zacznie stawać się faktem", gdy procent osób zaszczepionych lub takich, które przechorowały COVID-19, wyniesie 70-75 procent populacji.

Luzowanie restrykcji

Znacznie szybciej, bo już 4 maja, faktem stanie się zniesienie niektórych obostrzeń.

Od 4 maja dzieci z klas 1-3 pójdą do szkół, klienci zrobią zakupy w centrach handlowych, sklepach meblowych i budowlanych, a zwiedzający wybiorą się do galerii i muzeów. - W tym wszystkim ważna jest jedna podstawowa rzecz: my nie zapomnimy o tym, co nazywamy bezpiecznym zachowaniem - przypomina doktor Andrzej Trybusz.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS