Niespodziewany zwrot po rozmowach ze związkowcami. Górnicy "już byli w blokach startowych"

28.07.2020 | Niespodziewany zwrot po rozmowach ze związkowcami. Górnicy "już byli w blokach startowych"
28.07.2020 | Niespodziewany zwrot po rozmowach ze związkowcami. Górnicy "już byli w blokach startowych"
Fakty TVN
28.07.2020 | Niespodziewany zwrot po rozmowach ze związkowcami. Górnicy "już byli w blokach startowych"Fakty TVN

Związkowcy zapowiedzieli, że gdyby doszło do upadłości kopalni Polskiej Grupy Górniczej, to będzie można mówić o czwartym i piątym powstaniu śląskim. Pieniądze na wypłatę w sierpniu się znajdą, ale we wrześniu może być kłopot. Plan naprawczy jest, ale przedstawia go ten, któremu górnicy nie wierzą.

Choć na rozmowy do górników z zagrożonych likwidacją kopalń szef rządu wysłał wicepremiera Jacka Sasina, to związkowcy chcą rozmawiać z premierem i jednocześnie posłem Prawa i Sprawiedliwości ze Śląska.

"Pan minister od miesięcy nieustannie wprowadza w błąd stronę społeczną i opinię publiczną. Jego wiarygodność w oczach pracowników kopalń jest zerowa, a cierpliwość załóg górniczych już się wyczerpała" - brzmi fragment wystosowanego przez górników listu.

Na stole leży dziś przyszłość górników z katowickiej kopalni-symbolu, czyli Wujka i trzech tak zwanych ruchów kopalni Ruda, czyli Halemba, Pokój i Bielszowice. To łącznie nawet 10 tysięcy pracowników. Gdy górnicy kończyli pracę, to o nich za zamkniętymi drzwiami rozmawiali związkowcy, władze spółki i przedstawiciele rządu.

To oni mieli pokazać tak zwany "plan naprawczy", który mówiąc najprościej sprowadzał się do wyboru - albo zamykanie tych kopalń z wcześniejszą obniżką wynagrodzeń i łącznym kosztem likwidacji w wysokości pięciu miliardów złotych, z czego 1,5 miliarda trafiłoby do pracowników, albo Polską Grupę Górniczą miałaby czekać likwidacja upadłościowa.

- Wariant upadłości to jest czwarte i piąte powstanie śląskie naraz - mówi Dominik Kolorz, przewodniczący zarządu regionu śląsko-dąbrowskiego NSZZ "Solidarność".

Właśnie w kontekście tych planów górnicy przypominali wyborcze wizyty prezydenta przed jedną z kopalń, kiedy to Andrzej Duda rozdawał im kanapki.

- Przez najbliższe trzy lata nie będzie żadnych wyborów. To jest najlepszy moment, żeby próbować stłamsić wszelkie, tym bardziej biorąc pod uwagę tę pandemię, którą mamy, to wszelkie jakieś próby strajków, a jednocześnie likwidację taką przeprowadzić pod przykrywką chociażby na przykład tego koronawirusa - tłumaczy Roland Zagórski, przewodniczący zarządu Związku Zawodowego Górników KWK "Wujek" w Katowicach.

Zwrot akcji

Po kilku godzinach rozmów następuje jednak niespodziewany zwrot. Zamiast programu naprawczego pojawia się informacja o powołaniu specjalnego zespołu, który punkt po punkcie ma teraz przez kolejne miesiące te pomysły analizować.

- Wydaje nam się i taką decyzje podjęliśmy, że realizacja takiego trudnego programu w oporze, w kontrze do oczekiwań strony społecznej, nie mogłaby przynieść sukcesu - mówi wicepremier Jacek Sasin.

- Dzięki temu, że mogliśmy te informacje przedstawić ludziom i dzięki temu, że, jak się to mówi po związkowemu, ludzie już byli w blokach startowych i gotowi do akcji protestacyjnej w kontekście walki o swoje miejsca pracy - zapewnia Dominik Kolorz.

Zdaniem związkowców rząd na dziś wycofał się z pomysłu zamykania tych konkretnych kopalń w obawie przed protestami. Jednak problem w żaden sposób nie znika. Kopalnie te borykają się z ogromnymi finansowymi problemami. Dodatkowo, w kontekście ochrony klimatu, planu na to, jak polski rząd chce odchodzić od węgla, wymaga od nas Unia Europejska.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS