"Absurdalna" i "antykonstytucyjna" interpretacja. Eksperci o wieku emerytalnym sędziów

30.06.2018 | "Absurdalna" i "antykonstytucyjna" interpretacja. Konstytucjonaliści o wieku emerytalnym sędziów
30.06.2018 | "Absurdalna" i "antykonstytucyjna" interpretacja. Konstytucjonaliści o wieku emerytalnym sędziów
Arleta Zalewska | Fakty TVN
30.06.2018 | "Absurdalna" i "antykonstytucyjna" interpretacja. Konstytucjonaliści o wieku emerytalnym sędziówArleta Zalewska | Fakty TVN

Wracają protesty i uliczne wystąpienia - tym razem w obronie sędziów Sądu Najwyższego, których już za kilka dni ma zmusić do odejścia ustawa, w której PiS obniżył im wiek emerytalny. Kadencja pierwszej prezes jest gwarantowana w konstytucji, więc eksperci podkreślają, że próba "wygaszenia" kadencji profesor Gersdorf jest "antykostytucyjna".

W sporze o reformę sądownictwa coraz mniej jest autorytetów prawnych, uznawanych przez obie strony. Stąd zapewne oceny profesora Adama Strzembosza, byłego pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, nikt w rządzie nie weźmie pod uwagę. - Naruszenie kadencji pierwszej prezes jest naruszeniem konstytucji - podkreśla profesor. - Sześcioletnia kadencja zapewnia, że nikt nie będzie manipulował pierwszym prezesem Sądu Najwyższego, skracając lub wydłużając jego kadencję według interesów politycznych - dodaje.

Przepisy, które wchodzą w życie 4 lipca, skracają - zapisaną w konstytucji w artykule 183 ustęp 3 - sześcioletnią kadencje pierwszej prezes. Zdaniem polityków PiS-u, w przypadku Małgorzaty Gersdorf, taką ingerencję umożliwia znowelizowana przez PiS ustawa o Sądzie Najwyższym, która obniża wiek emerytalny sędziów z 70, do 65 lat. Pierwsza prezes taki wiek już osiągnęła, więc PiS - powołując się na artykuł 180 ustęp 4 konstytucji, który mówi, że "ustawa określa granicę wieku, po osiągnięciu której sędziowie przechodzą w stan spoczynku" - uważa, że od środy przejdzie w stan spoczynku.

- Konstytucja wyraźnie o tym mówi, ale do wiadomości sędziowie tego nie przyjmują, bo oni się z tym nie zgadzają i tu mamy sedno sprawy - twierdzi Andrzej Dera, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

"Interpretacja absurdalna"

Jednak z taką interpretacją nie zgadza się większość konstytucjonalistów. - Ten przepis nie może być rozumiany antykonstytucyjnie - podkreśla doktor habilitowany Ryszard Piotrowski. Według konstytucjonalistów, każda kolejna władza mogłaby wiek emerytalny, w zależności od wieku pierwszego prezesa, dowolnie ustawę zmieniać i tak jego kadencję skracać.

- Konstytucja, mówiąc że ustawa określa granicę wieku, nie daje prawa do czystki w Sądzie Najwyższym, która byłaby przeprowadzana pod pozorem wprowadzenia nowej granicy wieku, bo to by uzależniało Sąd Najwyższy od czynnika politycznego - tłumaczy Piotrowski.

- To jest interpretacja absurdalna, która narusza istotę kadencyjności - zgadza się adwokat Łukasz Chojniak.

Jako przykład mecenas Chojniak podaje przepis konstytucji, że to ustawa określa zasady i tryb zgłaszania kandydatów na prezydenta. Co by się stało, gdyby Sejm uchwalił zmiany w ustawie precyzujące wiek, w jakim może być głowa państwa.

- Na przykład gdybym powiedział, że prezydentem może być osoba, która nie przekroczyła 41. roku życia. Ciekawe czy prezydent by to podpisał? Bo byłoby to dokładnie takie samo działanie i to by oznaczało, że właśnie zrzekł się urzędu - tłumaczy Chojniak.

To jest walka o niezależne sądy

Od kilku dni protestuje grupa sędziów, prawników i organizacje opozycyjne. - Chciałbym, żeby sędziowie Sądu Najwyższego chociaż procent swojego czasu, który poświęcają na obronę stanowisk, poświęcili ludziom poszkodowanym w reprywatyzacji - komentuje wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Protestujący odpowiadają, że chodzi nie o stanowiska, a o niezależność sądów od władzy.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

W ubiegłym tygodniu doszło do ostrej wymiany zdań między europarlamentarzystą Suwerennej Polski Patrykiem Jakim a posłem Prawa i Sprawiedliwości Michałem Dworczykiem. Teraz jednak politycy deklarują pełną zgodę. To była kolejna odsłona konfliktu między ziobrystami a premierem Morawieckim. Patryk Jaki obecnie przekonuje, że należy nad tym przejść do porządku dziennego. - To są rzeczy, które wyniosły Tuska do władzy. To znaczy to, że jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować - zauważa polityk.

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS