Konkurs na dyrektora Teatru Słowackiego w Krakowie został unieważniony. Pracownicy nie kryją radości

Źródło:
Fakty TVN
Konkursu na dyrektora Teatru Słowackiego w Krakowie został unieważniony. Pracownicy nie kryją radości
Konkursu na dyrektora Teatru Słowackiego w Krakowie został unieważniony. Pracownicy nie kryją radości
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Konkursu na dyrektora Teatru Słowackiego w Krakowie został unieważniony. Pracownicy nie kryją radościAdrianna Otręba/Fakty TVN

Zwrotów akcji w sprawie dyrektora krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego było już kilka. Stan na teraz jest taki, że konkurs na stanowisko został unieważniony tuż przed rozstrzygnięciem i tuż po wyborach. Jak podano w komunikacie, powodem unieważnienia konkursu ma być naruszenie przez pracownika urzędu koperty, która zawierała ofertę jednego z uczestników. 

W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie trwa święto. Powodem do radości są nie tylko 130. urodziny teatru, ale też decyzja w sprawie konkursu na jego dyrektora.

Najpierw Zarząd Województwa Małopolskiego rozpoczął procedurę odwołania dyrektora Krzysztofa Głuchowskiego. Następnie w lipcu - na ponad rok przed końcem jego kadencji - ogłoszono konkurs, w którym miał być wyłoniony nowy dyrektor. Teraz - na niecałe dwa tygodnie przed rozstrzygnięciem - poinformowano o unieważnieniu konkursu.

- Pokazaliśmy, a ostatnio to w ogóle często pokazujemy, że potrafimy działać obywatelsko i razem możemy odnosić małe zwycięstwa, które dla nas w Teatrze Słowackiego są wielkimi zwycięstwami - komentuje Głuchowski, dyrektor krakowskiego teatru.

Tak jak zawsze pracownicy krakowskiego teatru stali murem za swoim dyrektorem, tak i teraz cieszą się razem z nim. - Myślę, że dzisiaj rano wszyscy wreszcie odetchnęli. Mogą oddychać spokojnie - mówi Edyta Sotowska-Śmiłek, zastępczyni dyrektora ds. komunikacji marketingowej. - To jest właściwie prezent od losu na to 130-lecie - dodaje Lidia Bogaczówna, aktorka.

Rządzący kolejny raz uderzają w Teatr Słowackiego w Krakowie
Rządzący kolejny raz uderzają w Teatr Słowackiego w KrakowieKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Incydent z kopertą

Jak podano w komunikacie, powodem unieważnienia konkursu na dyrektora ma być naruszenie przez pracownika urzędu koperty, która zwierała ofertę jednego z uczestników. - Myśmy od początku zdawali sobie sprawę, że ten konkurs ma na celu tylko dalsze gnębienie naszego dyrektora - wskazuje Mateusz Janicki, aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i członek Związku Zawodowego Aktorów, Inspicjentów i Producentów.

Robert Bylica, przewodniczący komisji konkursowej i małopolski radny PiS, zapewnia, że konkurs nie był wymierzony w Głuchowskiego. - Nie jest to, tak, jak inni uważają, jakaś krucjata przeciwko panu Głuchowskiemu - mówi Bylica.

Choć to, co wystawia Teatr Słowackiego cieszy się ogromną popularnością wśród widzów, władzy podoba się już mniej, czego nie ukrywał na przykład minister edukacji Przemysław Czarnek. Urząd marszałkowski na razie nie informuje o tym, co dalej, ale przewodniczący komisji - jak mówi - ma jedno życzenie. - Ja bym bardzo chciał, żeby w ciągu kilku miesięcy ten konkurs został rozstrzygnięty - mówi Bylica.

Zobacz także: Kurator Nowak odradza szkołom wyjście na "Dziady". Krakowski teatr "zaskoczony"

Póki co dyrektor teatru się nie zmienia. - Podane są powody proceduralne, ale nie bez znaczenia są wyniki wyborów z 15 października - uważa Sotowska-Śmiłek. - Nareszcie możemy wziąć się do roboty. Do tego, do czego zostaliśmy stworzeni, czyli do wolności słowa - podkreśla Lidia Bogaczówna.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS