Dla nich wojna to codzienność. "Najgorsze jest wyczekiwanie"

05.02.2022 | Dla nich wojna to codzienność. "Najgorsze jest wyczekiwanie"
05.02.2022 | Dla nich wojna to codzienność. "Najgorsze jest wyczekiwanie"
Paweł Szot | Fakty TVN
05.02.2022 | Dla nich wojna to codzienność. "Najgorsze jest wyczekiwanie"Paweł Szot | Fakty TVN

Przez linię frontu w Donbasie od początku konfliktu przewinęło się prawie pół miliona ukraińskich żołnierzy. Teraz w okopach stacjonuje kolejna generacja wojskowych. Dla nich - jak mówią - napięcie związane z agresją to już codzienność.

Umocnienia na linii rozgraniczenia w Donbasie ciągną się przez czterysta kilometrów. Za odcinek w pobliżu miasta Popasna odpowiada 24. Brygada Zmechanizowana z Jaworowa pod Lwowem.

Sytuacja na linii rozgraniczenia to klasyczna wojna pozycyjna, a żołnierze utknęli w okopach przypominających te z czasów pierwszej wojny światowej. Jak mówi Dima, najcięższe w służbie jest wyczekiwanie na niewiadomą.

"Widmo wojny. Dramat w Ukrainie" - oglądaj film dokumentalny w TVN24 GO

Na linii rozgraniczenia w Donbasie panuje tylko pozorny spokój, bo zaledwie 650 metrów dalej w okopach siedzą ci, którzy twierdzą, że Donbas to nie Ukraina. Regularnie przypominają o sobie.

- Pocisk przyleciał i eksplodował. Jeden ogłuszony, drugi ogłuszony - opowiada Dima.

Wład jest porucznikiem ukraińskiej armii. To jego druga rotacja w Donbasie. Gdy zaczynała się wojna, był jeszcze dzieckiem. Mężczyzna do szkoły oficerskiej szedł ze świadomością, że trafi na front.

- Nie miałem wyboru. Na Ukrainie wojna i nie będę się chował. Jeśli ich nie zatrzymamy tu, to pójdą dalej - mówi Wład, oficer 24. Brygady Zmechanizowanej.

Armia ukraińska i jej wyposażenie

Przez wojnę w Donbasie przewinęło się już prawie pół miliona ukraińskich żołnierzy. Ukraińska armia już nie jest taka sama jak na początku konfliktu. Ukraina wydaje na obronność prawie sześć procent swojego PKB. Kupuje nowoczesne śmigłowce, drony i zestawy przeciwpancerne. Jednak w Donbasie wciąż przeważa broń z czasów Układu Warszawskiego.

Ponadto nowoczesną broń Ukrainie, wobec groźby rosyjskiej agresji, dostarczają teraz państwa NATO. Rosyjskie media twierdzą, że Kijów użyje jej do inwazji na tereny opanowane przez separatystów.

- Do żadnego ataku się nie przygotowujemy, widać musiałem coś przeoczyć. A jeśli idzie o nowe uzbrojenie, to ja go tu nie widziałem - mówi Nazar Ilinickij, oficer prasowy 24. Brygady Zmechanizowanej.

Na linii rozgraniczenia w Donbasie groźba nowej, wielkiej wojny z Rosją na nikim nie robi wrażenia.

- Milion Czeczenów, dwie wojny i Rosjanie narobili w gacie. Dwie wojny, jeden milion. Nas jest 44 miliony - mówi Wład, oficer 24. Brygady Zmechanizowanej.

Konflikt w Donbasie trwa już prawie osiem lat, a na froncie walczy już kolejne pokolenie ukraińskich żołnierzy. Ci, którzy teraz tam służą, trafili do armii, gdy wojna już trwała. Twierdzą, że nie boją się kolejnego konfliktu i będą bronić swojej ojczyzny.

Autor: Paweł Szot / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugeni - rozpali jej w piecu i nanieśli opał.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonii inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS