Dla nich wojna to codzienność. "Najgorsze jest wyczekiwanie"

05.02.2022 | Dla nich wojna to codzienność. "Najgorsze jest wyczekiwanie"
05.02.2022 | Dla nich wojna to codzienność. "Najgorsze jest wyczekiwanie"
Paweł Szot | Fakty TVN
05.02.2022 | Dla nich wojna to codzienność. "Najgorsze jest wyczekiwanie"Paweł Szot | Fakty TVN

Przez linię frontu w Donbasie od początku konfliktu przewinęło się prawie pół miliona ukraińskich żołnierzy. Teraz w okopach stacjonuje kolejna generacja wojskowych. Dla nich - jak mówią - napięcie związane z agresją to już codzienność.

Umocnienia na linii rozgraniczenia w Donbasie ciągną się przez czterysta kilometrów. Za odcinek w pobliżu miasta Popasna odpowiada 24. Brygada Zmechanizowana z Jaworowa pod Lwowem.

Sytuacja na linii rozgraniczenia to klasyczna wojna pozycyjna, a żołnierze utknęli w okopach przypominających te z czasów pierwszej wojny światowej. Jak mówi Dima, najcięższe w służbie jest wyczekiwanie na niewiadomą.

"Widmo wojny. Dramat w Ukrainie" - oglądaj film dokumentalny w TVN24 GO

Na linii rozgraniczenia w Donbasie panuje tylko pozorny spokój, bo zaledwie 650 metrów dalej w okopach siedzą ci, którzy twierdzą, że Donbas to nie Ukraina. Regularnie przypominają o sobie.

- Pocisk przyleciał i eksplodował. Jeden ogłuszony, drugi ogłuszony - opowiada Dima.

Wład jest porucznikiem ukraińskiej armii. To jego druga rotacja w Donbasie. Gdy zaczynała się wojna, był jeszcze dzieckiem. Mężczyzna do szkoły oficerskiej szedł ze świadomością, że trafi na front.

- Nie miałem wyboru. Na Ukrainie wojna i nie będę się chował. Jeśli ich nie zatrzymamy tu, to pójdą dalej - mówi Wład, oficer 24. Brygady Zmechanizowanej.

Armia ukraińska i jej wyposażenie

Przez wojnę w Donbasie przewinęło się już prawie pół miliona ukraińskich żołnierzy. Ukraińska armia już nie jest taka sama jak na początku konfliktu. Ukraina wydaje na obronność prawie sześć procent swojego PKB. Kupuje nowoczesne śmigłowce, drony i zestawy przeciwpancerne. Jednak w Donbasie wciąż przeważa broń z czasów Układu Warszawskiego.

Ponadto nowoczesną broń Ukrainie, wobec groźby rosyjskiej agresji, dostarczają teraz państwa NATO. Rosyjskie media twierdzą, że Kijów użyje jej do inwazji na tereny opanowane przez separatystów.

- Do żadnego ataku się nie przygotowujemy, widać musiałem coś przeoczyć. A jeśli idzie o nowe uzbrojenie, to ja go tu nie widziałem - mówi Nazar Ilinickij, oficer prasowy 24. Brygady Zmechanizowanej.

Na linii rozgraniczenia w Donbasie groźba nowej, wielkiej wojny z Rosją na nikim nie robi wrażenia.

- Milion Czeczenów, dwie wojny i Rosjanie narobili w gacie. Dwie wojny, jeden milion. Nas jest 44 miliony - mówi Wład, oficer 24. Brygady Zmechanizowanej.

Konflikt w Donbasie trwa już prawie osiem lat, a na froncie walczy już kolejne pokolenie ukraińskich żołnierzy. Ci, którzy teraz tam służą, trafili do armii, gdy wojna już trwała. Twierdzą, że nie boją się kolejnego konfliktu i będą bronić swojej ojczyzny.

Autor: Paweł Szot / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS