Dla nich wojna to codzienność. "Najgorsze jest wyczekiwanie"

05.02.2022 | Dla nich wojna to codzienność. "Najgorsze jest wyczekiwanie"
05.02.2022 | Dla nich wojna to codzienność. "Najgorsze jest wyczekiwanie"
Paweł Szot | Fakty TVN
05.02.2022 | Dla nich wojna to codzienność. "Najgorsze jest wyczekiwanie"Paweł Szot | Fakty TVN

Przez linię frontu w Donbasie od początku konfliktu przewinęło się prawie pół miliona ukraińskich żołnierzy. Teraz w okopach stacjonuje kolejna generacja wojskowych. Dla nich - jak mówią - napięcie związane z agresją to już codzienność.

Umocnienia na linii rozgraniczenia w Donbasie ciągną się przez czterysta kilometrów. Za odcinek w pobliżu miasta Popasna odpowiada 24. Brygada Zmechanizowana z Jaworowa pod Lwowem.

Sytuacja na linii rozgraniczenia to klasyczna wojna pozycyjna, a żołnierze utknęli w okopach przypominających te z czasów pierwszej wojny światowej. Jak mówi Dima, najcięższe w służbie jest wyczekiwanie na niewiadomą.

"Widmo wojny. Dramat w Ukrainie" - oglądaj film dokumentalny w TVN24 GO

Na linii rozgraniczenia w Donbasie panuje tylko pozorny spokój, bo zaledwie 650 metrów dalej w okopach siedzą ci, którzy twierdzą, że Donbas to nie Ukraina. Regularnie przypominają o sobie.

- Pocisk przyleciał i eksplodował. Jeden ogłuszony, drugi ogłuszony - opowiada Dima.

Wład jest porucznikiem ukraińskiej armii. To jego druga rotacja w Donbasie. Gdy zaczynała się wojna, był jeszcze dzieckiem. Mężczyzna do szkoły oficerskiej szedł ze świadomością, że trafi na front.

- Nie miałem wyboru. Na Ukrainie wojna i nie będę się chował. Jeśli ich nie zatrzymamy tu, to pójdą dalej - mówi Wład, oficer 24. Brygady Zmechanizowanej.

Armia ukraińska i jej wyposażenie

Przez wojnę w Donbasie przewinęło się już prawie pół miliona ukraińskich żołnierzy. Ukraińska armia już nie jest taka sama jak na początku konfliktu. Ukraina wydaje na obronność prawie sześć procent swojego PKB. Kupuje nowoczesne śmigłowce, drony i zestawy przeciwpancerne. Jednak w Donbasie wciąż przeważa broń z czasów Układu Warszawskiego.

Ponadto nowoczesną broń Ukrainie, wobec groźby rosyjskiej agresji, dostarczają teraz państwa NATO. Rosyjskie media twierdzą, że Kijów użyje jej do inwazji na tereny opanowane przez separatystów.

- Do żadnego ataku się nie przygotowujemy, widać musiałem coś przeoczyć. A jeśli idzie o nowe uzbrojenie, to ja go tu nie widziałem - mówi Nazar Ilinickij, oficer prasowy 24. Brygady Zmechanizowanej.

Na linii rozgraniczenia w Donbasie groźba nowej, wielkiej wojny z Rosją na nikim nie robi wrażenia.

- Milion Czeczenów, dwie wojny i Rosjanie narobili w gacie. Dwie wojny, jeden milion. Nas jest 44 miliony - mówi Wład, oficer 24. Brygady Zmechanizowanej.

Konflikt w Donbasie trwa już prawie osiem lat, a na froncie walczy już kolejne pokolenie ukraińskich żołnierzy. Ci, którzy teraz tam służą, trafili do armii, gdy wojna już trwała. Twierdzą, że nie boją się kolejnego konfliktu i będą bronić swojej ojczyzny.

Autor: Paweł Szot / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Jarosław Kaczyński twierdzi, że "opcja europejska" chce "zniszczyć religię" i "zrobić z ludzi zwierzęta". Przekonuje wyborców, że wolność na Zachodzie się cofa. Donaldowi Tuskowi te słowa kojarzą się z Putinem. Dlaczego w kampanii pojawia się temat religii? Bo prezydent Warszawy zdecydował, że urzędy miejskie, jako neutralne światopoglądowo, nie powinny eksponować religijnych symboli.

Temat religii wkroczył do eurokampanii. Zarządzenie Trzaskowskiego podzieliło polityków koalicji

Temat religii wkroczył do eurokampanii. Zarządzenie Trzaskowskiego podzieliło polityków koalicji

Źródło:
Fakty TVN

17 maja nie było góralskich bryczek na drodze do Morskiego Oka, ale nie dlatego, że ich już nie będzie, a dlatego, że o losie przeciążonych wciąż koni fiakrzy rozmawiali z ministrą środowiska. Jaki jest efekt? Koni nie zastąpią meleksy, ale będzie im trochę lżej.

Jest porozumienie w sprawie wykorzystywania koni na trasie do Morskiego Oka. "Każdy otrzymał coś"

Jest porozumienie w sprawie wykorzystywania koni na trasie do Morskiego Oka. "Każdy otrzymał coś"

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Szmydt jest ścigany przez prokuraturę. Były sędzia, który uciekł na Białoruś, jest poszukiwany na szczeblu krajowym. Kolejnym krokiem może być Europejski Nakaz Aresztowania. Sam Szmydt bryluje w białoruskich reżimowych mediach. W sprawie pojawia się też nowy wątek. Jak ujawnia "Gazeta Wyborcza", tajemnicza bizneswoman, która była zameldowana w tym samym mieszkaniu co Szmydt, przepadła.

Spektakl w białoruskiej propagandzie i pytania o tajemniczą bizneswoman. Nowe wątki w sprawie Tomasza Szmydta

Spektakl w białoruskiej propagandzie i pytania o tajemniczą bizneswoman. Nowe wątki w sprawie Tomasza Szmydta

Źródło:
Fakty po Południu

Marzenie dilerów, koszmar uzależnionych. Fentanyl zabija na masową skalę. Kolejny rok z rzędu ponad 100 tysięcy Amerykanów zmarło z powodu przedawkowania tego narkotyku i choć są podejmowane próby walki z epidemią, to za wcześnie by mówić, że są skuteczne. A problem rozlewa się po całym świecie. Dotyczy także Europy, także Polski.

"Miał potworny ból zęba i ktoś w pracy dał mu tabletkę". 19-letni Emilio zmarł. Tak jak setki tysięcy innych ofiar

"Miał potworny ból zęba i ktoś w pracy dał mu tabletkę". 19-letni Emilio zmarł. Tak jak setki tysięcy innych ofiar

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Camp Miron w Balicach to najbardziej wysunięta na wschód baza amerykańskich sił specjalnych w Europie. Na stałe stacjonować tam będzie około 200 amerykańskich żołnierzy i to nie jedyny element zwiększania bezpieczeństwa Polski. Do bazy w Mirosławcu dotarły kolejne drony Bayraktar. A na poligonie w Drawsku polscy żołnierze ćwiczyli razem z wojskami brytyjskimi i amerykańskimi.

Camp Miron rozpoczyna funkcjonowanie. "To oznacza trwałe zaangażowanie"

Camp Miron rozpoczyna funkcjonowanie. "To oznacza trwałe zaangażowanie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS