Komu MEiN przyznaje dotacje? Widać pewne związki. "Budowanie imperium Czarnka"

30.10.2022 | Komu MEiN przyznaje dotacje? Widać pewne związki. "Budowanie imperium Czarnka"
30.10.2022 | Komu MEiN przyznaje dotacje? Widać pewne związki. "Budowanie imperium Czarnka"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
30.10.2022 | Komu MEiN przyznaje dotacje? Widać pewne związki. "Budowanie imperium Czarnka"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało 20 milionów złotych dotacji na edukację międzypokoleniową. Wśród beneficjentów są głównie organizacje związane z Kościołem, PiS i Przemysławem Czarnkiem. Barbara Nowacka, posłanka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister Czarnek buduje ideologiczne imperium, które ma być przeciwwagą dla ideologów Konfederacji i Solidarnej Polski.

20 milionów złotych Ministerstwo Edukacji i Nauki rozdzieliło między 181 organizacji, instytucji i firm pod hasłem "Międzypokoleniowe Centra Edukacyjne". Tyle, że - jak wykazali dziennikarze portalu tvn24.pl - wśród zwycięzców są niemal wyłącznie albo organizacje kościelne i religijne, albo ludzie związani z politykami Prawa i Sprawiedliwości, jak byli kandydaci w wyborach lub byli posłowie, albo osoby związane z samym ministrem Czarnkiem. Są też koła gospodyń wiejskich i harcerze - to oni wydają się być najbliżej celu programu, o którym mówił we wrześniu w Sejmie wiceminister edukacji.

- To jest budowanie realnych więzi pomiędzy poszczególnymi pokoleniami, to jest fundament naszej przyszłości - zapewniał w Sejmie Włodzimierz Bernacki, wiceminister edukacji i nauki.

- On (Przemysław Czarnek - przyp. red.) organizuje konkursy i rozdaje pieniądze tylko takim organizacjom i szkołom, które są mu bliskie ideowo - uważa Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl i współautorka tekstu "Czarnek sypie pieniędzmi, jakby jutra miało nie być".

Ministra Czarnka bronią za to politycy partii rządzącej. - Jak zobaczę listę organizacji, to będę komentował: czy są dobre, czy są złe. Ważne, jakie treści pokazują dzieciom, to jest kluczowe - mówi Bartosz Kownacki, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj więcej: "Czarnek sypie pieniędzmi, jakby jutra miało nie być"

Kto otrzymał dofinansowanie?

Na liście MEiN znalazły się cztery organizacje, które od ministra Czarnka dostały już raz pieniądze przy okazji poprzedniego konkursu. To fundacje: Instytut Rzeczypospolitej, Fundacja Wspierania Myśli Polskiej z Biłgoraja, Fundacja Hagia Marina i Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół". W ostatniej organizacji jeszcze do niedawna działał sam Przemysław Czarnek.

- Większość tych organizacji nie zajmowała się w przeszłości ani polityką senioralną, ani młodzieżową. Część to są organizacje patriotyczne, część to są organizacje kościelne, ale zajmujące się odbudową klasztoru, a nie międzypokoleniowymi działaniami. Oczywiście może tak być, że one się nagle przebranżowią, ale to jest szokujące - zwraca uwagę Justyna Suchecka.

O tym, kto dostaje pieniądze, decydowała grupa ekspertów powołana przez ministra Czarnka. Kryteria do oceny wniosków są jednak bardzo ogólne - to na przykład poziom kompetencji i doświadczenia, nowoczesność form i zasięg oddziaływania projektu.

Czytaj więcej: "Kto rozdaje pieniądze od ministra Czarnka? Lista"

Zdaniem Ministerstwa Edukacji i Nauki wszystko odbyło się zgodnie z prawem, ale zdaniem ekspertów z organizacji pozarządowych zabrakło transparentności. Wtedy nie byłoby zarzutów o konflikt interesów, czy o przydzielanie pieniędzy bliskim ministrowi organizacjom.

- Wydaje mi się, niestety, że mamy ministra, który nie potrafi oddzielić swoich przekonań religijnych od tego, że pełni służbę świecką, publiczną - uważa Róża Rzeplińska, prezes Stowarzyszenia 61 i autorka artykułów na stronie mamprawowiedziec.pl.

- Ideologiczne i systemowe działanie polegające na budowaniu takiego imperium Czarnka, które ma być pewną przeciwwagą dla ideologów z Konfederacji i Solidarnej Polski. On chce je wokół siebie zbudować, niestety, na bazie szkoły i pieniędzy ministerialnych - ocenia Barbara Nowacka, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Dofinansowania nie dostało ponad 200 organizacji, w tym takie, które od lat zajmują się integracją seniorów z młodymi.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN