Kolejny wychowawca z ośrodka w Jerzmanicach-Zdroju usłyszał zarzut. Miał stosować wobec wychowanka przemoc

Źródło:
Fakty TVN
Kolejny wychowawca z ośrodka w Jerzmanicach-Zdroju usłyszał zarzut. Miał stosować wobec wychowanka przemoc
Kolejny wychowawca z ośrodka w Jerzmanicach-Zdroju usłyszał zarzut. Miał stosować wobec wychowanka przemoc
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Kolejny wychowawca z ośrodka w Jerzmanicach-Zdroju usłyszał zarzut. Miał stosować wobec wychowanka przemocKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Okazuje się, że nie wiedzieliśmy jeszcze wszystkiego o tym, co działo się w ośrodku wychowawczym w Jerzmanicach-Zdroju. Tydzień temu mówiliśmy o aresztowaniu wychowawcy, który miał kilkukrotnie pobić 13-letniego chłopca, który wciąż jest stanie śpiączki w szpitalu. Teraz dowiadujemy się o zatrzymaniu i zarzutach dla jeszcze jednego pracownika tego ośrodka.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Przyjechał wizytator, obejrzał monitoring i znalazł. - Było widać, jakiego rodzaju to jest zachowanie - mówi Liliana Łukasiewicz z Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

To zachowanie to przemoc. Kolejny przypadek. - To również chodzi o doświadczonego wychowawcę - wskazuje Maria Ejchart, wiceministra sprawiedliwości.

Wychowawca został zatrzymany, 29 listopada został przesłuchany przez prokuraturę. - Ujawniono kolejne zdarzenie polegające na zadawaniu jednemu z wychowanków uderzeń w głowę i stosowanie wobec niego przemocy - przekazuje Liliana Łukasiewicz.

Pierwszy zatrzymany wychowawca nie przyznaje się do winy

To drugi przypadek w tym samym ośrodku wychowawczym w Jerzmanicach-Zdroju. Wcześniej w tym tygodniu zatrzymano jednego wychowawcę. Miał on pobić trzynastoletniego wychowanka i na korytarzu, przy wszystkich go poniżyć.

- Polegało to między innymi na biciu po głowie, na kopaniu i na szarpaniu, miało to miejsce kilkukrotnie w ciągu tego samego dnia - przekazuje Liliana Łukasiewicz.

CZYTAJ TAKŻE: Nastolatek w szpitalu. Wychowawca z zarzutami znęcania się trafił do aresztu A po wszystkim chłopiec, którego matka zmarła, a ojciec jest w więzieniu, próbował popełnić samobójstwo. - Niestety, bez zmian, chłopiec pozostaje cały czas w śpiączce - informuje wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart.

Ten, który miał go pobić, to sześćdziesięcioletni wychowawca, który w tym ośrodku przepracował ponad połowę życia. Dostał zarzut znęcania się nad osobą zależną.

- Nie przyznał się do czynu, składał tylko swoje własne wyjaśnienia, nie odpowiadając na żadne pytania - mówi Anna Chomiczewska z Prokuratury Rejonowej z Złotoryi.

Ministerstwo Sprawiedliwości powołało sztab kryzysowy

Dyrektor ośrodka w Jerzmanicach został zawieszony. W ośrodku pracuje zespół psychologów, którzy zaopiekowali się zarówno wychowankami, jak i gronem pedagogicznym. Ministerstwo Sprawiedliwości powołało sztab kryzysowy. Na przyszły tydzień planowane jest spotkanie z dyrektorami wszystkich trzydziestu podległych ministerstwu ośrodków wychowawczych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich.

13-latek przebywa w szpitalu w Legnicy, jest w stanie śpiączki farmakologicznej
13-latek przebywa w szpitalu w Legnicy, jest w stanie śpiączki farmakologicznej

- To jest ogromnie ciężka praca wykonywana przez osoby, które podejmują ogromny trud i ogromną odpowiedzialność biorą na siebie. Praca z takimi osobami to jest inna praca niż z dziećmi w szkole. Natomiast granice prawne i etyczne są tutaj jednoznaczne - zaznacza Maria Ejchart.

Drugi zatrzymany wychowawca z ośrodka w Jerzmanicach został odsunięty od pracy i zawieszony w czynnościach.

- Prokurator zdecydował, że temu wychowawcy należy postawić zarzut, jest to zarzut spowodowania obrażeń ciała, skutkujący rozstrojem zdrowia poniżej siedmiu dni - przekazuje Liliana Łukasiewicz.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wielokrotnie w "Faktach" informowaliśmy o tym, w jakim stanie zdrowia generalnie jesteśmy jako społeczeństwo. Informowaliśmy też o tym, jak niepokojące są dane dotyczące zdrowia psychicznego Polaków. Teraz okazuje się, że źle się dzieje także wśród personelu medycznego.

"Jest to taki temat, który pozostaje tematem tabu". Jaki jest stan zdrowia psychicznego lekarzy i personelu medycznego?

"Jest to taki temat, który pozostaje tematem tabu". Jaki jest stan zdrowia psychicznego lekarzy i personelu medycznego?

Źródło:
Fakty TVN

Przepisy o wspomaganym umieraniu właśnie zostały przegłosowane przez brytyjską Izbę Gmin. Przed ustawą jeszcze długa droga, ale zwolennicy przepisów mówią o uldze i nadziei, że prawo zostanie zmienione. Wspomagane umieranie to procedura, w której śmiertelnie chory pacjent sam podaje sobie środek powodujący zgon. Medycy tylko uczestniczą w przygotowaniach. 

Izba Gmin przyjęła przepisy o wspomaganym umieraniu. "Parlament w końcu wysłuchał woli obywateli"

Izba Gmin przyjęła przepisy o wspomaganym umieraniu. "Parlament w końcu wysłuchał woli obywateli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta tragedia wstrząsnęła całą Polską. Pięć nastolatek zginęło w czasie pożaru w koszalińskim escape roomie. Do zdarzenia doszło na początku 2019 roku. W drugiej połowie listopada w tej sprawie zapadł wyrok. Na dwa lata pozbawienia wolności zostali skazani organizator i pracownik pokoju zagadek. Na rok w zawieszeniu - matka i babcia, które pomagały w biznesie. Kara jest rażąco niska - twierdzą rodzice zmarłych dziewczynek i zapowiadają apelację. Czy i jakie wnioski zostały wyciągnięte z tej tragedii w ciągu ostatnich pięciu lat?

Co zmieniła tragedia w Koszalinie? "Polskie escape roomy wyznaczają trendy w zakresie bezpieczeństwa i jakości"

Co zmieniła tragedia w Koszalinie? "Polskie escape roomy wyznaczają trendy w zakresie bezpieczeństwa i jakości"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

- My nie wybieramy aktora w castingu, to nie jest film. Wybieramy osobę, która będzie podejmować dramatycznie istotne decyzje - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Mucha, wiceministra edukacji z Polski 2050. Stwierdziła, że Karol Nawrocki "jest obywatelskim kandydatem w takim sensie, że to jest kandydat obywatela Kaczyńskiego". - To nie są wybory na mistera Polski, tylko na prezydenta - dodała Kamila Gasiuk-Pihowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej.

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

Źródło:
TVN24

W czasie kampanii wyborczej Donald Trump zapowiadał największe deportacje w historii Ameryki. Obietnicę powtarzał tak często, że dotarła ona do imigrantów, którzy zmierzają do Stanów Zjednoczonych, choć są jeszcze bardzo daleko od granicy. Przez Meksyk idzie karawana ludzi z Hondurasu, Wenezueli i innych państw Ameryki Południowej. Dla nich to walka z czasem. Muszą dotrzeć do granicy przed 20 stycznia, bo mają nadzieję, że uda im się jeszcze dostać do Stanów Zjednoczonych.

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Gruzji trwają protesty przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu rozmów na temat przystąpienia kraju do Unii Europejskiej. W piątkowy wieczór tysiące osób manifestowało w Tbilisi. O sytuacji w kraju w "Faktach o Świecie" mówił prof. Grigol Julukhidze, gruziński politolog z Uniwersytetu Kaukaskiego. 

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemal tysiącletnia katedra Notre Dame znów zachwyca, choć 5 lat temu, gdy stanęła w płomieniach, wielu myślało, że to już koniec jej historii. Oficjalne ponowne otwarcie katedry odbędzie się 7 grudnia, a przy jej odbudowie pracowała między innymi polska malarka i konserwatorka - Felicja Lamprecht. W rozmowie z "Faktami o Świecie" opowiedziała o swojej pracy.

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS