Służba zdrowia kolejnym tematem kampanii. Uderzenie w PiS z dwóch stron

08.05.2019 | Służba zdrowia kolejnym tematem kampanii. Uderzenie w PiS z dwóch stron
08.05.2019 | Służba zdrowia kolejnym tematem kampanii. Uderzenie w PiS z dwóch stron
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
08.05.2019 | Służba zdrowia kolejnym tematem kampanii. Uderzenie w PiS z dwóch stronKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Nieznośnie długie kolejki do specjalistów, dramatyczna sytuacja na SOR-ach, wyższa niż w innych krajach liczba zachorowań na raka - stan polskiej służby zdrowia był w środę tematem przewodnim w kampanii. Rząd PiS-u sytuacji nie poprawił i tego nie da się obronić.

Platforma wywołała temat ochrony zdrowia nie tylko spacerem Grzegorza Schetyny po szpitalnych korytarzach. Zrobiła to też za pomocą kampanijnego spotu i serią konferencji prasowych.

- Polska jest, jeśli chodzi o zachorowania na raka, trzecim krajem w Europie. To zagrożenie jest ogromne. Rząd na to nie reaguje - mówił na konferencji Grzegorz Schetyna.

- Zdarzają się sytuacje tragiczne, że pacjenci umierają na SOR-ach, czekając na pomoc lekarską - zauważył Bartosz Arłukowicz z PO.

PiS na zarzuty PO musiało odpowiedzieć. Zwłaszcza, że tematem ochrony zdrowia i dramatów w ochronie zdrowia minister zdrowia i PiS zostali zaatakowani z dwóch opozycyjnych stron. Robert Biedroń przytoczył tylko dane. Wystarczyło.

- Rekordy. Endokrynolog na Dolnym Śląsku - 361 dni, rezonans magnetyczny w Wielkopolsce - 236 dni - opisywał długość kolejek Rober Biedroń z Wiosny.

- Zawsze się da zrobić więcej. Dało się zrobić sporo. To znaczy, w wybranych obszarach te kolejki faktycznie się poprawiają - tłumaczył Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Każdy z dotychczasowych ministrów zdrowia tematu kolejek nie lubił. PiS na tej płaszczyźnie również nie dokonało rewolucji. Średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty z roku na rok się wydłuża i taka sytuacja ma miejsce przez ostatnie 7 lat. W 2012 r. wynosił średnio 2,4 miesiąca. W 2019 - cztery miesiące.

Kwestia systemu

Są oczywiście dziedziny - takie jak okulistyka czy kardiologia - w których jest ciut lepiej , ale są i takie kluczowe - endokrynologia, kardiologia dziecięca czy ortopedia - w których sytuacja była i jest dramatyczna.

- To kwestia systemu. Ale jest gorzej teraz, niż za poprzednich czasów - komentował wydłużanie się kolejek Grzegorz Schetyna.

- Przez osiem lat, jak rządził, zapomniał, a dzisiaj, tak naprawdę, chce wywoływać zamęt i awantury. Nie tędy droga. Niech napiszą program, jakiś szczególny program, to wtedy porozmawiamy - odpowiada minister Beata Kempa.

Zaproponowane przez partie programy można streścić w prostych hasłach. PiS nie proponuje rewolucji, a raczej ewolucję z systematycznym zwiększaniem pieniędzy na zdrowie i łataniem dziur, przez które one wyciekają. Koalicja Europejska spogląda w stronę Brukseli, bo chce, by z nowego unijnego budżetu najwięcej wydano właśnie na służbę zdrowia.

Wiosna Biedronia zapowiada to, co pewnie najbardziej przemawia do wyobraźni pacjentów, czyli skrócenie kolejek, z takim zastrzeżeniem, że jeżeli przez 30 dni nie dostaniemy się do specjalisty, to powinniśmy udać się do lekarza prywatnego, a wtedy wizyta byłaby refundowana przez NFZ.

Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia w rządzie PiS, przypomina, że za czasów rządów ich poprzedników, sytuacja z długością kolejek wyglądała podobnie.

Platforma w swoim programie na temat zdrowia przelicytowała Roberta Biedronia. W jej zapowiedziach - maksymalny czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to tylko 21 dni.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS