Rekordowa liczba posłów i senatorów walczy o europarlament. "Chcą przypomnieć o sobie"

02.05.2019 | Rekordowa liczba posłów i senatorów walczy o europarlament. "Chcą przypomnieć o sobie"
02.05.2019 | Rekordowa liczba posłów i senatorów walczy o europarlament. "Chcą przypomnieć o sobie"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
02.05.2019 | Rekordowa liczba posłów i senatorów walczy o europarlament. "Chcą przypomnieć o sobie"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem polityków, to pod koniec w Sejmie dojedzie do rewolucji. Ponad stu posłów chce zamienić Warszawę na Brukselę. Takiej próby ewakuacji z Wiejskiej jeszcze nie było.

Nawet w samym środku kampanijnego wyścigu pojawiają się kwestie, które łączą Krzysztofa Brejzę, posła Koalicji Europejskiej i Adama Bielana, wicemarszałka Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Obaj politycy są kandydatami do europarlamentu i obaj uważają, że nadchodzące wybory są wyjątkowo ważne.

- Kocham Senat. W ogóle kocham polski parlament. Natomiast zdaję sobie sprawę, że Parlament Europejski dziś odgrywa olbrzymią rolę. Również w polskim życiu politycznym - mówi Adam Bielan.

- Polska polityka jest częścią polityki europejskiej. Moje drugie imię to aktywność i chcę aktywnie działać u siebie w regionie - tłumaczy Krzysztof Brejza.

Najbliższe trzy tygodnie dla startujących w eurowyborach posłów będą upływać pod znakiem spotkań z wyborcami i podróżach po okręgach, które w wyborach europejskich są wyjątkowo ważne. W eurowyborach mieszkańcy niektórych województw będą stawiać krzyżyk przy tych samych nazwiskach. Tak jest między innymi w przypadku zachodniopomorskiego i lubuskiego czy małopolskiego i świętokrzyskiego.

Politycy wychodzą na ulice

110 posłów i 10 senatorów walczy o to, by zamienić ławy warszawskiego Sejmu na te w Brukseli. Wśród kandydatów znajdują się tak zwane "lokomotywy list, czyli osoby, które mają przyciągnąć wyborców do urn. Są też posłowie z tylnych ław, którzy startują z dalszych miejsc. Dla nich to rozgrzewka przed najważniejszą kampanią na jesieni.

- Te wybory mają bardzo duże okręgi i tak naprawdę niską frekwencję. Wyborcy, którzy chodzą na te wybory, bardzo często głosują po prostu na rozpoznawalność - mówi Agnieszka Ścigaj, kandydatka do Parlamentu Europejskiego z partii Kukiz'15.

- Posłowie też chcą przypomnieć o sobie, a kampania jest zawsze najlepszym sposobem, bo to jest ten moment, kiedy można do ludzi wyjść - uważa Joanna Mucha, kandydatka KE do Parlamentu Europejskiego.

Właśnie dlatego w czasie trwania kampanii będzie można na ulicach zobaczyć wielu polityków. Będzie też sporo możliwości, żeby porozmawiać. Nawet z członkami rządu.

Wyścig będzie bardzo zacięty, bo o mandat do Brukseli politycy będą się ścigać nawet z kolegami z własnej listy. Dodatkowo trzeba pamiętać, że głosy wyborców można zarówno zyskać, jak i stracić praktycznie na każdym kroku.

Swoje doświadczenie sprzedać w Europie

- Ja już byłam ministrem, byłam marszałkiem, byłam premierem. Jestem 18 lat w polityce i dzisiaj czas, żeby sprzedać to swoje doświadczenie poza polskim parlamentem - podkreśla Ewa Kopacz.

- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i dzisiaj też pomoc humanitarna, ale wcześniej Ministerstwo Sprawiedliwości. Na pewno, jeśli będzie taka wola wyborców, pozwolą na merytoryczne pełnienie funkcji gdzieś tam dalej - zapewnia Beata Kempa, minister do spraw pomocy humanitarnej i kandydatka PiS do Parlamentu Europejskiego.

Posłów, którzy biura poselskie zamienią na te europosła, w ławach sejmowych zastąpią koledzy z wyborczej listy z kolejnym wynikiem. W przypadku senatorów pozostanie wakat, bo nie da się już przeprowadzić wyborów uzupełniających przed wyborami jesiennymi. Za mało jest na to czasu.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Astronomowie przedstawili dowody na najbardziej obiecujące oznaki życia poza Układem Słonecznym, które dotychczas zostały odkryte. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Planeta K2-18b krąży wokół czerwonego karła około 124 lata świetlne od Ziemi. Ma około 9 razy większą masę od Ziemi, a jej promień jest około 2,6 razy większa od promienia Ziemi.

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS