Rekordowa liczba posłów i senatorów walczy o europarlament. "Chcą przypomnieć o sobie"

02.05.2019 | Rekordowa liczba posłów i senatorów walczy o europarlament. "Chcą przypomnieć o sobie"
02.05.2019 | Rekordowa liczba posłów i senatorów walczy o europarlament. "Chcą przypomnieć o sobie"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
02.05.2019 | Rekordowa liczba posłów i senatorów walczy o europarlament. "Chcą przypomnieć o sobie"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem polityków, to pod koniec w Sejmie dojedzie do rewolucji. Ponad stu posłów chce zamienić Warszawę na Brukselę. Takiej próby ewakuacji z Wiejskiej jeszcze nie było.

Nawet w samym środku kampanijnego wyścigu pojawiają się kwestie, które łączą Krzysztofa Brejzę, posła Koalicji Europejskiej i Adama Bielana, wicemarszałka Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Obaj politycy są kandydatami do europarlamentu i obaj uważają, że nadchodzące wybory są wyjątkowo ważne.

- Kocham Senat. W ogóle kocham polski parlament. Natomiast zdaję sobie sprawę, że Parlament Europejski dziś odgrywa olbrzymią rolę. Również w polskim życiu politycznym - mówi Adam Bielan.

- Polska polityka jest częścią polityki europejskiej. Moje drugie imię to aktywność i chcę aktywnie działać u siebie w regionie - tłumaczy Krzysztof Brejza.

Najbliższe trzy tygodnie dla startujących w eurowyborach posłów będą upływać pod znakiem spotkań z wyborcami i podróżach po okręgach, które w wyborach europejskich są wyjątkowo ważne. W eurowyborach mieszkańcy niektórych województw będą stawiać krzyżyk przy tych samych nazwiskach. Tak jest między innymi w przypadku zachodniopomorskiego i lubuskiego czy małopolskiego i świętokrzyskiego.

Politycy wychodzą na ulice

110 posłów i 10 senatorów walczy o to, by zamienić ławy warszawskiego Sejmu na te w Brukseli. Wśród kandydatów znajdują się tak zwane "lokomotywy list, czyli osoby, które mają przyciągnąć wyborców do urn. Są też posłowie z tylnych ław, którzy startują z dalszych miejsc. Dla nich to rozgrzewka przed najważniejszą kampanią na jesieni.

- Te wybory mają bardzo duże okręgi i tak naprawdę niską frekwencję. Wyborcy, którzy chodzą na te wybory, bardzo często głosują po prostu na rozpoznawalność - mówi Agnieszka Ścigaj, kandydatka do Parlamentu Europejskiego z partii Kukiz'15.

- Posłowie też chcą przypomnieć o sobie, a kampania jest zawsze najlepszym sposobem, bo to jest ten moment, kiedy można do ludzi wyjść - uważa Joanna Mucha, kandydatka KE do Parlamentu Europejskiego.

Właśnie dlatego w czasie trwania kampanii będzie można na ulicach zobaczyć wielu polityków. Będzie też sporo możliwości, żeby porozmawiać. Nawet z członkami rządu.

Wyścig będzie bardzo zacięty, bo o mandat do Brukseli politycy będą się ścigać nawet z kolegami z własnej listy. Dodatkowo trzeba pamiętać, że głosy wyborców można zarówno zyskać, jak i stracić praktycznie na każdym kroku.

Swoje doświadczenie sprzedać w Europie

- Ja już byłam ministrem, byłam marszałkiem, byłam premierem. Jestem 18 lat w polityce i dzisiaj czas, żeby sprzedać to swoje doświadczenie poza polskim parlamentem - podkreśla Ewa Kopacz.

- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i dzisiaj też pomoc humanitarna, ale wcześniej Ministerstwo Sprawiedliwości. Na pewno, jeśli będzie taka wola wyborców, pozwolą na merytoryczne pełnienie funkcji gdzieś tam dalej - zapewnia Beata Kempa, minister do spraw pomocy humanitarnej i kandydatka PiS do Parlamentu Europejskiego.

Posłów, którzy biura poselskie zamienią na te europosła, w ławach sejmowych zastąpią koledzy z wyborczej listy z kolejnym wynikiem. W przypadku senatorów pozostanie wakat, bo nie da się już przeprowadzić wyborów uzupełniających przed wyborami jesiennymi. Za mało jest na to czasu.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS