Rekordowa liczba posłów i senatorów walczy o europarlament. "Chcą przypomnieć o sobie"

02.05.2019 | Rekordowa liczba posłów i senatorów walczy o europarlament. "Chcą przypomnieć o sobie"
02.05.2019 | Rekordowa liczba posłów i senatorów walczy o europarlament. "Chcą przypomnieć o sobie"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
02.05.2019 | Rekordowa liczba posłów i senatorów walczy o europarlament. "Chcą przypomnieć o sobie"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem polityków, to pod koniec w Sejmie dojedzie do rewolucji. Ponad stu posłów chce zamienić Warszawę na Brukselę. Takiej próby ewakuacji z Wiejskiej jeszcze nie było.

Nawet w samym środku kampanijnego wyścigu pojawiają się kwestie, które łączą Krzysztofa Brejzę, posła Koalicji Europejskiej i Adama Bielana, wicemarszałka Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Obaj politycy są kandydatami do europarlamentu i obaj uważają, że nadchodzące wybory są wyjątkowo ważne.

- Kocham Senat. W ogóle kocham polski parlament. Natomiast zdaję sobie sprawę, że Parlament Europejski dziś odgrywa olbrzymią rolę. Również w polskim życiu politycznym - mówi Adam Bielan.

- Polska polityka jest częścią polityki europejskiej. Moje drugie imię to aktywność i chcę aktywnie działać u siebie w regionie - tłumaczy Krzysztof Brejza.

Najbliższe trzy tygodnie dla startujących w eurowyborach posłów będą upływać pod znakiem spotkań z wyborcami i podróżach po okręgach, które w wyborach europejskich są wyjątkowo ważne. W eurowyborach mieszkańcy niektórych województw będą stawiać krzyżyk przy tych samych nazwiskach. Tak jest między innymi w przypadku zachodniopomorskiego i lubuskiego czy małopolskiego i świętokrzyskiego.

Politycy wychodzą na ulice

110 posłów i 10 senatorów walczy o to, by zamienić ławy warszawskiego Sejmu na te w Brukseli. Wśród kandydatów znajdują się tak zwane "lokomotywy list, czyli osoby, które mają przyciągnąć wyborców do urn. Są też posłowie z tylnych ław, którzy startują z dalszych miejsc. Dla nich to rozgrzewka przed najważniejszą kampanią na jesieni.

- Te wybory mają bardzo duże okręgi i tak naprawdę niską frekwencję. Wyborcy, którzy chodzą na te wybory, bardzo często głosują po prostu na rozpoznawalność - mówi Agnieszka Ścigaj, kandydatka do Parlamentu Europejskiego z partii Kukiz'15.

- Posłowie też chcą przypomnieć o sobie, a kampania jest zawsze najlepszym sposobem, bo to jest ten moment, kiedy można do ludzi wyjść - uważa Joanna Mucha, kandydatka KE do Parlamentu Europejskiego.

Właśnie dlatego w czasie trwania kampanii będzie można na ulicach zobaczyć wielu polityków. Będzie też sporo możliwości, żeby porozmawiać. Nawet z członkami rządu.

Wyścig będzie bardzo zacięty, bo o mandat do Brukseli politycy będą się ścigać nawet z kolegami z własnej listy. Dodatkowo trzeba pamiętać, że głosy wyborców można zarówno zyskać, jak i stracić praktycznie na każdym kroku.

Swoje doświadczenie sprzedać w Europie

- Ja już byłam ministrem, byłam marszałkiem, byłam premierem. Jestem 18 lat w polityce i dzisiaj czas, żeby sprzedać to swoje doświadczenie poza polskim parlamentem - podkreśla Ewa Kopacz.

- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i dzisiaj też pomoc humanitarna, ale wcześniej Ministerstwo Sprawiedliwości. Na pewno, jeśli będzie taka wola wyborców, pozwolą na merytoryczne pełnienie funkcji gdzieś tam dalej - zapewnia Beata Kempa, minister do spraw pomocy humanitarnej i kandydatka PiS do Parlamentu Europejskiego.

Posłów, którzy biura poselskie zamienią na te europosła, w ławach sejmowych zastąpią koledzy z wyborczej listy z kolejnym wynikiem. W przypadku senatorów pozostanie wakat, bo nie da się już przeprowadzić wyborów uzupełniających przed wyborami jesiennymi. Za mało jest na to czasu.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Polsce w Redzikowie otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle, że od lat - ma już Rumunia. Także w Rumunii powstaje największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS