Pacjenci cierpią przez pomysł ministerstwa. "Gdzie ja mam się zgłosić? Kogo ja mam prosić o ten lek?"

Źródło:
Fakty TVN
Pacjenci cierpią przez pomysł ministerstwa. "Gdzie ja mam się zgłosić? Kogo ja mam prosić o ten lek?"
Pacjenci cierpią przez pomysł ministerstwa. "Gdzie ja mam się zgłosić? Kogo ja mam prosić o ten lek?"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Pacjenci cierpią przez pomysł ministerstwa. "Gdzie ja mam się zgłosić? Kogo ja mam prosić o ten lek?"Marek Nowicki/Fakty TVN

Chorzy na raka i inne ciężkie choroby albo już cierpią z powodu braku środków przeciwbólowych, albo się boją, że zaraz będą cierpieć, bo kolejny dzień lekarze mają problem z wypisywaniem recept. Z nowym miesiącem Ministerstwo Zdrowia nagle zmieniło zasady, ale okazało się niegotowe pod względem informatycznym.

Cały czas komputery lekarzy w całym kraju pokazują komunikaty o blokadzie wypisywania recept na leki przeciwbólowe i antydepresanty. Pacjentce cierpiącej na depresję i zaburzenia lękowe lekarz właśnie odmówił wystawienia recepty, bo system komputerowy od trzech dni nie działa.

- Ten lek jest dla mnie ostatnią deską ratunku, a tej deski w tym momencie zostałam pozbawiona, i ja wiem, że mój problem w tym momencie jest problemem małym w porównaniu do pacjentów onkologicznych, pacjentów w hospicjach, pacjentów wymagających opieki paliatywnej, ale to nadal jest problem. Co ja mam zrobić? Gdzie ja mam się zgłosić? Kogo ja mam prosić o ten lek? - pyta pacjentka.

Informatyczny bałagan w Ministerstwie Zdrowia tym razem dotknął pacjentów szczególnie wrażliwych. - W tej chwili tak naprawdę żadnemu z pacjentów nie mogłem wystawić recepty na te silne leki przeciwbólowe - mówi Jakub Bajer, radioterapeuta onkologiczny w Radomskim Centrum Onkologii.

- To są najczęściej pacjenci w naszej poradni z zespołami bólowymi kręgosłupa, ale też z bólami głowy. W bólach kręgosłupa faktycznie często musimy eskalować leczenie do leków opioidowych. Miałam na pewno jedną pacjentkę, u której była nieskuteczność leków nieopioidowych i niestety, nie mogłam jej wystawić innego leczenia - mówi Roksana Lamorska, lekarka rezydentka w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie.

Nowe zasady wystawiania recept
Nowe zasady wystawiania receptTVN24

Poważny problem

Problemy wzięły się stąd, że Ministerstwo Zdrowia nagle, bez konsultacji z lekarzami 1 sierpnia zmieniło przepisy regulujące zasady wypisywania recept na leki opioidowe i psychotropowe. Każdy lekarz, wypisując je, ma najpierw wejść na Internetowe Konto Pacjenta. - Zaznaczam, że zapoznałam się dogłębnie z treścią rozporządzenia, ze wskazówkami na stronie ministerstwa i pacjenci, wielokrotnie były to osoby, które przy mnie nadawały mi upoważnienie w systemie do wystawienia recept, przeglądałam historię wypisanych recept, mimo to system tak jakby nie przepuszcza tej recepty - opisuje Anna Chmiest, psychiatra, psychoterapeutka.

Jeszcze w czwartek Ministerstwo Zdrowia bagatelizowało problem. - System działał i większość lekarzy normalnie wystawiała recepty - podkreślał Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. W piątek już nikt nikt chciał wystąpić przed kamerą w tej sprawie. Dostaliśmy tylko oświadczenie, że faktycznie problemy występują, ale tylko w hospicjach, co nie jest prawdą.

"Dostawca nie dostarczył wymaganej aktualizacji, która powinna być wgrana do systemu informatycznego hospicjów przynajmniej kilka miesięcy temu" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. - Wczoraj minister odesłał pacjentów hospicyjnych do lekarzy pierwszego kontaktu. Nasi pacjenci nie pójdą po tę receptę, bo przeważnie są umierający - wyjaśnia Katarzyna Kałduńska, prezeska Fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To opowieść o najstarszej pracującej osobie w Polsce, i to z najdłuższym, bo 84-letnim stażem. Pan Wacław ma 98 lat. To były mistrz Polski w wyścigach motocyklowych, który prowadzi warsztat mechaniczny w Poznaniu. Jego największym marzeniem jest pracować dalej, ile tylko sił wystarczy, co najmniej do setki. Historia samego warsztatu sięga 1945 roku.

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Źródło:
Fakty TVN

Odra nie tylko wróciła, ale rozlewa się szeroką falą. Najwięcej dzieci choruje w Warszawie i we Wrocławiu, ale wszędzie grupa ryzyka jest taka sama - to osoby niezaszczepione.

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Szmydt jest podejrzany o szpiegostwo, grozi mu nawet dożywocie. Były już sędzia jest na Białorusi, gdzie poprosił o azyl. Jego zatrzymanie i przekazanie Polsce wydaje się zatem dość mało prawdopodobne. Dlaczego polski kontrwywiad nie wykrył działalności Szmydta? - Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry i człowieka Piebiaka, czyli element układu politycznego - uważa Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej.

"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi i lekarz, który przyjmował kroplówkę w czasie pracy. Jest zwrot w sprawie bulwersującej sytuacji na SOR-ze w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie. Lekarz złożył wypowiedzenie i nie pracuje już w placówce. Sprawą zajmuje się prokuratura. Były już przeszukania w szpitalu i w mieszkaniu "osoby, która występuje w tej sprawie". Zabezpieczono dokumentację, wzywani są świadkowie. 

Lekarz ze Szpitala Żeromskiego w Krakowie, który mógł przyjmować fentanyl, złożył wypowiedzenie

Lekarz ze Szpitala Żeromskiego w Krakowie, który mógł przyjmować fentanyl, złożył wypowiedzenie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Najbardziej zawinili politycy, którzy zaniedbali priorytet wschodni w służbach specjalnych, w kontrwywiadzie wojskowym i cywilnym. Dla nich priorytetem była opozycja demokratyczna - mówił w "Faktach po Faktach" o sprawie Tomasza Szmydta generał Krzysztof Bondaryk, dyrektor biura szefa MSWiA, były szef ABW.

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

Źródło:
TVN24

Mur przy granicy z Białorusią ma zostać, ale zakładamy też, że każdy mur bywa nieszczelny - mówiła w "Faktach po Faktach" Anna Maria Żukowska o słowach premiera Donalda Tuska, że istnieje "potrzeba wzmocnienia granicy". Michał Kobosko stwierdził, że "bezpieczeństwo granic nie może wykluczać człowieczeństwa".

"Podstawą absolutną funkcjonowania każdego państwa jest zapewnienie bezpiecznych granic"

"Podstawą absolutną funkcjonowania każdego państwa jest zapewnienie bezpiecznych granic"

Źródło:
TVN24

Amerykański Departament Stanu zna sprawę polskiego sędziego, który uciekł na Białoruś - mówi w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Mark Toner z Departamentu Stanu USA. Toner dodaje, że Stany Zjednoczone są świadome wyzwań wschodniej flanki NATO, które stwarza agresywna postawa Rosji i wojna w Ukrainie oraz robią wszystko, by wspierać w nich Polskę i innych sojuszników. Był też pytany o sprawę polskiego sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś. Przekazał, że Departament Stanu zdaje sobie sprawę z tego, co się wydarzyło. - Ale jest to wewnętrzna kwestia rządu polskiego - dodał.

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wywołała trzęsienie ziemi w Seattle, a teraz zatrzęsie fanami w Europie. Taylor Swift rozpoczęła trasę koncertową, w której zawita także w Polsce. Co ciekawe, za artystką podążają nie tylko miliony jej fanów, ale też charakterystyczny dla gwiazd tego kalibru efekty. Tam, gdzie się pojawia Swift - ceny wynajmu krótkoterminowego gwałtownie rosną o kilkaset procent, co ma wyraźny wpływ na inflację.

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę, której filarami nadal są surowce? Na ten temat Jan Niedziałek rozmawiał z Amitem Joshim, szwajcarskim naukowcem i ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS