Kolejna afera z udziałem polityków w Wielkiej Brytanii. Czy torysów czeka największa w historii wyborcza porażka?

Źródło:
Fakty TVN
Kolejna afera z udziałem polityków w Wielkiej Brytanii. Czy torysów czeka największa w historii wyborcza porażka?
Kolejna afera z udziałem polityków w Wielkiej Brytanii. Czy torysów czeka największa w historii wyborcza porażka?
Maciej Woroch/Fakty TVN
Kolejna afera z udziałem polityków w Wielkiej Brytanii. Czy torysów czeka największa w historii wyborcza porażka?Maciej Woroch/Fakty TVN

Brytyjscy posłowie Partii Konserwatywnej znali datę przedterminowych wyborów zanim zostały ogłoszone. Poszli więc do bukmachera i obstawili ten termin, by nieco się wzbogacić. Jeszcze ciekawszy jest przypadek polityka Partii Pracy, który obstawił własną przegraną. Wszystkimi zajmie się teraz Komisja ds. Gier Hazardowych.

Na ostatniej prostej wyścigu po klucze do drzwi na Downing Street jedynym tematem kampanii jest nieuczciwość polityków. Co najmniej dwójka kandydatów na posłów Partii konserwatywnej i kilku innych współpracowników premiera Rishiego Sunaka wygrało tysiące funtów na zakładach u bukmacherów, najpewniej oszukując. Nawet część torysów krytykuje działania swoich kolegów i szefa.

Dwójce kandydatów na posłów odebrano poparcie partii, co niewiele zmienia, bo jest już za późno, by skreślić ich z list wyborczych. Podobnie jest w przypadku posła Partii Pracy, która tak samo ukarała swojego kandydata za to, że obstawił własną przegraną.

Sondaże wskazują, że dotychczasowa opozycja zdobędzie rekordową przewagę nad rządzącymi krajem przez 14 lat torysami, których czeka największa w historii wyborcza porażka.

"14 lat rządów torysów zawiodło Brytyjczyków"

- Wygląda na to, że Konserwatyści mogą dostać bliżej 100 niż 200 mandatów, co będzie dla nich druzgocące. Do pewnego stopnia jest za to odpowiedzialny Nigel Farage, ale to przede wszystkim 14 lat rządów torysów zawiodło Brytyjczyków - ocenia profesor Tim Bale, politolog z Queen Mary University of London.

WorochYouGov

- Wyborcy całkowicie stracili do nich zaufanie. Są naprawdę w trudnej sytuacji, ludzie chcą się ich po prostu pozbyć - mówi profesor Paula Surridge, politolożka z Uniwersytetu Bristolskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Skandal bukmacherski zatacza coraz szersze kręgi

Brytyjczycy poza najnowszym skandalem nie potrafią zapomnieć o tym, jak Rishi Sunak porzucił weteranów w Normandii, by zdążyć na nagranie wywiadu ani o tym, że w pandemii u Borisa Johnsona odbywały się imprezy, gdy ludzie masowo umierali w szpitalach.

Opozycja obiecuje moralny reset, naprawę systemu świadczeń i opieki i więcej pieniędzy w kieszeniach Brytyjczyków. Nie znaczy to jednak, że wyborcy ufają Partii Pracy, bo jej lider wciąż nie powiedział jasno, skąd na to wszystko weźmie pieniądze. Głosowanie 4 lipca.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: NEIL HALL/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS