Kluczowy stan, który ucierpiał w ostatnich kataklizmach. Jak wygląda kampania w Karolinie Północnej?

Źródło:
Fakty TVN
Kluczowy stan, który ucierpiał w ostatnich kataklizmach. Jak wygląda kampania w Karolinie Północnej?
Kluczowy stan, który ucierpiał w ostatnich kataklizmach. Jak wygląda kampania w Karolinie Północnej?
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Kluczowy stan, który ucierpiał w ostatnich kataklizmach. Jak wygląda kampania w Karolinie Północnej?Arleta Zalewska/Fakty TVN

Asheville w Karolinie Północnej to miejsce zrujnowane przez ostatni huragan i powódź. Miejsce, w którym ludzie stracili wszystko, co mieli. Jak tam wygląda kampania? Czy jest w ogóle na nią przestrzeń?

Tegoroczna kampania w Asheville wygląda zupełnie inaczej. Z jednej strony koncentruje się na odbudowie infrastruktury wyborczej, by mieszkańcy poszkodowanych terenów mogli w ogóle oddać głos, z drugiej strony na pomocy.

Z Karoliną spotykamy się na obrzeżach miasta Asheville. Na początek odwiedzimy turystyczną część miasta, niedawno odnowioną i przygotowaną dla gości. Dziś wszystko jest zniszczone. Od tygodni nie ma tam wody pitnej. W wielu miejscach wciąż nie ma prądu. Dzieci dopiero w poniedziałek wróciły do szkoły.

- Ludzie mówią, że wyjdziemy z tego obronną ręką, że się naprawi, że się odbuduje, ale jest tyle tragedii. Ludzie stracili dobytek życia, stracili pracę - mówi Karolina Hopkins. Karolina w tej okolicy mieszka od ośmiu lat. Jej dom nie ucierpiał.

Arleta Zalewska z Karoliną HopkinsTVN24

Jest pracowniczką opieki społecznej. Przez ostatnie tygodnie zajmowała się zbiórką i dystrybucją pomocy.

Metoda door-to-door

Jak ostatni kataklizm wpłynął na wybory? - Przykładowo ja miałam głosować korespondencyjnie. Moja karta wyborcza w huraganie została zniszczona, zamoczyła się. Tak że musiałam iść i jeszcze raz zagłosować - odpowiada Karolina Hopkins.

CZYTAJ TAKŻE: "Doświadczony wojownik", "bromance" i zapach curry w Białym Domu. Kim otacza się Trump?

Karolina Północna to jeden z siedmiu kluczowych stanów wahających się, którego do zwycięstwa, czyli do zebrania 270 głosów elektorskich, potrzebuje przede wszystkim Donald Trump. Bo to on wygrał tam już dwukrotnie, co ekipa Kamali Harris próbuje tym razem odwrócić. Madison Sings jest szefową wolontariuszy sztabu Harris, którzy od drzwi do drzwi chodzą i rozmawiają z wyborcami. Sztabowcy doskonale wiedzą, kto, gdzie i jak głosował. Dlatego lista adresów jest precyzyjnie przygotowana. W tym ostatnim tygodniu pukają głównie do demokratów. - Stąd bierze się frekwencja. Chcemy zapukać do drzwi zarejestrowanych demokratów, którzy nie głosowali w ostatnich latach i porozmawiać o głosowaniu, bo to są naprawdę ważne wybory - mówi Madison Sings.

Na terenach zniszczonych przez huragan, jak mówi nam Joey, nie prowadzą kampanii. Tam oferują pomoc i informują o punktach wyborczych.

- Pytamy, czy czegoś potrzebują, czy czują się bezpiecznie i komfortowo, także psychicznie, by rozmawiać o wyborach. Jeśli tak, zapewniamy im taki pakiet informacyjny - mówi Joey Malone, wolontariusz w sztabie Kamali Harris w Asheville.

- Nie wiem, ilu ludzi będzie w stanie zagłosować. Z drugiej strony, jak tylko otworzyli lokale wyborcze, to były kolejki na dwie godziny - mówi Karolina Hopkins.

W jednym z takich miejsc spotykaliśmy Lucy z rodziną. Przyjechali zagłosować. Jak mówią: na lepszą przyszłość dla ich dzieci. - Szczerze, bardzo się martwię i denerwuję, jednocześnie jestem pełna nadziei, że Harris wygra - mówi Lucy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS