Kluczowy stan, który ucierpiał w ostatnich kataklizmach. Jak wygląda kampania w Karolinie Północnej?

Źródło:
Fakty TVN
Kluczowy stan, który ucierpiał w ostatnich kataklizmach. Jak wygląda kampania w Karolinie Północnej?
Kluczowy stan, który ucierpiał w ostatnich kataklizmach. Jak wygląda kampania w Karolinie Północnej?
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Kluczowy stan, który ucierpiał w ostatnich kataklizmach. Jak wygląda kampania w Karolinie Północnej?Arleta Zalewska/Fakty TVN

Asheville w Karolinie Północnej to miejsce zrujnowane przez ostatni huragan i powódź. Miejsce, w którym ludzie stracili wszystko, co mieli. Jak tam wygląda kampania? Czy jest w ogóle na nią przestrzeń?

Tegoroczna kampania w Asheville wygląda zupełnie inaczej. Z jednej strony koncentruje się na odbudowie infrastruktury wyborczej, by mieszkańcy poszkodowanych terenów mogli w ogóle oddać głos, z drugiej strony na pomocy.

Z Karoliną spotykamy się na obrzeżach miasta Asheville. Na początek odwiedzimy turystyczną część miasta, niedawno odnowioną i przygotowaną dla gości. Dziś wszystko jest zniszczone. Od tygodni nie ma tam wody pitnej. W wielu miejscach wciąż nie ma prądu. Dzieci dopiero w poniedziałek wróciły do szkoły.

- Ludzie mówią, że wyjdziemy z tego obronną ręką, że się naprawi, że się odbuduje, ale jest tyle tragedii. Ludzie stracili dobytek życia, stracili pracę - mówi Karolina Hopkins. Karolina w tej okolicy mieszka od ośmiu lat. Jej dom nie ucierpiał.

Arleta Zalewska z Karoliną HopkinsTVN24

Jest pracowniczką opieki społecznej. Przez ostatnie tygodnie zajmowała się zbiórką i dystrybucją pomocy.

Metoda door-to-door

Jak ostatni kataklizm wpłynął na wybory? - Przykładowo ja miałam głosować korespondencyjnie. Moja karta wyborcza w huraganie została zniszczona, zamoczyła się. Tak że musiałam iść i jeszcze raz zagłosować - odpowiada Karolina Hopkins.

CZYTAJ TAKŻE: "Doświadczony wojownik", "bromance" i zapach curry w Białym Domu. Kim otacza się Trump?

Karolina Północna to jeden z siedmiu kluczowych stanów wahających się, którego do zwycięstwa, czyli do zebrania 270 głosów elektorskich, potrzebuje przede wszystkim Donald Trump. Bo to on wygrał tam już dwukrotnie, co ekipa Kamali Harris próbuje tym razem odwrócić. Madison Sings jest szefową wolontariuszy sztabu Harris, którzy od drzwi do drzwi chodzą i rozmawiają z wyborcami. Sztabowcy doskonale wiedzą, kto, gdzie i jak głosował. Dlatego lista adresów jest precyzyjnie przygotowana. W tym ostatnim tygodniu pukają głównie do demokratów. - Stąd bierze się frekwencja. Chcemy zapukać do drzwi zarejestrowanych demokratów, którzy nie głosowali w ostatnich latach i porozmawiać o głosowaniu, bo to są naprawdę ważne wybory - mówi Madison Sings.

Na terenach zniszczonych przez huragan, jak mówi nam Joey, nie prowadzą kampanii. Tam oferują pomoc i informują o punktach wyborczych.

- Pytamy, czy czegoś potrzebują, czy czują się bezpiecznie i komfortowo, także psychicznie, by rozmawiać o wyborach. Jeśli tak, zapewniamy im taki pakiet informacyjny - mówi Joey Malone, wolontariusz w sztabie Kamali Harris w Asheville.

- Nie wiem, ilu ludzi będzie w stanie zagłosować. Z drugiej strony, jak tylko otworzyli lokale wyborcze, to były kolejki na dwie godziny - mówi Karolina Hopkins.

W jednym z takich miejsc spotykaliśmy Lucy z rodziną. Przyjechali zagłosować. Jak mówią: na lepszą przyszłość dla ich dzieci. - Szczerze, bardzo się martwię i denerwuję, jednocześnie jestem pełna nadziei, że Harris wygra - mówi Lucy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS