Kluczowy stan, który ucierpiał w ostatnich kataklizmach. Jak wygląda kampania w Karolinie Północnej?

Źródło:
Fakty TVN
Kluczowy stan, który ucierpiał w ostatnich kataklizmach. Jak wygląda kampania w Karolinie Północnej?
Kluczowy stan, który ucierpiał w ostatnich kataklizmach. Jak wygląda kampania w Karolinie Północnej?
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Kluczowy stan, który ucierpiał w ostatnich kataklizmach. Jak wygląda kampania w Karolinie Północnej?Arleta Zalewska/Fakty TVN

Asheville w Karolinie Północnej to miejsce zrujnowane przez ostatni huragan i powódź. Miejsce, w którym ludzie stracili wszystko, co mieli. Jak tam wygląda kampania? Czy jest w ogóle na nią przestrzeń?

Tegoroczna kampania w Asheville wygląda zupełnie inaczej. Z jednej strony koncentruje się na odbudowie infrastruktury wyborczej, by mieszkańcy poszkodowanych terenów mogli w ogóle oddać głos, z drugiej strony na pomocy.

Z Karoliną spotykamy się na obrzeżach miasta Asheville. Na początek odwiedzimy turystyczną część miasta, niedawno odnowioną i przygotowaną dla gości. Dziś wszystko jest zniszczone. Od tygodni nie ma tam wody pitnej. W wielu miejscach wciąż nie ma prądu. Dzieci dopiero w poniedziałek wróciły do szkoły.

- Ludzie mówią, że wyjdziemy z tego obronną ręką, że się naprawi, że się odbuduje, ale jest tyle tragedii. Ludzie stracili dobytek życia, stracili pracę - mówi Karolina Hopkins. Karolina w tej okolicy mieszka od ośmiu lat. Jej dom nie ucierpiał.

Jest pracowniczką opieki społecznej. Przez ostatnie tygodnie zajmowała się zbiórką i dystrybucją pomocy.

Metoda door-to-door

Jak ostatni kataklizm wpłynął na wybory? - Przykładowo ja miałam głosować korespondencyjnie. Moja karta wyborcza w huraganie została zniszczona, zamoczyła się. Tak że musiałam iść i jeszcze raz zagłosować - odpowiada Karolina Hopkins.

CZYTAJ TAKŻE: "Doświadczony wojownik", "bromance" i zapach curry w Białym Domu. Kim otacza się Trump?

Karolina Północna to jeden z siedmiu kluczowych stanów wahających się, którego do zwycięstwa, czyli do zebrania 270 głosów elektorskich, potrzebuje przede wszystkim Donald Trump. Bo to on wygrał tam już dwukrotnie, co ekipa Kamali Harris próbuje tym razem odwrócić. Madison Sings jest szefową wolontariuszy sztabu Harris, którzy od drzwi do drzwi chodzą i rozmawiają z wyborcami. Sztabowcy doskonale wiedzą, kto, gdzie i jak głosował. Dlatego lista adresów jest precyzyjnie przygotowana. W tym ostatnim tygodniu pukają głównie do demokratów. - Stąd bierze się frekwencja. Chcemy zapukać do drzwi zarejestrowanych demokratów, którzy nie głosowali w ostatnich latach i porozmawiać o głosowaniu, bo to są naprawdę ważne wybory - mówi Madison Sings.

Na terenach zniszczonych przez huragan, jak mówi nam Joey, nie prowadzą kampanii. Tam oferują pomoc i informują o punktach wyborczych.

- Pytamy, czy czegoś potrzebują, czy czują się bezpiecznie i komfortowo, także psychicznie, by rozmawiać o wyborach. Jeśli tak, zapewniamy im taki pakiet informacyjny - mówi Joey Malone, wolontariusz w sztabie Kamali Harris w Asheville.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców
Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborcówJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Nie wiem, ilu ludzi będzie w stanie zagłosować. Z drugiej strony, jak tylko otworzyli lokale wyborcze, to były kolejki na dwie godziny - mówi Karolina Hopkins.

W jednym z takich miejsc spotykaliśmy Lucy z rodziną. Przyjechali zagłosować. Jak mówią: na lepszą przyszłość dla ich dzieci. - Szczerze, bardzo się martwię i denerwuję, jednocześnie jestem pełna nadziei, że Harris wygra - mówi Lucy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zanim ruszy prezydencki wyścig, partie są uziemione w blokach startowych. Kandydatów na kandydatów jest więcej niż miejsc do wzięcia, a stuprocentowych i oficjalnych pewniaków brak. Na razie obowiązuje więc strategia wyczekiwania i raczej nikt nie chce wyjść przed szereg.  

Szukanie furtek, wewnętrzne badania i odwlekanie decyzji. Kto stanie do prezydenckiego wyścigu?

Szukanie furtek, wewnętrzne badania i odwlekanie decyzji. Kto stanie do prezydenckiego wyścigu?

Źródło:
Fakty TVN

Białoruski oligarcha bliski Łukaszence wynajmuje apartament w Warszawie i swobodnie podróżuje między Białorusią a Polską. Prowadzi u nas interesy mimo wojny hybrydowej i wspierania przez Białoruś inwazji Rosji w Ukrainie. Obszernie informuje o tym "Superwizjer". Jak tę sprawę komentują politycy?

Zaprzyjaźniony z Łukaszenką oligarcha swobodnie prowadzi interesy w Warszawie. "Widać pozory działania służb specjalnych"

Zaprzyjaźniony z Łukaszenką oligarcha swobodnie prowadzi interesy w Warszawie. "Widać pozory działania służb specjalnych"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dwie ciężarówki wjechały na drogę S1 pod prąd i widać to na nagraniach innych kierowców. Do wypadku nie doszło, a policja próbuje ustalić, kto siedział za kierownicą tirów. Eksperci przypominają też, co robić, gdy na drodze szybkiego ruchu pomylimy zjazdy.

Wjechali pod prąd na S1. "Bezwzględnie powinniśmy zadzwonić po służby, zjechać na pobocze, zostać poza jezdnią"

Wjechali pod prąd na S1. "Bezwzględnie powinniśmy zadzwonić po służby, zjechać na pobocze, zostać poza jezdnią"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Każdy złodziej, niezależnie od tego, czy jest księdzem, urzędnikiem, politykiem, sportowcem, musi mieć uczciwy proces, zostać osądzonym i skazanym - powiedziała w "Faktach po Faktach" Monika Rosa z KO, odnosząc się do zarzutów dla księdza Michała O. w śledztwie związanym z wyprowadzaniem pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. - Zasada domniemania niewinności jeszcze chyba w Polsce obowiązuje. Dopóki ktoś nie zostanie prawomocnie skazany, jest niewinny - mówił zaś Kazimierz Smoliński z PiS.

Miliony "na urojony projekt". "Za te pieniądze można było zrobić wiele dobrego"

Miliony "na urojony projekt". "Za te pieniądze można było zrobić wiele dobrego"

Źródło:
TVN24

Relacje polsko-ukraińskie są bardzo pełne, wieloaspektowe, w każdym wymiarze jest wiele do zrobienia - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Piotr Łukasiewicz, chargé d’affaires Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie. Jednocześnie zapewnił, że strategicznym celem, który łączy oba kraje jest osłabienie Rosji. Mówił też, że pełnienie jego misji dyplomatycznej, mimo że nie w randze ambasadora, "toczy się bez przeszkód", a Ukraińcy podeszli do tego "ze zrozumieniem".

"Cel, od którego wszystko się zaczyna". Polski chargé d’affaires w Kijowie o relacjach z Ukrainą

"Cel, od którego wszystko się zaczyna". Polski chargé d’affaires w Kijowie o relacjach z Ukrainą

Źródło:
TVN24

"Zrób to albo zgiń" - dziś przed takim dylematem stoi wielu młodych mieszkańców Indii. Bieda i brak perspektyw zmusza ich do wyjazdu z kraju. Szukając lepszego jutra, decydują się na długą i ryzykowną podróż do Stanów Zjednoczonych. Zdesperowani płacą przemytnikom tysiące dolarów, aby móc dotrzeć do celu. Szlak przemytniczy, nazywany "trasą osła", często jest dla nich kresem marzeń o dostatniej przyszłości. Wielu z nich traci życie lub trafia w ręce służb granicznych. Aby sprawdzić, jak wygląda przemyt ludzi, do Indii udał się reporter CNN Ivan Watson.

"Ludzie tutaj wiedzą, że umrą z biedy". Młodzi desperacko chcą wyjechać z Indii

"Ludzie tutaj wiedzą, że umrą z biedy". Młodzi desperacko chcą wyjechać z Indii

Źródło:
CNN