Kłopoty przedsiębiorców. W przyszłym roku o dużo wzrosną składki ZUS i ubezpieczenia zdrowotne

Źródło:
Fakty TVN
Kłopoty przedsiębiorców. W przyszłym roku o dużo wzrosną składki ZUS i ubezpieczenia zdrowotne
Kłopoty przedsiębiorców. W przyszłym roku o dużo wzrosną składki ZUS i ubezpieczenia zdrowotne
Fakty TVN
Kłopoty przedsiębiorców. W przyszłym roku o dużo wzrosną składki ZUS i ubezpieczenia zdrowotneFakty TVN

Podwyżka ZUS-u nadchodzi i to niejedna. W 2024 roku przedsiębiorcy zapłacą prawie 2000 złotych miesięcznie. Bo oprócz ZUS-u jest jeszcze składka zdrowotna. Dla małych przedsiębiorców taka wiadomość to koszmar.

Turystów jest mniej, a koszty prowadzenia działalności dla przedsiębiorców nie spadają - wręcz przeciwnie. Za dosłownie wszystko trzeba zapłacić więcej. Od 1 lipca znowu - zgodnie z zapowiedzią - zostanie podniesiona płaca minimalna. - Bardzo mnie to cieszy z perspektywy drugiej strony, czyli pracownika, bo uważam, że powinni zarabiać więcej i powinniśmy zarabiać więcej, ale dla mnie, jako dla przedsiębiorcy, łączy się to z tym, że będę musiała podnieść ceny - wyjaśnia Emilia Andrzejewska, "Siedlisko Maciejówka".

Wzrost płacy minimalnej oznacza też podwyżki składek. Z płacą minimalną jest powiązany tak zwany mały ZUS dla rozpoczynających działalność. Dziś płacą oni trochę ponad 330 złotych miesięcznie, a za rok będą płacić ponad 400 złotych. To wzrost o jedną piątą. - W przypadku małego przedsiębiorcy, prowadzącego w dodatku działalność na prowincji, w małym miasteczku, gdzie siła nabywcza mieszkańców jest niska, składki na ZUS mogą być problemem - uważa Jeremi Mordasewicz, Konfederacja "Lewiatan".

Zabójcza składka ZUS
Zabójcza składka ZUSTVN24

Ciężar dla przedsiębiorców

Gdy do wyższych składek i podwyżki płacy minimalnej doliczymy wzrost kosztów półproduktów, utrzymania lokalu, ogrzewania i prądu, zaczyna być źle. Stąd obawy, czy narzucone podwyżki nie wypchną ludzi do szarej strefy. - Część przedsiębiorców na pewno będzie uciekała przed umowami, przed ZUS-em, przed ubezpieczeniem, przed tymi rzeczami, bo po prostu finansowo to będzie zbyt ciężkie do dźwignięcia - wyjaśnia Grażyna Milewska, "Zachodnia kawiarnia & bistro".

- Milion 300 tysięcy ludzi w Polsce nie stać na opłacenie składek ZUS-owskich. Nawet, tak jak opisuje rzecznik przedsiębiorców, te osoby mają licytowane majątki po to, żeby opłacić swoje składki emerytalne - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP. Jak przypominają przedsiębiorcy, od stycznia składki znowu wzrosną, bo są powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem. Średnie wynagrodzenie, według prognoz budżetowych, ma w przyszłym roku osiągnąć prawie 7800 złotych. Składka na ZUS - i to bez ubezpieczenia zdrowotnego - ma wynosić prawie 1600 złotych.

- Dla dobra ludzi pracy, dla dobra klasy średniej, zrobimy wszystko, aby polskie wynagrodzenia rosły jak najszybciej - zakomunikował Mateusz Morawiecki. Tylko kto jest tą klasą średnią? Nie tylko w budżetówce płace średnio rosną znacznie wolniej niż płaca minimalna. Rosną też obawy, że wielu pracowników zacznie się zastanawiać nad sensem szkoleń, edukacji, nad sensem angażowania się w to, co robią. - Po zmianach w przyszłym roku już 1/3 osób w Polsce będzie zarabiać płacę minimalną - zauważa Kamil Sobolewski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sto operacji ortopedycznych w ciągu pięciu lat - z perspektywy przeciętnego szpitala w Polsce to żaden wyczyn, ale w Rwandzie i w Zambii to aż sto zabiegów, ratujących kończyny i przywracających sprawność. Dla miejscowych pacjentów to często jedyna szansa na pomoc. Stoją za tym lekarze z Polski.

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Źródło:
Fakty TVN

Pary jednopłciowe mają nadzieje na zmianę, bo jest w tym kierunku ważny krok. Mimo, że wciąż nie ma politycznej zgody na równość małżeńską, to minister sprawiedliwości daje zielone światło dla uznawania w Polsce zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samem płci.

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Około setka uczennic i uczniów w sobotę przyszła do jednej z białostockich szkół, by porozmawiać z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Wśród tematów jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczennic i uczniów. Pomysł uczniowskiego okrągłego stołu padł podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem ze strony jednego ucznia.

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

10 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Liczba uchodźców rośnie: rok temu szacowano ją na 110 milionów osób, w tym roku szacuje się ją nawet na 120 milionów. Głównymi przyczynami są kryzys w Strefie Gazy oraz kolejne ucieczki w związku z przesuwającym się frontem w Ukrainie. Według prognoz Banku Światowego, do 2050 roku liczba uchodźców może wzrosnąć do 216 milionów osób. 

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS