Kłopoty przedsiębiorców. W przyszłym roku o dużo wzrosną składki ZUS i ubezpieczenia zdrowotne

Źródło:
Fakty TVN
Kłopoty przedsiębiorców. W przyszłym roku o dużo wzrosną składki ZUS i ubezpieczenia zdrowotne
Kłopoty przedsiębiorców. W przyszłym roku o dużo wzrosną składki ZUS i ubezpieczenia zdrowotne
Fakty TVN
Kłopoty przedsiębiorców. W przyszłym roku o dużo wzrosną składki ZUS i ubezpieczenia zdrowotneFakty TVN

Podwyżka ZUS-u nadchodzi i to niejedna. W 2024 roku przedsiębiorcy zapłacą prawie 2000 złotych miesięcznie. Bo oprócz ZUS-u jest jeszcze składka zdrowotna. Dla małych przedsiębiorców taka wiadomość to koszmar.

Turystów jest mniej, a koszty prowadzenia działalności dla przedsiębiorców nie spadają - wręcz przeciwnie. Za dosłownie wszystko trzeba zapłacić więcej. Od 1 lipca znowu - zgodnie z zapowiedzią - zostanie podniesiona płaca minimalna. - Bardzo mnie to cieszy z perspektywy drugiej strony, czyli pracownika, bo uważam, że powinni zarabiać więcej i powinniśmy zarabiać więcej, ale dla mnie, jako dla przedsiębiorcy, łączy się to z tym, że będę musiała podnieść ceny - wyjaśnia Emilia Andrzejewska, "Siedlisko Maciejówka".

Wzrost płacy minimalnej oznacza też podwyżki składek. Z płacą minimalną jest powiązany tak zwany mały ZUS dla rozpoczynających działalność. Dziś płacą oni trochę ponad 330 złotych miesięcznie, a za rok będą płacić ponad 400 złotych. To wzrost o jedną piątą. - W przypadku małego przedsiębiorcy, prowadzącego w dodatku działalność na prowincji, w małym miasteczku, gdzie siła nabywcza mieszkańców jest niska, składki na ZUS mogą być problemem - uważa Jeremi Mordasewicz, Konfederacja "Lewiatan".

Zabójcza składka ZUS
Zabójcza składka ZUSTVN24

Ciężar dla przedsiębiorców

Gdy do wyższych składek i podwyżki płacy minimalnej doliczymy wzrost kosztów półproduktów, utrzymania lokalu, ogrzewania i prądu, zaczyna być źle. Stąd obawy, czy narzucone podwyżki nie wypchną ludzi do szarej strefy. - Część przedsiębiorców na pewno będzie uciekała przed umowami, przed ZUS-em, przed ubezpieczeniem, przed tymi rzeczami, bo po prostu finansowo to będzie zbyt ciężkie do dźwignięcia - wyjaśnia Grażyna Milewska, "Zachodnia kawiarnia & bistro".

- Milion 300 tysięcy ludzi w Polsce nie stać na opłacenie składek ZUS-owskich. Nawet, tak jak opisuje rzecznik przedsiębiorców, te osoby mają licytowane majątki po to, żeby opłacić swoje składki emerytalne - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP. Jak przypominają przedsiębiorcy, od stycznia składki znowu wzrosną, bo są powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem. Średnie wynagrodzenie, według prognoz budżetowych, ma w przyszłym roku osiągnąć prawie 7800 złotych. Składka na ZUS - i to bez ubezpieczenia zdrowotnego - ma wynosić prawie 1600 złotych.

- Dla dobra ludzi pracy, dla dobra klasy średniej, zrobimy wszystko, aby polskie wynagrodzenia rosły jak najszybciej - zakomunikował Mateusz Morawiecki. Tylko kto jest tą klasą średnią? Nie tylko w budżetówce płace średnio rosną znacznie wolniej niż płaca minimalna. Rosną też obawy, że wielu pracowników zacznie się zastanawiać nad sensem szkoleń, edukacji, nad sensem angażowania się w to, co robią. - Po zmianach w przyszłym roku już 1/3 osób w Polsce będzie zarabiać płacę minimalną - zauważa Kamil Sobolewski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Diagnoza raka u dziecka może się wydawać końcem świata, ale nie zawsze musi nim być. Przykładem na to jest historia czterech dzielnych dziewczyn - Ady, Anieli, Zuzi i Kingi. Rak zabrał im beztroskie dzieciństwo, ale z nim wygrały i teraz spełniają marzenia. Trzy lata temu przed kamerami opowiedziały o swojej chorobie, a teraz o tym, jak wygląda ich życie i jak radzą sobie z traumą.

Zachorowały na raka w dzieciństwie, teraz próbują wrócić do normalności. Ada, Zuzia, Aniela i Kinga opowiedziały o swojej chorobie

Zachorowały na raka w dzieciństwie, teraz próbują wrócić do normalności. Ada, Zuzia, Aniela i Kinga opowiedziały o swojej chorobie

Źródło:
Fakty TVN

Jak wyglądają przygotowania na możliwe czarne scenariusze? W ciągu 27 lat od tak zwanej powodzi tysiąclecia na instalacje przeciwpowodziowe wydaliśmy 22 miliardy złotych. Czy to wystarczy, by mieć pewność, że lekcja została odrobiona?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

Źródło:
Fakty TVN

Do długiej listy skutków pandemii COVID-19 amerykańscy naukowcy dopisują kolejny punkt. Lockdown uderzył w mózgi nastolatków. Izolacja społeczna przyspieszyła ich starzenie się mniej więcej o cztery lata. Jest też dobra wiadomość - te zmiany nie są nieodwracalne.

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Źródło:
Fakty TVN

- Jeszcze kilka dni temu walczyliśmy z upałami i suszą, a teraz robimy wszystko, żeby uchronić się przed zalaniami, podtopieniami, a nawet powodzią. Tak silne opady zdarzały się raz na kilkadziesiąt lat - mówią klimatolodzy i dodają, że z powodu zmian klimatycznych taka pogoda może zdarzać się częściej. Z jednej strony słychać, że władze i służby wyciągnęły wnioski z poprzednich powodzi, zbudowane zostały zbiorniki retencyjne, ale z drugiej - betonujemy miasta, więc woda nie ma gdzie się podziać, stąd zagrożenie powodziami błyskawicznymi. 

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wzięliśmy pod uwagę te doświadczenia z poprzednich lat. Mamy zbiorniki przeciwpowodziowe, mamy zupełnie inaczej funkcjonujące zarządzanie kryzysowe i oczywiście też służby, które są przygotowane w zupełnie inny sposób - mówił w "Faktach po Faktach" wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń (PO). Uspokajał, że jego zdaniem w województwie nie dojdzie do takich podtopień, jakie miały miejsce podczas dramatycznej "powodzi tysiąclecia".

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Źródło:
TVN24

Prezydent, nie zgadzając się na nominację ambasadorską Bogdana Klicha, "osłabia polską dyplomację, instrumenty realizacji polskiej polityki zagranicznej" - ocenił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ w rządzie PiS Jacek Czaputowicz. - Uważam, że prezydent działa na szkodę swojego obozu politycznego, a nie tylko na szkodę interesów Polski - dodał były minister.

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Źródło:
TVN24

Najpierw jego potencjalny zastępca obrażał niezamężne kobiety, nazywając je bezdzietnymi kociarami, teraz on sam straszy mieszkańców Ohio przed migrantami, którzy jedzą koty. Jak to się stało, że w kampanii republikanów politycy sięgają po hejt i fake newsy rodem ze skrajnie prawicowych, niszowych otchłani internetu? W grze o stawkę, jaką jest prezydentura, nic nie jest przypadkowe. To nie algorytmy podsuwają Donaldowi Trumpowi teorie spiskowe, tylko ludzie w jego otoczeniu. Jedną z tych osób jest Laura Loomer.

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tablet zamiast zeszytu, rysik zamiast ołówka - to się nie sprawdza. Tak twierdzą fińscy nauczyciele i odrzucają cyfrowe pomoce naukowe na lekcjach, bo rozpraszają uczniów i obniżają poziom nauczania. Fińska szkoła od lat jest wzorem. To, że pozbywa się ekranów, nie znaczy, że wraca do korzeni. Choć forma nauczania będzie znów tradycyjna, treść pozostaje supernowoczesna. Fińscy uczniowie regularnie uczęszczają choćby na zajęcia z robotyki.

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS