"Im się chce chcieć". Koledzy ze szkoły zrobili dla Kingi nową rękę, teraz ją ulepszyli

16.06.2019 | "Im się chce chcieć". Koledzy ze szkoły zrobili dla Kingi nową rękę, teraz ją ulepszyli
16.06.2019 | "Im się chce chcieć". Koledzy ze szkoły zrobili dla Kingi nową rękę, teraz ją ulepszyli
Renata Kijowska | Fakty TVN
16.06.2019 | "Im się chce chcieć". Koledzy ze szkoły zrobili dla Kingi nową rękę, teraz ją ulepszyliRenata Kijowska | Fakty TVN

Urodziła się bez przedramienia, zbiera na bioniczne ramię, a na razie koledzy z technikum zrobili dla niej elektroniczną rękę. Ma jej pomagać w pracy. Uczniowie chcą też pomóc innym. Projekt tego "szczęścia z plastiku" umieścili w internecie. Kto chce, może ich naśladować.

Wonderwoman - pierwsza supermoc Kingi to superprzyjeciele. - Pokazali mi jak wstać, a ja już sama zrobiłam kroki do przodu - mówi Kinga Wawro, która urodziła się bez prawej ręki. Trzy miesiące temu koledzy z technikum w Jarosławiu wydrukowali jej na drukarce 3D pierwszą, mechaniczną protezę.

Koledzy nie zatrzymali się na wykonaniu ręki mechanicznej. Pod wodzą wychowawcy udoskonalali projekty, podpowiedzi szukali w internecie. Kolejna moc dziewczyny, to superdłoń, którą jej podali.

- Stuningowali tę rękę, doposażyli ją w paznokcie, tipsy. Ręka posiada powerbank, którym można ładować telefon, posiada neomagnesy, którymi można łapać śrubki - tłumaczy Artur Tutka, wychowawca Kingi w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.

Ręka elektroniczna to podstawa, bo Kinga naprawia samochody.

"Im się chce chcieć"

- 20 lat uczę w szkole, ale teraz zobaczyłem jak powinna wyglądać lekcja. Właśnie na zasadzie tego projektu. Pracują i w nocy, i w dzień - mówi Artur Tutka.

- Chłopaki są bardzo zdolni. Chłopaki mają jedną rzecz bardzo cenną: im się chce chcieć - mówi prezes Fundacji "E-Nable Polska" dr Krzysztof Grandys, który doradzał kolegom Kingi.

Uczniowie chcą pomagać. Nie tylko Kindze. Dlatego na stronie"Szczęście z plastiku" uczniowie z Jarosławia oddają to, co stworzyli. Cały projekt elektronicznej ręki, która kosztowała nieco ponad sto złotych.

Ogólnodostępny content

- Każdy może pobrać, zobaczyć i wykonać rękę 3D dla swojego dziecka lub samego siebie - mówi Damian Kobyliński, uczeń Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.

- Chcę oddać to, co dostałam od chłopaków. Ułatwienie życia. Zmienił się mój charakter i to, jak patrzę na świat i na ludzi - mówi Kinga. Bo ta ręka to klucz, albo otwieracz. Także do samej Kingi. Od czasu gimnazjalnych szykan, gdy nazywano ją "bezrękowcem", zupełnie się zmieniła.

- Ludzie tacy, jak ja nie są dziwni, oni są właśnie wyjątkowi - przypomina Kinga.

Uwierzyła dzięki nauczycielowi, kolegom, dyrektorowi, który dał się przekonać, by się tu uczyła. - Dała mi taki przykład: czy pan dyrektor by powiesił jedną ręką karnisz, przykręcił do sufitu? Ja mówię ojej, trudna sprawa. A ona to właśnie zrobiła - wspomina Adam Tomaszewski, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.

Kinga właśnie zdała maturę, chce studiować. Z ręką od kolegów jedzie na staż naprawiać zabytkowe samochody.

Wciąż zbiera na protezę bioniczną, która dałaby jeszcze większe możliwości, ale już wie, że wszystko może.

- Moje dziecko jest uśmiechnięte, moje dziecko jest szczęśliwe, spełnione dzięki wspaniałym chłopcom, wychowawcom, szkole. Ja się im nie wypłacę do końca życia - mówi Lucyna Wawro, mama Kingi.

- Happy end - podsumowuje Kinga.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS