Grzechy oprawców i państwa. Statystyki znęcania się nad zwierzętami wciąż zatrważają

28.08.2018 | Grzechy oprawców i państwa. Statystyki znęcania się nad zwierzętami wciąż zatrważają
28.08.2018 | Grzechy oprawców i państwa. Statystyki znęcania się nad zwierzętami wciąż zatrważają
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
28.08.2018 | Grzechy oprawców i państwa. Statystyki znęcania się nad zwierzętami wciąż zatrważająMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Całe miesiące analizowali dane z sądów, zakładów karnych i ministerstwa sprawiedliwości. Fundacja Czarna Owca Pana Kota i Ekostraż przygotowały raport na temat wykonania kar za znęcanie się nad zwierzętami. Procesy trwają, ale w końcu oprawcy są karani - także więzieniem.

Po raz pierwszy w Polsce ktoś wreszcie problem znęcania się nad zwierzętami wyliczył. Po pierwsze kara standardowa, nawet za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem, to trzy miesiące. Surowsze, jeśli już są - to zbyt często - za przestępstwa zsumowane.

- Na przykład kradzież bielizny ze sklepu, kradzież z włamaniem, zabór pojazdu i do tego jeszcze dochodzi się znęcanie się nad psem - wylicza Dawid Karaś ze Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt Ekostraż we Wrocławiu.

Po drugie najczęściej do więzienia za znęcanie się nad zwierzętami trafiają mężczyźni (kobiety stanowią 3,5 proc. skazanych, mężczyźni natomiast - 96,5 proc). Częściej mieszkańcy wsi niż miast. A jak już się znęcają to - nie do opisania.

- Jeśli chodzi o zwierzęta domowe, to najczęściej były one wyrzucane z okien, spalane w piecach, albo zabijane siekierą, natomiast jeśli chodzi o zwierzęta gospodarskie to najczęściej były głodzone - wyjaśnia Joanna Wydrych z Fundacji Czarna Owca Pana Kota.

Po trzecie - co zamiast resocjalizować, raczej sprawców demoralizuje - postępowania w tego typu sprawach trwają bardzo długo. Od wykrycia do osadzenia skazanego w celi mija nawet do 6 lat. Zdaniem Dawida Karasia z wrocławskiej Ekostraży do takich sytuacji prowadzi długotrwałość postępowania sądowego. Potem jeszcze zdarza się, że kara jest odraczana, oczekuje się na miejsce w zakładzie karnym.

Nadzieja na zmianę

W liczbach widać jednak nadzieję na zmianę. W ciągu czterech przeanalizowanych lat o 10 procent spadła liczba wyroków bezwzględnie skazujących na kary poniżej sześciu miesięcy więzienia na rzecz kar surowszych. Wyroki skazujące na ponad 2 lata - to już co piąty.

- Są też efekty zwiększenia górnej granicy kary z 3 do 5 lat. I w tym kierunku idziemy - mówi Jan Kanthak z ministerstwa sprawiedliwości.

W marcu za mężczyzną, który skatował szczeniaka Fijo po raz pierwszy prokuratura rozesłała listy gończe. Niespełna tydzień temu - bez żadnych dodatkowych wniosków - prokuratura po raz pierwszy, z urzędu - zaostrzyła zarzuty wobec matki i córki, które chciały utopić i ukamienować w worku pięciomiesięcznego Miśka.

A sąd w Kielcach na wniosek prokuratury - bez dyskusji - aresztował na dwa miesiące mężczyznę, który podczas imprezy wyrzucił dwa psy swojego kolegi przez okno. Z dziewiątego piętra.

- Do sprawy włączyli się policjanci z pionu kryminalnego, którzy dotarli do jednego z mieszkań, zamieszkiwanego przez 45-latka. Ten mężczyzna w chwili czynności był pod wpływem alkoholu - informuje sierż. szt. Karol Macek z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach

Najtrudniej nadal wykryć przestępstwa w hodowlach zwierząt. Tak jak w Mokrosęku, gdzie chore, ranne, zagłodzone konie i krowy zaczęły gnić żywcem i przeszkadzać w okolicy zapachem. Do tego momentu hodowlą nie zainteresował się nikt.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS