Grzechy oprawców i państwa. Statystyki znęcania się nad zwierzętami wciąż zatrważają

28.08.2018 | Grzechy oprawców i państwa. Statystyki znęcania się nad zwierzętami wciąż zatrważają
28.08.2018 | Grzechy oprawców i państwa. Statystyki znęcania się nad zwierzętami wciąż zatrważają
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
28.08.2018 | Grzechy oprawców i państwa. Statystyki znęcania się nad zwierzętami wciąż zatrważająMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Całe miesiące analizowali dane z sądów, zakładów karnych i ministerstwa sprawiedliwości. Fundacja Czarna Owca Pana Kota i Ekostraż przygotowały raport na temat wykonania kar za znęcanie się nad zwierzętami. Procesy trwają, ale w końcu oprawcy są karani - także więzieniem.

Po raz pierwszy w Polsce ktoś wreszcie problem znęcania się nad zwierzętami wyliczył. Po pierwsze kara standardowa, nawet za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem, to trzy miesiące. Surowsze, jeśli już są - to zbyt często - za przestępstwa zsumowane.

- Na przykład kradzież bielizny ze sklepu, kradzież z włamaniem, zabór pojazdu i do tego jeszcze dochodzi się znęcanie się nad psem - wylicza Dawid Karaś ze Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt Ekostraż we Wrocławiu.

Po drugie najczęściej do więzienia za znęcanie się nad zwierzętami trafiają mężczyźni (kobiety stanowią 3,5 proc. skazanych, mężczyźni natomiast - 96,5 proc). Częściej mieszkańcy wsi niż miast. A jak już się znęcają to - nie do opisania.

- Jeśli chodzi o zwierzęta domowe, to najczęściej były one wyrzucane z okien, spalane w piecach, albo zabijane siekierą, natomiast jeśli chodzi o zwierzęta gospodarskie to najczęściej były głodzone - wyjaśnia Joanna Wydrych z Fundacji Czarna Owca Pana Kota.

Po trzecie - co zamiast resocjalizować, raczej sprawców demoralizuje - postępowania w tego typu sprawach trwają bardzo długo. Od wykrycia do osadzenia skazanego w celi mija nawet do 6 lat. Zdaniem Dawida Karasia z wrocławskiej Ekostraży do takich sytuacji prowadzi długotrwałość postępowania sądowego. Potem jeszcze zdarza się, że kara jest odraczana, oczekuje się na miejsce w zakładzie karnym.

Nadzieja na zmianę

W liczbach widać jednak nadzieję na zmianę. W ciągu czterech przeanalizowanych lat o 10 procent spadła liczba wyroków bezwzględnie skazujących na kary poniżej sześciu miesięcy więzienia na rzecz kar surowszych. Wyroki skazujące na ponad 2 lata - to już co piąty.

- Są też efekty zwiększenia górnej granicy kary z 3 do 5 lat. I w tym kierunku idziemy - mówi Jan Kanthak z ministerstwa sprawiedliwości.

W marcu za mężczyzną, który skatował szczeniaka Fijo po raz pierwszy prokuratura rozesłała listy gończe. Niespełna tydzień temu - bez żadnych dodatkowych wniosków - prokuratura po raz pierwszy, z urzędu - zaostrzyła zarzuty wobec matki i córki, które chciały utopić i ukamienować w worku pięciomiesięcznego Miśka.

A sąd w Kielcach na wniosek prokuratury - bez dyskusji - aresztował na dwa miesiące mężczyznę, który podczas imprezy wyrzucił dwa psy swojego kolegi przez okno. Z dziewiątego piętra.

- Do sprawy włączyli się policjanci z pionu kryminalnego, którzy dotarli do jednego z mieszkań, zamieszkiwanego przez 45-latka. Ten mężczyzna w chwili czynności był pod wpływem alkoholu - informuje sierż. szt. Karol Macek z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach

Najtrudniej nadal wykryć przestępstwa w hodowlach zwierząt. Tak jak w Mokrosęku, gdzie chore, ranne, zagłodzone konie i krowy zaczęły gnić żywcem i przeszkadzać w okolicy zapachem. Do tego momentu hodowlą nie zainteresował się nikt.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS