"Każdą osobę można znaleźć. To tylko kwestia sił i środków". Tak działają policyjni łowcy cieni

Źródło:
Fakty TVN
"Każdą osobę można znaleźć. To tylko kwestia sił i środków". Tak działają policyjni łowcy cieni
"Każdą osobę można znaleźć. To tylko kwestia sił i środków". Tak działają policyjni łowcy cieni
Dariusz Łapiński/Fakty TVN
"Każdą osobę można znaleźć. To tylko kwestia sił i środków". Tak działają policyjni łowcy cieniDariusz Łapiński/Fakty TVN

Zmienił wygląd, zapuścił brodę i przytył. Zerwał też kontakty z rodziną. Dzięki temu ukrywał się aż cztery lata. Łowcy cieni zatrzymali jednak poszukiwanego trzema listami gończymi Adriana P. Miał przy sobie 35 kilogramów narkotyków. Lista zatrzymanych ostatnio przez łowców cieni jest dłuższa.

Wydawało mu się, że jest bezpieczny, że może spać spokojnie. - On zmienił totalnie swój wygląd. Zmienił swoje przyzwyczajenia, zerwał kontakty z bliskimi - opowiada oficer operacyjny z Centralnego Biura Śledczego Policji.

Ale to nie wystarczyło, by pozostał nieuchwytny dla specjalnej grupy śledczych z policji.

- Łowcy cieni z wydziału operacji pościgowych CBŚP nie mają wakacji. My pracujemy 24 godzin na dobę, siedem dni w tygodniu - mówi podkomisarz Krzysztof Wrześniowski z Centralnego Biura Śledczego Policji.

W ciągu ostatnich dni policjanci ze specjalnego wydziału CBŚP zatrzymali czterech poszukiwanych zbiegów. Najdłużej, bo aż cztery lata ukrywał się właśnie Adrian P. .

- Był bardzo zaskoczony, ale później podczas już dalszych czynności, sporządzania dokumentacji powiedział, że delikatnie czuje ulgę, bo już nie musi oglądać się za siebie - mówi oficer operacyjny.

Kogo szukają specjalne wydziały pościgowe?

Nie zmienił fachu. W jego kryjówce znaleziono narkotyki, którymi dalej handlował, bo potrzebował pieniędzy i to bardziej niż kiedykolwiek.

- Środki finansowe pozwalają na zdobycie fałszywych dokumentów i pozwalają na to, żeby wynajmować sobie mieszkania na tak zwanych słupów, co poszukiwani często robią - tłumaczy oficer operacyjny.

CZYTAJ TAKŻE: Narkotyki, grupy zbrojne i gang. Czterech poszukiwanych zatrzymanych

Łowcy cieni CBŚP zatrzymali czterech poszukiwanych
Łowcy cieni CBŚP zatrzymali czterech poszukiwanychCBŚP

Na liście poszukiwanych przez specjalne wydziały pościgowe są przede wszystkim zabójcy, handlarze narkotyków i członkowie gangów. Są bardzo zdeterminowani i próbują różnych sposobów, aby się ukryć. Wydział poszukiwaczy z Opola zatrzymał mężczyznę, który co kilka dni zmieniał kryjówkę.

- Ukrywał się w kilkudziesięciu lokalizacjach na terenie trzech województw - przekazuje podkomisarz Dariusz Świątczak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Wpadł, bo policjanci wytypowali pensjonat, do którego może przyjechać na kilka dni i tam czekali na niego.

Często przestępcy ukrywają się za granicą

Często przestępcy ukrywają się za granicą. Ale i tam wpadają. Skomplikowaną międzynarodową akcję przeprowadzili poznańscy policyjni łowcy głów. Poszukiwanego listem gończym na całym świecie Polaka namierzyli na Morzu Śródziemnym. Pływał jachtem, zawijał do portów w wielu krajach, ale był bardzo ostrożny. Do czasu.

- W ogóle ten mężczyzna nie schodził na ląd, aż pewnego dnia zrobił to. Poszedł na zakupy - przekazuje młodszy inspektor Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Na jacht z zakupów już nie wrócił. Trafił do celi miejscowej policji i w wyniku ekstradycji - do Polski. - Każdą osobę można znaleźć. To tylko kwestia sił i środków i czasu na to potrzebnego - mówi oficer operacyjny.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: CBSPolicji

Pozostałe wiadomości

Kto potwierdzi ważność wyboru prezydenta? Kto zatwierdzi w Polsce wynik wyborów? Powinna to zrobić Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, tyle że - zgodnie z orzeczeniami europejskich trybunałów - ta izba nie jest sądem. Co może się zatem wydarzyć tuż po tym, jak Polacy pójdą na wybory?

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Los Angeles wciąż szaleją pożary. Ci, których domy nie spłonęły, pomagają tym, którzy zostali bez niczego. W akcjach pomocy biorą udział Polacy, organizują zbiórki i przekazują dary.

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tym, co wynika z ustaleń zespołu badającego nieprawidłowości w prokuratorskich śledztwach z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy, mówił w "Faktach po Faktach" jeden z audytorów, prokurator Jarosław Onyszczuk. Wspominając na przykład sprawę "dwóch wież", podkreślił, że "nikt nigdy nie dokonał pełnej oceny tego, co było przedmiotem zawiadomienia". Onyszczuk poinformował też, że "są rekomendacje dotyczące odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej w 35 sprawach".

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS