Policjanci z Katowic przeszkolili ratowników medycznych z samoobrony

20.10.2021 | Policjanci z Katowic przeszkolili ratowników medycznych z samoobrony
20.10.2021 | Policjanci z Katowic przeszkolili ratowników medycznych z samoobrony
Renata Kijowska | Fakty TVN
20.10.2021 | Policjanci z Katowic przeszkolili ratowników medycznych z samoobronyRenata Kijowska | Fakty TVN

Ratownicy medyczni w swojej pracy coraz częściej mierzą się z agresją ze strony pacjentów. Dlatego policjanci z Katowic i mistrzowie sztuk walki zorganizowali dla ratowników kurs samoobrony. Pokazali im między innymi, jak skutecznie odpierać ataki ze strony agresywnych pacjentów.

Pani Agata Wichary w czasie szkolenia z samoobrony przez śląskich policjantów świetnie sobie poradziła. Wzięła w nim udział, bo - podobnie jak inni ratownicy - jest w pracy atakowana słownie i fizycznie.

- Przeważnie pacjenci są od nas więksi, ciężsi, silniejsi fizycznie, a w trakcie jazdy w karetce jest trudno, bo jest ruch karetki - mówi ratowniczka medyczna.

Szkolenie z samoobrony dla ratowników medycznych zostało zorganizowane, by nauczyć ich, jak się skutecznie obronić lub uciec.

- Niestety, obserwujemy coraz więcej takich zgłoszeń, że ratownicy medyczni proszą o pomoc policjantów - informuje podinsp. Aleksandra Nowara z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Dlatego policjanci jeździli do śląskich stacji pogotowia i najpierw pytali ratowników, jak im pomóc. Teraz funkcjonariusze oraz medaliści mistrzostw świata w judo i ju-jitsu zamienili matę na karetkę - w środę poprowadzili kurs dla ratowników z samoobrony.

Podczas kursu ratownicy medyczni mogli między innymi dowiedzieć się, jak przytrzymać agresywnego pacjenta na noszach. Aspirant sztabowy policji Piotr Kamrowski z Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wyjaśnił, że pacjenta można złapać jedną ręką za nos, a drugą przytrzymać się mocno konstrukcji stałej.

Wielu ratowników nie zgłasza napaści

Ratownicy medyczni nawet wtedy, kiedy są atakowani przez pacjentów, myślą o ich bezpieczeństwie.

Ratownik medyczny Adam Piechnik już 7 razy stawiał się w sądzie jako poszkodowany. - Rodzina pacjenta z siekierą dobiegająca do mnie, zamierzająca się, to faktycznie już dość agresywne. Zdarzało mi się być uderzonym, toczyć w parterze szarpaninę - opowiada ratownik medyczny.

Jednak wielu innych ratowników nie zgłasza napaści, bo słyszą, że to niska szkodliwość społeczna czynu, albo sprawcy dostają śmiesznie niskie kary.

- Musimy wziąć to po prostu na klatę. Trochę jest przykro, trochę nie wygląda to na ratownictwo, ale takie życie, taka praca - mówi Michał Nowacki, ratownik medyczny.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS