Komunikacja najważniejsza dla wyborców. Kandydaci o słupkach, korkach i parkingach

22.08.2018 | Komunikacja najważniejsza dla wyborców. Kandydaci o słupkach, korkach i parkingach
22.08.2018 | Komunikacja najważniejsza dla wyborców. Kandydaci o słupkach, korkach i parkingach
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
22.08.2018 | Komunikacja najważniejsza dla wyborców. Kandydaci o słupkach, korkach i parkingachKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Czy słupki w centrum miasta to w kampanii zabójczy temat? Czy strefa zamknięta dla samochodów może zamknąć drogę do zwycięstwa? W każdym mieście parkowanie to wyzwanie, ale w Warszawie to także wyzwanie polityczne. Jak idzie komunikacja z wyborcami w sprawie komunikacji?

Zna to każdy kierowca. Kółka zataczane po ulicach w poszukiwaniu wolnego miejsca i słupki w miejscach, gdzie do niedawna można było parkować. Te przez ostatnie lata tylko się rozmnażają. I to utyskiwanie na parkingowy koszmar nie ma wiele wspólnego z takimi czy innymi poglądami politycznymi, skoro to kampanijny "temat numer jeden".

- Słupki to nie jest najlepsze, najszczęśliwsze rozwiązanie - uważa Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta Warszawy.

- Ja "odsłupkuję" Warszawę. To, co dziś się tu dzieje ze słupkami, to jakieś szaleństwo - twierdzi Patryk Jaki, kontrkandydat Trzaskowskiego.

Tę kampanijną środę warto zapamiętać. Bo to pierwszy dzień, gdy kandydaci w Warszawie częściej się ze sobą zgadzali niż spierali. Także w sprawie ograniczania wjazdu samochodów do centrum.

- Nie ma na to zgody warszawiaków. Dlatego jasno mówimy, że będziemy budować nowe parkingi - przekazywał Trzaskowski.

- Jeżeli miasto chce zakazywać czegoś kierowcom, to niech najpierw da ofertę komunikacji, która tu, w Warszawie, jest żałosna - przedstawiał swoje rozwiązania Patryk Jaki.

Problem nie tylko warszawski

Dziś nie ma kandydata, nie tylko w Warszawie - bo tu można wpisać dowolne większe miasto - który lekceważy ten temat w kampanii.

- Nigdy nie będziemy nadążać za tym, jakie są potrzeby. Natomiast, staramy się to zrobić bardzo dobrze - uważa Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Nie chodzi jedynie o słupki. Nie jest tajemnicą, że największe sztaby wyborcze zamówiły sondażowe badania i właściwie w każdym temat "jazda samochodem" czy "podróżowanie komunikacją" był dla wyborców najważniejszy.

Nawiasem mówiąc, po kilkunastu minutach krążenia po mieście, ekipa "Faktów" TVN wróciła do redakcji, nie czekając dłużej na cud, czyli wolne miejsce. Kierowcy też ubolewają, że zanim znajdzie się miejsce do zaparkowania, trzeba kilka razy okrążyć rynek.

Od dziś dokładnie wiadomo gdzie Rafał Trzaskowski chciałby umieścić nowe stacje metra, czy podmiejskiej kolei. Szczegółowe omawianie to byłby kilkugodzinny wykład specjalistów z kilku dziedzin. Omówienie trzeciej i czwartej linii metra w wydaniu Patryka Jakiego, czy w sumie pięciu - w tym jednego przedłużenia - w wydaniu Rafała Trzaskowskiego, to kolejne godziny. Ale fakt, że oba sztaby z pompą przedstawiły komunikacyjne plany jest dowodem, że to klucz do walki o zwycięstwo. Co badania też wyraźnie pokazały.

- Stolice Czech, Rumunii, Węgier, mają więcej kilometrów metra niż Warszawa. I to jest gigantyczny skandal - twierdzi Patryk Jaki.

- Żeby rozwiązywać problemy komunikacyjne trzeba mówić o całościowym systemie - mówi Rafał Trzaskowski.

W planach kampanii na wrzesień, nie tylko w Warszawie, jest seria wystąpień o "komunikacyjnym koszmarze" - po wakacjach widocznym jeszcze lepiej.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jak wyglądają przygotowania na możliwe czarne scenariusze? W ciągu 27 lat od tak zwanej powodzi tysiąclecia na instalacje przeciwpowodziowe wydaliśmy 22 miliardy złotych. Czy to wystarczy, by mieć pewność, że lekcja została odrobiona?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

Źródło:
Fakty TVN

Do długiej listy skutków pandemii COVID-19 amerykańscy naukowcy dopisują kolejny punkt. Lockdown uderzył w mózgi nastolatków. Izolacja społeczna przyspieszyła ich starzenie się mniej więcej o cztery lata. Jest też dobra wiadomość - te zmiany nie są nieodwracalne.

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Źródło:
Fakty TVN

Jeszcze kilka dni temu walczyliśmy z upałami i suszą, a teraz robimy wszystko, żeby uchronić się przed zalaniami, podtopieniami, a nawet powodzią. Tak silne opady zdarzały sią raz na kilkadziesiąt lat - mówią klimatolodzy i dodają, że z powodu zmian klimatycznych taka pogoda może zdarzać się częściej. Z jednej strony słychać, że władze i służby wyciągnęły wnioski z poprzednich powodzi, zbudowane zostały zbiorniki retencyjne, ale z drugiej - betonujemy miasta, więc woda nie ma, gdzie się podziać, stąd zagrożenie powodziami błyskawicznymi. 

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wzięliśmy pod uwagę te doświadczenia z poprzednich lat. Mamy zbiorniki przeciwpowodziowe, mamy zupełnie inaczej funkcjonujące zarządzanie kryzysowe i oczywiście też służby, które są przygotowane w zupełnie inny sposób - mówił w "Faktach po Faktach" wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń (PO). Uspokajał, że jego zdaniem w województwie nie dojdzie do takich podtopień, jakie miały miejsce podczas dramatycznej "powodzi tysiąclecia".

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Źródło:
TVN24

Prezydent, nie zgadzając się na nominację ambasadorską Bogdana Klicha, "osłabia polską dyplomację, instrumenty realizacji polskiej polityki zagranicznej" - ocenił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ w rządzie PiS Jacek Czaputowicz. - Uważam, że prezydent działa na szkodę swojego obozu politycznego, a nie tylko na szkodę interesów Polski - dodał były minister.

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Źródło:
TVN24

Najpierw jego potencjalny zastępca obrażał niezamężne kobiety, nazywając je bezdzietnymi kociarami, teraz on sam straszy mieszkańców Ohio przed migrantami, którzy jedzą koty. Jak to się stało, że w kampanii republikanów politycy sięgają po hejt i fake newsy rodem ze skrajnie prawicowych, niszowych otchłani internetu? W grze o stawkę, jaką jest prezydentura, nic nie jest przypadkowe. To nie algorytmy podsuwają Donaldowi Trumpowi teorie spiskowe, tylko ludzie w jego otoczeniu. Jedną z tych osób jest Laura Loomer.

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tablet zamiast zeszytu, rysik zamiast ołówka - to się nie sprawdza. Tak twierdzą fińscy nauczyciele i odrzucają cyfrowe pomoce naukowe na lekcjach, bo rozpraszają uczniów i obniżają poziom nauczania. Fińska szkoła od lat jest wzorem. To, że pozbywa się ekranów, nie znaczy, że wraca do korzeni. Choć forma nauczania będzie znów tradycyjna, treść pozostaje supernowoczesna. Fińscy uczniowie regularnie uczęszczają choćby na zajęcia z robotyki.

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS