Kampanijna retoryka i rzeczywistość. Prezes PiS na konwencji w Poznaniu - mówi stanowcze "nie" ideologii w samorządzie. Uderza w ten sposób w prezydenta miasta z Platformy Obywatelskiej, zarzucając krucjatę ideologiczną za publiczne pieniądze. Jaśkowiak odpowiada - zanim uderzy w kontrkandydata - powinien uderzyć się we własne piersi.
- Krucjata ideologiczna to nie jest zadanie samorządu! Ani poznańskiego, ani żadnego innego - mówi Jarosław Kaczyński i trudno się nie zgodzić z tym zdaniem prezesa PiS-u. Takie zadanie - poświęcenie się Poznaniowi "w sposób merytoryczny, kompetentny" Jarosław Kaczyński postawił Tadeuszowi Zyskowi, kandydatowi PiS-u na prezydenta stolicy Wielkopolski, prywatnie szefowi wydawnictwa. - Kto spojrzy na spis tego, co wydaje wydawnictwo, to widzi, że tam są bardzo różni: i słuszni i niesłuszni - dodał Jarosław Kaczyński. - Chociażby ta wypowiedź to jest brak tolerancji dla różnorodności, którą w Poznaniu wspieramy - odpowiada Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Podczas dyskusji pod hasłem "nie dla ideologii w samorządzie" prezes PiS-u oskarżył urzędującego prezydenta o wykorzystywanie urzędu do wspierania środowisk liberalnych, gdyż Jacek Jaśkowiak uczestniczył m.in. w Marszu Równości. - Żyjemy w wolnym kraju. Jak ktoś chce prowadzić krucjatę polityczną niech się organizuje, ale dlaczego ze środków publicznych? Naprawdę to jest niedopuszczalne. I to szkodzi Poznaniowi - grzmiał Jarosław Kaczyński.
- Nie potrafię zrozumieć akurat w przypadku osób, które rozpętały wojnę ideologiczną w Polsce, takich jak Jarosław Kaczyński, tego typu zarzutów - mówi Jacek Jaśkowiak.
"Nie promujmy zboczeń"
W piątek z udziałem wojewody z PiS-u wybuchł w Lublinie ostry ideologiczny spór. Przemysław Czarnek w specjalnym nagraniu zaapelował o zablokowanie pierwszego w mieście Marszu Równości.
- Nie promujmy zboczeń, dewiacji, wynaturzeń, bo to jest działanie przeciwko naszemu społeczeństwu, naszym dzieciom, naszemu miastu i dziwię się, że pan Krzysztof Żuk tego nie zauważa - grzmiał podczas wystąpienia wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. W Poznaniu cztery lata temu nie odbył się spektakl "Golgota Picnic". Wtedy radni PiS-u i Platformy ramię w ramię z poznańskim arcybiskupem sztuce skutecznie się sprzeciwili. Inny bohater gorącego sporu, spektakl "Klątwa", ostatecznie stanął na deskach słupskiego teatru - mimo sprzeciwu radnych z PiS-u. Wtedy krytykował go sam minister kultury. - Samorządowcy siłą rzeczy mają wpływ na to, kto działa w Warszawie. Jest kilka takich ośrodków teatralnych, które nie zajmują teatrem, tylko ideologią - stwierdził wicepremier Piotr Gliński. - Ideologizacja samorządu będzie taka sama jak państwa. PiS wchodzi z butami do naszych łóżek, PiS wchodzi z butami w nasze życie, ideologizuje każdy element prawa - ocenia Katarzyna Lubnauer, liderka Nowoczesnej. Liderzy Koalicji Obywatelskiej na konwencji w Opolu prezentowali swój program. Jedną z obietnic było dofinansowanie do zabiegów in vitro, które dla wielu polityków PiS-u też są sprawą ideologiczną. - Jestem przekonana w imieniu swoim i naszych partnerów, że jeśli zwyciężymy program in vitro w Opolu, jeśli zwyciężymy, będzie - obiecała Katarzyna Lubnauer. Taki program jest już w Łodzi, gdzie swoją regionalną konwencję miał dzisiaj PiS. - Będę kontynuował obecnie obowiązujące programy i będę uciekał ideologii, która mogłaby zagościć w szkołach czy w innych gremiach - zapewnia Waldemar Buda, kandydat PiS na prezydenta Łodzi. - Praca, wysiłek, wiara - wyliczał prezes PiS-u, nie wspominając już o ideologicznej krucjacie.
Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN