Kto miał dostęp do nagrań? Kalendarium w sprawie śmierci Igora Stachowiaka

14.06.2017 | Kto miał dostęp do nagrań? Kalendarium w sprawie śmierci Igora Stachowiaka
14.06.2017 | Kto miał dostęp do nagrań? Kalendarium w sprawie śmierci Igora Stachowiaka
Wojciech Bojanowski | Fakty TVN
14.06.2017 | Kto miał dostęp do nagrań? Kalendarium w sprawie śmierci Igora StachowiakaWojciech Bojanowski | Fakty TVN

Funkcjonariusze widzieli film z komisariatu, ale nie wyciągnęli odpowiednich wniosków - dopiero teraz Komenda Główna Policji, w kolejnym oświadczeniu, przyznaje się do błędu. Platforma chce dymisji Komendanta Głównego Policji, bo publicznie mówił, że policja nie mogła widzieć tych nagrań.

Łukasz R. - policjant, który użył paralizatora wobec Igora Stachowiaka - we wtorek został zwolniony ze służby. [CZYTAJ WIĘCEJ] We wtorek poinformowano także, że policja od samego początku dysponowała kluczowym dla sprawy dowodem, jakim jest nagranie z paralizatora. [CZYTAJ WIĘCEJ]

Po wtorkowym materiale w "Faktach" [ZOBACZ MATERIAŁ] Komenda Główna wydała oświadczenie.

- Zespół powołany przez Komendę Główną Policji stwierdził (...), że funkcjonariusze widzieli film z tasera, ale nie wyciągnęli z tego właściwych wniosków" - można przeczytać w oświadczeniu.

Jednak nadal nie jest jasne, kto i kiedy miał dostęp do nagrania z paralizatora.

Kalendarium

Rano 15 maja 2016 roku Igor Stachowiak jest rażony taserem w toalecie komisariatu Wrocław-Stare Miasto. Po południu funkcjonariusz komendy miejskiej zgrywa dane i film z paralizatora na służbowy komputer, a wieczorem taser zostaje zabezpieczony przez Biuro Spraw Wewnętrznych Policji. Następnego dnia (16 maja 2017 roku) do policjanta, który skopiował nagranie na służbowy komputer zgłasza się funkcjonariusz BSW, który odbiera kabel i zasilacz do tasera oraz instrukcję, która mówi o tym, jakim programem skopiować film z paralizatora.

Tego samego dnia wszczęte zostaje postępowanie dyscyplinarne wobec policjanta używającego tasera. To w ramach tego postępowania rzecznik dyscyplinarny będzie starał się uzyskać dostęp do nagrania. - Prowadzący postępowanie dyscyplinarne, które zostało wszczęte niezwłocznie na moje moje polecenie, trzykrotnie zwracał się do prokuratury z prośbą o przekazanie tego materiału filmowego. Tego materiału filmowego nie uzyskał - mówił 24 maja w "Faktach po Faktach" nadinspektor Jarosław Szymczyk.

Od wtorku wiadomo, że rzecznik dyscyplinarny skopiował to nagranie 31 maja 2016 roku. Do dziś policja nie wie skąd dokładnie je uzyskał.

3 czerwca 2016 roku rzecznik dyscyplinarny pisze protokół z oględzin nagrania. Do tej pory nie wiadomo, co ten protokół zawiera i kto miał do niego dostęp.

9 czerwca 2016 roku odpowiedzialny za policję minister Jarosław Zieliński referował i cytował w Sejmie ustalenia policyjnej kontroli. - Jako niewłaściwe oceniono drugie użycie paralizatora w stosunku do osoby mającej już założone kajdanki - stwierdził. Zieliński, który wiedział o rażeniu paralizatorem mężczyzny zakutego w kajdanki, 16 czerwca 2016 roku przed kamerą "Faktów" zapewnia, że zapoznał się z wynikami dwóch policyjnych kontroli.

Co zawierają raporty?

Co zawierają raporty pokontrolne i co się stało z protokołem z oględzin filmu z paralizatora? Do dziś nie wiadomo.

Rzecznik dyscyplinarny, który dwa tygodnie po śmierci Igora Stachowiaka napisał protokół z oględzin nagrania, prowadził postępowanie zlecone przez Komendanta Głównego Policji. Cywilnym zwierzchnikiem komendanta jest Jarosław Zieliński, który rok temu zapoznał się z dwoma raportami.

Ich treść wciąż pozostaje tajemnicą.

Autor: Wojciech Bojanowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS