Józef Peruga ma 85 lat i właśnie przystąpił do matury. "Zdam, dobra. Nie zdam, też dobra"

Źródło:
Fakty TVN
Józef Peruga ma 85 lat i właśnie przystąpił do matury. "Zdam, dobra. Nie zdam, też dobra"
Józef Peruga ma 85 lat i właśnie przystąpił do matury. "Zdam, dobra. Nie zdam, też dobra"
Dominika Ziółkowska/Fakty TVN
Józef Peruga ma 85 lat i właśnie przystąpił do matury. "Zdam, dobra. Nie zdam, też dobra"Dominika Ziółkowska/Fakty TVN

Mieszkaniec Kalisza udowadnia, że można maturę napisać nawet w wieku 85 lat. Trzymajmy za niego kciuki, bo czeka na wyniki. W każdym wieku można też pomyśleć o studiach. Z kolei uczelnie cały czas myślą o nowych kierunkach.

Udowadnia, że można wszystko. W każdym wieku. - Zdam, dobra. Nie zdam, też dobra - podsumowuje Józef Peruga, tegoroczny maturzysta.

Chodzi o maturę. Pan Józef Peruga z Kalisza przystąpił do tego egzaminu w tym roku. W wieku 85 lat. Do matury przygotowywał się sam. - Wszystko z książek i dużo pamiętałem ze szkoły średniej - mówi Józef Peruga.

Uczelnie prześcigają się w tworzeniu nowych kierunków

Pan Józef i ponad 300 tysięcy innych maturzystów poznają wyniki egzaminów 9 lipca. Wtedy na dobre rozpocznie się rekrutacja na studia, a jest w czym wybierać. Uczelnie prześcigają się w tworzeniu ciekawych kierunków.

Na Politechnice Gdańskiej nowość: technologie przemysłu 5.0. Kierunek ma stworzyć nowoczesnych inżynierów na miarę nowoczesnych czasów.

ZOBACZ TEŻ: Najbardziej atrakcyjne państwa do studiowania w Europie. Polska wysoko w rankingu - Musi nie tylko potrafić programować, ale integrować się z przemysłem, znać systemy - przekazuje profesor Piotr Jasiński z Katedry Inżynierii Materiałów Funkcjonalnych na Politechnice Gdańskiej.

Uniwersytet Gdański proponuje zaś kierunek: projektowanie gier historycznych. Minimum wykładów, maksimum projektów i prawie połowa zajęć po angielsku.

- Ten kierunek to nie tylko projektowanie gier komputerowych, ale także projektowanie gier planszowych, fabularnych, miejskich - wymienia dr Wacław Kulczykowski z Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego.

"Świat ziół nie ma dla nas tajemnic"

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie już od kilku lat można studiować zielarstwo i fitoprodukty, czyli zastosowanie ziół w celach leczniczych czy kosmetycznych.

- Świat ziół nie ma dla nas tajemnic i chcemy to przekazać naszym studentom - mówi profesor Renata Nurzyńska-Wierdak z Katedry Warzywnictwa i Zielarstwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

CZYTAJ TAKŻE: Nawet 30 kandydatów na jedno miejsce. Te kierunki studiów są najbardziej oblegane

Uprawę winorośli i winiarstwo można studiować na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. To zdaniem uczelni kierunek bardzo przyszłościowy w naszej szerokości geograficznej.

- Na południu Europy jest już tak ciepło, że nie jesteśmy właściwie w stanie uprawiać tych winorośli, na Pomorzu Zachodnim bardzo dobrze się to sprawdza - ocenia Marcin Gregorczyk, kierownik Działu Promocji Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Młodość to stan umysłu

Od lat najbardziej popularnymi kierunkami studiów są: informatyka, medycyna czy prawo. Maleje zaś popularność kierunków humanistycznych czy związanych ze sztuką, na rzecz tych bardziej technicznych.

- Bardzo duży nacisk na pewno będzie na rozwój kompetencji cyfrowych i kompetencji związanych z zieloną gospodarką - mówi Sławomir Szymczak z Departamentu Pracy Konfederacji Lewiatan.

Żadne studia nie gwarantują dobrej pracy. Wiele zależy od indywidualnych cech i uzdolnień. Pan Józef na studia się nie wybiera, ale kibicuje wszystkim, którzy chcą spełniać swoje marzenia.

- Nigdy na nic nie jest za późno, bo ja się czuję tak naprawdę młodo - podkreśla Józef Peruga. Bo młodość to stan umysłu i można się tego nauczyć.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS